Stația de Strasbourg, dezastru energetic și econologic?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Stația de Strasbourg, dezastru energetic și econologic?




de Christophe » 30/12/08, 23:07

Renovarea gării de la Strasbourg: o înșelătorie publică și energetică?

După cum știți, Strasbourg este locul meu de naștere (aproape aproape), așa că sunt deosebit de dezgustat să văd ce decid politicienii să facă cu banii publici, și anume renovarea pieței și a gării din Strasbourg.. .

I) În primul rând, trebuie să știți că piața gării (nu gara) a fost renovată în urmă cu vreo zece ani. Există așadar deja o problemă serioasă, atât economică, cât și ecologică, la acest nivel: falimentul public cu siguranță nu are aceeași definiție ca falimentul privat...

Iată o fotografie a versiunii de la sfârșitul anilor 90-2007 (sursa: wiki http://fr.wikipedia.org/wiki/Gare_de_Strasbourg )

Imagine

Ceea ce nu vedem (neapărat) este că există un întreg labirint subteran: în principal o galerie comercială (care nu a funcționat niciodată, asta explică cu siguranță parțial „reproiectarea”) și o stație de tramvai (cred că am luat de două ori).

II) Așa că anumiți politicieni, profitând de subvențiile de la TGV Est, au profitat de ocazie pentru a face ceea ce eu consider a fi un proiect megaloman de rahat: smulge totul, reface locul și pentru că avem prea mulți bani o să profităm de el. a pune stația într-un balon!

Așadar, iată munca întreprinsă pentru noua „versiune” care va urma:

Imagine

http://maps.google.fr/maps?f=q&hl=fr&ge ... 8&t=h&z=18

Și iată rezultatul (nu este un montaj în ciuda aparențelor, și sursa wiki):
Imagine

Vă asigur, paturile de flori de verdeață sunt doar GREENWASHING...restul este, după părerea mea și fără să menționez risipa ecologică a reamenajării pieței în mai puțin de 10 ani, un dezastru economic!

III) Câteva dovezi ale acestei „nebunii” în 3 fotografii pe care le-am putut face săptămâna trecută:

a) Orientarea „fasolei extraterestre” este SUD-EST: este deci o adevărată seră vara! Când știi greutatea verilor alsaciene, e sigur că factura de aer condiționat este mai mare decât factura de încălzire... ei bine, nu ar trebui să fie mult în comparație cu factura SNCF...

Imagine

Dacă vor să experimenteze cu o turbină solară cu coș de fum, se pot gândi la econologie.com... capturarea ar fi plăcută :)

b) Aerisirea tocmai...deschisa "complet" la mijlocul lunii decembrie, usile larg deschise nu sunt suficiente?

Imagine

c)...in acelasi timp incalzirea este evident aprinsa!

Imagine

IV) Cred că este pur scandalos și rușinos a vedea astfel de proiecte publice ieșind din pământ: este a atât deșeuri economice, cât și ecologice! Acest lucru este cu atât mai enervant într-o perioadă în care șomajul în rândul tinerilor se apropie de 20%, în care un stat se declară „falimentar” și în care economiile de energie sunt susținute pentru indivizi cu orice preț...Hai jm 'opreste-te acolo...pentru seara asta. ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16119
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5240




de Remundo » 30/12/08, 23:51

Și mai mult, constat că din punct de vedere arhitectural, această bulă ultramodernă nu se potrivește deloc cu stația.

Este cam la fel de urâtă ca piramida Luvru, care ar fi fost mult mai bine plasată în La Défense.

Ei bine Christophe, nu-ți face griji... în fiecare zi sunt milioane de mașini care ard de 1000 de ori mai mult combustibil (la 5km/h în trafic...) decât încălzirea din stație... :?
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 31/12/08, 00:05

Da Remundo...este chiar discutabil...pai trebuie sa "traiesti cu vremurile"...Personal m-ar fi deranjat mult mai putin daca treaba ar fi fost tur ecologic in stil "eco-friendly" care nu sunt nici absolut minunat...

Zavé a văzut ferestrele? Toate sunt „curbate” și fiecare este o piesă aproape unică (2 din fiecare cred că în funcție de simetrie) fiecare fereastră (sau instalare, transport...) costă între 3000 și 4000€...

