Observați încălzirea în pardoseală în renovare

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47

Observați încălzirea în pardoseală în renovare




de dodo » 25/02/12, 11:57

bonjour,

În proiectul meu de renovare termică am plănuit să rezolv problema încălzirii mai târziu.

Din câte am citit, încălzirea în pardoseală oferă un plus de confort având în vedere suprafața de încălzire.

Acum, din moment ce va trebui să smulg plăcile de la parter, mă întreb despre această metodă de încălzire.

Nu ar fi înțelept să preinstalați o pardoseală încălzită, în așteptare, în prezent folosesc un convector electric de care aș dori să scap de la term.


unii dintre voi au avut această reflecție?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/02/12, 13:05

este foarte greu să faci podea încălzită când este prea târziu

este o idee bună să faceți acest lucru atunci când este momentul potrivit, chiar dacă nu este folosit imediat

O altă remarcă este că puteți amesteca încălzirea prin pardoseală și radiatorul convențional, pentru a avea încă o temperatură scăzută pentru condens: trimiteți mai întâi apă fierbinte la radiator și readuceți radiatoarele pe podeaua încălzită.
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 25/02/12, 18:56

chatelot16 a scris:este foarte greu să faci podea încălzită când este prea târziu

este o idee bună să faceți acest lucru atunci când este momentul potrivit, chiar dacă nu este folosit imediat

O altă remarcă este că puteți amesteca încălzirea prin pardoseală și radiatorul convențional, pentru a avea încă o temperatură scăzută pentru condens: trimiteți mai întâi apă fierbinte la radiator și readuceți radiatoarele pe podeaua încălzită.


conform raționamentului dvs. nu este făcut pentru renovare.

caloriferele cu consum redus sunt mai mari mi se pare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/02/12, 19:08

nu este ușor ca instalarea unui radiator, deoarece trebuie să spargi pământul

dar din moment ce vrei să spargi zidul, este un moment bun să te gândești

ruperea plăcilor nu este suficientă: încălzirea prin pardoseală se va îngroșa ... dacă există o înălțime în clapetă este foarte posibil

dacă nu doriți să pierdeți înălțimea va trebui să rupeți complet placa ... ceea ce nu este neapărat complicat ... placa originală este uneori atât de slabă încât trebuie refăcută oricum

vezi și izolația: dacă nu este deloc izolată, este justificat să spargi totul, săpezi, să pui izolație ... atât de ușor să pui și podeaua încălzită
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 25/02/12, 19:28

Cred că trebuie să disociem „condensul” și „pardoseala de încălzire PCBT”:

a) PCBT este ideal pentru condens, deci un câștig (cu prețul unui cazan mai sofisticat)

b) vă puteți condensa și cu calorifere „BT”

c) care nu sunt toate mai mari (există radiatoare „cu aripioare” cam ca radiatoarele auto - vezi site-ul Jaga; dezvoltă o putere semnificativă la temperatură scăzută cu o dimensiune redusă; notă: acesta este scump!)

d) PCBT-urile sunt o chestiune de confort, dar sunt și controversate; personal, sunt fan; dar veți găsi și recenzii (pe care nu le înțeleg, dacă este un PCBT realizat corespunzător)

Pe scurt,

a) vedeți mai întâi dacă este fezabil (aveți nevoie de aproximativ 10 cm adâncime minimă + pătrat); ar fi, de asemenea, necesar izolați dedesubt, altfel, radiază în jos !!! Cu excepția cazului în care puteți izola de jos); deci da, este dificil în renovare ...

b) întrebați și vedeți dacă se potrivește (mie, mi se pare formidabilă absența picioarelor reci - am un tratament anti-infarct care mă face să sufăr de frig în „extremități”)

c) și apoi criptează! Aceasta nu este cea mai ieftină soluție. Încălzirea este necesară și de o sondă externă, cu o supapă motorizată etc.

