Toalete uscate (TLB) în apartament?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
elekaj34
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 23/10/07, 11:23
Locul de amplasare: Montpellier
x 1

Toalete uscate (TLB) în apartament?




de elekaj34 » 27/09/08, 09:49

bonjour,

Aici am citit o mulțime de lucruri pe TLB-uri și vreau să petrec acolo (obosit să trimit 30l / zi în toalete), dar îmi pun multe întrebări.

Deja aerisirea toaletelor. Am auzit că trebuie ventilat (ceea ce îmi imaginez), dar puțin, mult?
În WC-ul meu, VMC evacuează 15m3 / h, este suficient? în cel mai rău caz, m-am gândit să aduc CMV-ul direct la nivelul TLB, judicios? idiot ?

Apoi consumul de rumeguș / așchii de lemn. Ce este consumul pe persoană? Am auzit de toate, de la 100l / an la 30m3 / an.
Apropo, unitatea de rumeguș care urmează să fie depusă este „2 până la 3 căni” ... bine făcută și unitatea standardizată acolo? (bine în acest punct intenționez să experimentez la început, ca toți ceilalți)
Pentru aprovizionare, este rezolvat.

În cele din urmă, ultimul punct. Ce să faci cu compostul? S-ar putea să am câteva plante și jardiniere, dar asta nu va fi suficient pentru a „consuma” tot compostul meu. Am văzut câteva „grădini de oraș”, dar nu sunt sigur că îmi ia tot compostul. Ce mai faceți ? (cand esti in oras bineinteles)

Multumesc pentru clarificare.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 27/09/08, 12:59

Nefiind într-un apartament, nu vă pot răspunde la toate întrebările.
În ceea ce privește ventilația, vmc-ul dvs. va fi suficient de suficient; aducerea la nivelul casetei este inutilă din punct de vedere tehnic, dar poate fi justificată psihologic (soț dubios, de exemplu).
Una până la două mână de rumeguș pe „vacanță” vă permite să aproximați cantitățile necesare anual.

Puneți întrebarea despre utilizarea compostului, de fapt există o eroare în terminologie. Conținutul scurgerii TLB este un produs a compost, nu compost.
Când goliți găleată, asigurați un punct de apă pentru clătire (nu curățare adecvată (sic!) Vorbind).
Ultimul punct, principalul interes al acestui tip de toaletă nu este reducerea consumului de apă, ci evitarea unui sistem absurd de purificare care să ducă la un punct mort.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 83