Leclerc pune pachetul pe ecologie !!

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 25/09/08, 16:08

martien007 a scris:Nu, chiar și local este foarte scump; Mă uit la proveniență de mult timp : Mrgreen:


Ben ... întreabă, vezi Lumberjack ce crede el ...

martien007 a scris:Așa că am mers să văd prețurile vinului organic pe site-urile de „vânzare directă”. Pot să vă spun că este mult mai scump, chiar și din Franța.


Vin organic nu cred că l-am cumpărat vreodată.
Nu te uita la BOUTIQUE organic, ci mergi direct la producător.

Produsele ORGANICE, VERDE, RECICLATE ȘI „CURATE” sunt adesea aceeași luptă: sunt adesea supraîncărcate deoarece sunt VERDE ...

martien007 a scris:Din moment ce mergeți la Intermarché, uitați-vă la prețurile din departamentul organic: de exemplu, un pachet de prăjituri și veți vedea echivalentul în departamentul LU, Chabrior și cie. La fel pentru puținele legume pe care le oferă, care sunt foarte franceze.


Pentru că credeți că a cumpăra de la intermarché înseamnă a limita intermediarii ???? Este marketing organic la supermarket ...

martien007 a scris:Personal, cumpăr muesli bio fabricat în Franța fără OMG-uri etc ... Vă pot spune că este semnificativ mai scump decât echivalentul neorganic.


Da, asta este o prostie. Am văzut-o deja ... 5 € pentru 500 gr de museli organici este o prostie pentru ovăz!

Pentru a mânca 100% organic, trebuie să fii bogat sau paranoic! Cel mai rău este carnea ...

Luăm din când în când exclusiv ouă și lapte ecologic și alte produse, cum ar fi cereale în vrac (organice și sau oxfam).

Nu suntem ayatollah-uri organice!

Dar cel mai bun este totuși să cumperi direct la fermă sau la piață (tot trebuie să-l ai nu departe de casă ...).

martien007 a scris:NB: puteți pune înapoi reclama Leclerc, sper că nu ați eliminat-o din cauza acestei discuții.


Nu, nu am făcut nimic, este doar supus „cotelor” ... pentru a nu te deranja prea mult.
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 25/09/08, 16:35

Cel mai bun este propria grădină sau AMAP-urile, dar dacă trebuie să parcurgeți 20 km pentru a cumpăra legume proaspete într-un AMAP, nici nu este grozav.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 25/09/08, 16:40

martien007 a scris:Cel mai bun este propria grădină sau AMAP-urile, dar dacă trebuie să parcurgeți 20 km pentru a cumpăra legume proaspete într-un AMAP, nici nu este grozav.


Va liniști Ayatollah-ul? : Mrgreen: Imagine

În Franța sunt mai mulți care merg 20km să meargă la Leclerc ... decât să meargă într-un AMAP ... deci dacă mergi 20 km să mergi într-un AMAP promit că n-aș spune nimănui!
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 25/09/08, 23:45

Va liniști Ayatollah-ul?


ayatollah însuți : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/09/08, 00:09

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 26/09/08, 00:47

gegyx a scris:
Christophe a scris:preferăm Intermarché : Mrgreen: : Mrgreen:
Nu mă surprinde!

Magazinul de mușchi (Keter) ...
: Mrgreen:
----
În caz contrar, am constatat că realimentarea SP95 din acest supermarket a durat mai mult decât cea a celorlalți și chiar a Elfului ...


Despre asta, acum 3 ani, eram de partea Bergerac, profit de reducerile de preț la combustibil „șochează” călătoria de întoarcere mai ieftin „înșelătorie din belșug, așa că sunt, ei bine, el nu mă va mai avea ... de turnând lichidul în carcasa mea care era (din fericire) goală ... observ că ... lichidul este ROȘU și doar 5 minute mai târziu mi-a căzut €!
La naiba, m-am rostogolit, am plătit „roșu” în loc de „verde” și a fost scump pentru „roșu”!
Aveți grijă, așa că sau dacă doriți să jucați altfel, aduceți cu voi un jandarm de control al fraudei, pentru a-i arăta ce face Leclerc oamenilor nevinovați care cred că primesc o afacere bună!

Salutări informate și nu foarte mulțumit de această aventură, ți-ai imaginat trecerea frontierei în Belgia, te asigur colonelul meu, a fost la Leclerc!
Salutări de la Lietseu : Mrgreen:
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/09/08, 00:59

Este o acuzație gravă că Lietseu ... :şoc:
Aș vrea să te cred, dar mă îndoiesc puțin acolo ...

Ești sigur că nu a fost un efect optic sau altceva?
Pentru că dacă ar fi fost cazul am fi auzit despre asta, nu crezi?

Sunt poate naiv?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 26/09/08, 01:10

Christophe a scris:Este o acuzație gravă că Lietseu ... :şoc:
Aș vrea să te cred, dar mă îndoiesc puțin acolo ...

Ești sigur că nu a fost un efect optic sau altceva?
Pentru că dacă ar fi fost cazul am fi auzit despre asta, nu crezi?

Sunt poate naiv?


Nu știu dacă au pus capacul la loc, dar de data asta acolo, jur că era cu adevărat „Roșu”, m-am întors în Belgia cu „coada între picioare” și mi-am spus că, dacă mă plâng, aș face ni s-a spus că a fost „o eroare de livrare”

Prietenie ecologică și sinceră a celuilalt belgian de la sfârșitul Flandrei ... Lietseu :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 26/09/08, 01:13

Ar trebui să reacționeze IMEDIAT la casa de marcat! Nu când erai la 1000 km distanță !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 26/09/08, 01:15

Cine se uită la culoarea a ceea ce pune în rezervor?
Puțini oameni după părerea mea
Dacă acțiunea a fost de scurtă durată și nu a existat un cec „roșu”, a devenit albastră : Cheesy:
În același stil, un distribuitor a vândut păcură ușoară pentru motorină la un preț imbatabil. Înșelătoria a fost descoperită doar pentru că tractoarele s-au defectat ...
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 239