b)
0 x
dodo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 353
Înregistrare: 16/01/10, 22:47




de dodo » 25/02/12, 20:43

Did67 a scris:Cred că trebuie să disociem „condensul” și „pardoseala de încălzire PCBT”:

a) PCBT este ideal pentru condens, deci un câștig (cu prețul unui cazan mai sofisticat)

b) vă puteți condensa și cu calorifere „BT”

c) care nu sunt toate mai mari (există radiatoare „cu aripioare” cam ca radiatoarele auto - vezi site-ul Jaga; dezvoltă o putere semnificativă la temperatură scăzută cu o dimensiune redusă; notă: acesta este scump!)

d) PCBT-urile sunt o chestiune de confort, dar sunt și controversate; personal, sunt fan; dar veți găsi și recenzii (pe care nu le înțeleg, dacă este un PCBT realizat corespunzător)

Pe scurt,

a) vedeți mai întâi dacă este fezabil (aveți nevoie de aproximativ 10 cm adâncime minimă + pătrat); ar fi, de asemenea, necesar izolați dedesubt, altfel, radiază în jos !!! Cu excepția cazului în care puteți izola de jos); deci da, este dificil în renovare ...

b) întrebați și vedeți dacă se potrivește (mie, mi se pare formidabilă absența picioarelor reci - am un tratament anti-infarct care mă face să sufăr de frig în „extremități”)

c) și apoi criptează! Aceasta nu este cea mai ieftină soluție. Încălzirea este necesară și de o sondă externă, cu o supapă motorizată etc.

b)


deci dacă te urmăresc, este posibil să nu izolezi țigla de sus dacă o faci de jos, ceea ce îți permite să câștigi grosime.

În mod ideal, ar trebui să se facă pe placa R + 1, astfel încât să se facă o pardoseală încălzită și un tavan încălzit în camera de mai jos.

citindu-te, am impresia că aceasta nu este cea mai economică soluție
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 26/02/12, 12:27

1) Da, vorbeam despre placa de la parter, care, fără izolație, va radia și va pierde calorii în pivniță ...

2) Într-adevăr, la etajul 1, puteți ignora izolația.

Cu toate aceleași pierderi prin poduri termice pe "marginea" tadalle, neizolate de perete, dacă acesta nu este izolat din exterior! [valabil și pentru placa dvs. de la parter dacă izolați prin pivniță, fără a izola peretele din exterior]

3) Pentru preț, întrebați. Nu mi s-a părut că aceasta este cea mai ieftină soluție: metri de tuburi (se recomandă un strat triplu - etanș la oxigen, pentru a evita formarea de nămol), fixări, alimentatoare și, prin urmare, mai multă reglare Sioux (dar și mai eficient!) ...
0 x
razputin
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 26/10/12, 16:24




de razputin » 17/06/13, 17:31

Puteți beneficia de asistență pentru instalarea unei pardoseli încălzite. Se încadrează în cadrul economiei de energie și al renovării termice. O persoană cumpărase o casă în Bretania http://www.aktifimmo.com și în urma proiectului de amenajare a încălzirii prin pardoseală, pentru a gestiona mai bine energia habitatului său, a căutat diverse ajutoare posibile: împrumut ecologic la rata zero, ajutor de la Agenția Națională pentru Locuințe (ANAH) , autorități locale etc ... Totul este bine de luat, cel puțin de încercat.
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 17/06/13, 21:54

O pardoseală încălzită nu este dificil de făcut, am făcut una acasă fără probleme.

Pui izolația, pui țevile, te scufunzi, gata. Pentru șapă, recomand cu tărie tencuiala (anhidrită), am făcut-o în ciment a fost o greșeală, prea multă muncă pentru a scoate totul, prea plictisitor. Pe de altă parte, pentru izolație și conducte, puteți face 60m2 în weekend.

PER BAO este foarte ieftin și ușor de instalat cu apă fierbinte.
0 x
razputin
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 26/10/12, 16:24




de razputin » 18/06/13, 08:58

Da, tot trebuie să fii un BUN mânuitor. Tot e mai ieftin ok, dar expertiza nu este ca o simpla podea plutitoare. Dar rămâne într-adevăr o posibilitate.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 55