Cât despre ambuteiaj: oricând găsești mai rău... dar când vine vorba de deșeuri, tot nu e rău... Hei, nu există un clasament al celor mai bune deșeuri publice din 2008?

In sfarsit noaptea mai are un anumit farmec...daca iti plac acvariile sau terariile:

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 31/12/08, 09:15

Putem face clasamentul, dacă vrei!

Am o stație TGV magnifică la 25 km de casa mea care a fost proiectată de Cacatrava...
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 31/12/08, 10:07

bonjour

Construcția a costat 20 de milioane de euro
6000m2 de sticla
Și ca bonus 2 inundații
http://tf1.lci.fr/infos/jt/0,,3868550,0 ... fois-.html

Pe scurt, nu ați înțeles, protejăm fațada din gresie de poluarea Strasbourgului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 31/12/08, 10:20

Vor să transforme stația într-un acvariu municipal : Mrgreen:
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 31/12/08, 11:14

jessle a scris:bonjour

Construcția a costat 20 de milioane de euro
6000m2 de sticla
Și ca bonus 2 inundații
http://tf1.lci.fr/infos/jt/0,,3868550,0 ... fois-.html

Pe scurt, nu ați înțeles, protejăm fațada din gresie de poluarea Strasbourgului.


Ah, mulțumesc pentru aceste completări!

Cât a costat prima renovare din anii 1?

Greg, despre ce post vorbesti? Plută?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 31/12/08, 11:16

Da, vorbesc de gara Lîdje (Liège în valon)
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 31/12/08, 11:47

Christophe a scris:
In sfarsit noaptea mai are un anumit farmec...daca iti plac acvariile sau terariile:

Imagine


Ca orice lucrare de arhitectură, aceasta este dezbătută! Ne întrebăm chiar dacă acest lucru nu este menit să fie discutat. Va puteti imagina rusinea pentru un arhitect, construind ceva despre care nimeni nu vorbeste???

Acestea fiind spuse:

- Mi se pare foarte frumos noaptea, de parcă am fi „înfășurat” vechea stație de gresie într-o carcasă translucidă, ca un fel de bijuterie... Asta e percepția mea.

- de fapt, ziua e mai putin limpede pentru ca sticla straluceste prea mult si vedem mai putin din vechea statie, mai ales vedem „budinca”

- Nu sunt sigur dacă are aer condiționat... Ca să verific... Cred că e mai degrabă o sală, un fel de ecluză...

- intr-adevar, ferestrele sunt toate la comanda si curbate, trebuie sa fi costat mult...

- gluma pe care nu ai vazut-o: vara asta am fost acolo dupa o furtuna violenta: curgea in mai multe locuri (probabil defecte la imbinari), inundatii la subsol...

- uiti ca Strasbourg este una dintre capitalele Europei, asa ca era nevoie de o statie “monumentala”, un monument de secol XXI; si fara indoiala in costul total al TGV-ului, a fost alune in ciuda tuturor... Si TGV-ul, sunt pentru (pentru ca tot e mult mai economic decat Air France!! Mai ales ca este aproape intotdeauna plin!) .

Concluzie, inteleg discutia, dar sunt mult mai nuantat. Pentru că la urma urmei, aproape toate „turnurile” sunt orori ecologice și, de altfel, urâte. Deci un monument de glorie a TGV-ului, sunt gata să fiu indulgent...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040




de Christophe » 31/12/08, 11:53

Nu știam despre inundații, dar Jessle a vorbit despre asta mai sus!

Sunt aproape sigur că boudinul are aer condiționat pentru că fără aer condiționat o astfel de „sară” orientată spre SUD-Est nu poate fi decât un cuptor vara... deja centrul Strasbourgului este adesea peste 30°C fără seră. . .

In plus, presupun (nu am avut timp sa ma uit in detaliu) ca grilele de ventilatie de la sol sunt acolo pentru asta...

Deci da sunt (întotdeauna) mai rele, dar mă întristează foarte mult să văd astfel de „lucruri” publice anti-econologice ieșind din pământ, mai ales când predăm cetățenilor o „lecție” despre economie și vrem să facem ceva Alsacia un model de dezvoltare durabila...
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 42