Cum se izolează un perete de piatră din interior

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 20/12/14, 14:52

manny864 a scris:De asemenea, vreau să îmi izolez casa din interior. Datează înainte de 1800. Nu este umed în sine, nici urmă de umiditate pe tapetul vechi. Ne-am dori să izolăm termic cu cob. Crezi că aceasta este o idee bună? vrem să o renovăm într-un mod ecologic.
Este minunat. O barieră de vapori de pe cob la interiorul casei ar fi de ajutor, mai ales dacă casa este bine încălzită. Cu cât aerul este mai cald, cu atât conține mai mulți vapori de apă, ar fi păcat dacă se condensează în noroi.
0 x
manny864
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 20/12/14, 13:18




de manny864 » 20/12/14, 18:15

ce tip de barieră împotriva vaporilor? câți cm de cob ar trebui să aplic? Ar trebui să îndepărtez tencuiala de pe perete și să aplic stratul direct pe piatra interioară? Poate daub să fie un bun izolator, informațiile de pe net sunt destul de nechibzuite ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 21/12/14, 11:59

manny864 a scris:ce tip de barieră împotriva vaporilor? câți cm de cob ar trebui să aplic? Ar trebui să îndepărtez tencuiala de pe perete și să aplic stratul direct pe piatra interioară? Poate daub să fie un bun izolator, informațiile de pe net sunt destul de nechibzuite ...
Nu știu dacă noroiul este mai bine izolator decât tencuiala. Dacă da, îndepărtați tencuiala și înlocuiți-o cu noroi. Grosime? Pe cât posibil ... Bariera de vapori? Pentru a alege, ar trebui să știți cum intenționați să terminați.
După ce nu am folosit niciodată cob, renunț la locul la mai puțin incompetent decât mine.
0 x
manny864
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 20/12/14, 13:18




de manny864 » 21/12/14, 14:41

Mulțumesc, sfatul dvs. este deja prețios ... așa că da, am crezut că voi îndepărta tencuiala pentru a mă putea căsători cu peretele meu cât mai bine și pentru a începe din nou pe fundații sănătoase ... Una dintre întrebările mele este și capacitatea peretelui meu. încărcat, se pare că cob are o greutate destul de mare? Ar trebui să folosesc un cadru din lemn în toate cazurile?
În ceea ce privește finisajul, am dori un finisaj natural, cum ar fi un strat de pană în finisaj sau argilă și in, sau argilă + colorant natural ...
0 x
manny864
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 20/12/14, 13:18




de manny864 » 21/12/14, 15:02

http://www.tiez-breiz.org/isolation.php

Aparent, este foarte inadmisibil să folosești un strat gros de cob în interior ... și mai bine să izolezi exteriorul ... citisem deja că era mai bine ...
Eu, care visează să-mi văd casa cu cărămizi expuse ... :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 21/12/14, 22:49

manny864 a scris:http://www.tiez-breiz.org/isolation.php
Aparent, este foarte inadmisibil să folosești un strat puternic de cob în interior ... și de preferat să izolezi exteriorul ... citisem deja că era mai bine ... Eu, care visează să-mi vadă casa cărămizile expuse ... :(
Evident, izolarea din exterior este de preferat, dar Fabrylily a ales izolația interioară și a cerut ajutor pentru realizarea acesteia. Grosimea învelișului nu este o problemă, cu condiția ca cob să fie acoperit cu un înveliș impermeabil care împiedică apa să se condenseze.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 21/12/14, 23:20

Pffff ... sunt „indestructibile” aici! Îl vezi pe Manny, nu mi-a citit nimic!

manny864 a scris:http://www.tiez-breiz.org/isolation.php

Aparent, este foarte inadmisibil să folosești un strat gros de cob în interior ... și mai bine să izolezi exteriorul ... citisem deja că era mai bine ...

! corect

O, unii sunt gata să susțină orice postulat, atâta timp cât pot semăna îndoieli și, fără să știe strict cele mai de bază reguli, cred că cel mai bine este să nu mai răspunzi la ele.
0 x
manny864
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 20/12/14, 13:18




de manny864 » 22/12/14, 10:49

În cazul tău, în cazul meu, o izolație foarte bună între fiecare etaj, poate fi suficient pentru a izola casa? cu o acoperire de finisare interioară de 2 sau 3 cm de lut ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 22/12/14, 14:59

manny864 a scris:În cazul tău, în cazul meu, o izolație foarte bună între fiecare etaj, poate fi suficientă pentru izolarea casei? cu o acoperire de finisare interioară de 2 sau 3 cm de lut ??
În absența unei pelicule impermeabile, lutul va absorbi treptat umezeala care vine din casă și își va pierde calitățile de izolator termic.
În prezent, pentru izolarea pereților exteriori, se folosește echivalentul a 15 cm de polistiren ... O bună izolare a pereților este importantă pentru a asigura confortul locuitorilor. Rămâne de văzut ce grad de confort doriți să obțineți.
0 x
manny864
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 20/12/14, 13:18




de manny864 » 22/12/14, 15:05

Îmi doresc un confort bun, dar nici o casă pasivă. Polistirenul nu este foarte natural ...
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 38