Alegerea ferestrelor și geamurilor în renovare

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Coati84
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 03/07/09, 10:02
Locul de amplasare: PERTUIS (84)
x 1

Alegerea ferestrelor și geamurilor în renovare




de Coati84 » 23/01/10, 17:29

bonjour,

Voi efectua o renovare majoră a casei mele cu un singur etaj, de 106 m², situată în Pertuis în Vaucluse și construită în 1962.
Ferestrele actuale sunt originale din construcție din lemn și geamuri simple.

După luarea în considerare a diferitelor opinii și citirea cărților lui JP. OLIVA, intenționez să realizez următoarele renovări:
- 2 ferestre franceze orientate spre sud: înlocuire cu ferestre termopan din aluminiu cu termopan standard de 4-16-4 mm,
- fereastră orientată spre sud: înlocuire cu ferestre din aluminiu cu geam termopan standard de 4-16-4 mm - Ug = 2.8 W / m².K - Fs = 0.76 [acest factor solar ridicat îmi permite să profit de contribuțiile soarelui în timpul perioadele de încălzire știind că nu am măști solare],
- ferestre orientate spre nord - est - vest: înlocuire cu ferestre din aluminiu cu geam termopan 4-16-4 mm, gaz argon și strat transparent cu emisivitate redusă în interior - Ug = 1.2 W / m².K - Uw = 1.8 W / m².K - Fs = 0.64


Întrebările mele sunt următoarele:
1) Am dreptate să nu pun un strat transparent cu emisivitate scăzută pe interior pe ferestrele orientate spre sud?
2) Chiar merită să umpleți spațiul aerian cu gaz argon? Nu ar trebui să pun gaz argon în spațiul aerian al ferestrelor orientate spre sud pentru a crește factorul solar (g)?
3) Care este performanța AEV așteptată și rezonabilă? Sunt la adăpost de vânt și la prima abordare aș alege următoarea alegere A1 E3 VA5. Este bine ?

Plănuiesc să mă consult cu tâmplarii care fac geamurile în propriile ateliere de fabricație. Acești instalatori tâmplari distribuie produse aprior de încredere precum TECHNAL sau SCHUCO.
De asemenea, intenționez să consult o companie care instalează ferestre fabricate direct într-o fabrică [ferestre de tip KLINE].

Ce mi-ați recomanda între produsele realizate pe măsură de un producător de meniuri într-un atelier de lângă casa mea sau produsele pe măsură dintr-o fabrică? Aveți feedback de partajat?

Ar trebui să am ferestrele și ușile de terasă existente îndepărtate de zidar sau de miner? care sunt feedback-urile dvs. cu privire la cel mai bun mod de a proceda la eliminare?

Vă mulțumim anticipat pentru feedback.

Am găsit acest link foarte explicit în alegerea geamurilor http://www.ecologs.org/materiaux/vit...s-vitrees.html

Ne vedem mai târziu.
0 x
Coati84 - realizarea unei extensii din lemn de 40 m² a casei mele: semestrul 2 2021
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 23/01/10, 17:50

Bună ziua Coati84,

Bine, bună documentație despre deschideri !!!
Dar întrebare: pereții din față sunt bine izolați.
Dacă nu, acesta este primul lucru de făcut, pentru a integra corect geamul termopan.

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Coati84
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 03/07/09, 10:02
Locul de amplasare: PERTUIS (84)
x 1




de Coati84 » 23/01/10, 18:44

Pereții nu sunt izolați la parter. Pe de altă parte, voi face o corecție termică turnând granule de plută la etajul 1 între blocurile de beton și cărămida din gips-carton.
În cele din urmă, voi pune în aplicare o izolație puternică a acoperișului cu vată de celuloză suflată în șenile și o izolație exterioară a întregii fațade nordice [parter + etaj 1].

Sincer să fiu, m-am gândit la arhitectul meu timp de 7 luni și am depus la autorizația de construire săptămâna trecută.

Cu un buget limitat, încerc să pun în aplicare soluții pragmatice și insist pe izolare, schimbarea ferestrelor și un aspect mai contemporan al casei mele.

Ce părere aveți despre metodele bune de utilizat în special cu Windows?

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
Coati84 - realizarea unei extensii din lemn de 40 m² a casei mele: semestrul 2 2021
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 25/01/10, 09:57

Alegerile dvs. în ceea ce privește ferestrele sunt interesante pentru Pertuis.

Aș pune doar două avertismente:
- pentru alegerea geamurilor duble fără un strat cu emisivitate scăzută în sud. Dacă aveți o mică corecție termică pentru noapte (obturator izolant, perdele sau altele ...) cred că este interesant să treceți la VIR cu emisivitate scăzută pentru deschiderea sudică.
- pentru alegerea aluminiului, nu sunt sigur că este cel mai bun, lemnul sau lemnul / aluminiul este uneori puțin mai scump (nu întotdeauna), dar de multe ori mai bun pentru izolarea șasiului. Puteți arunca o privire la ceea ce face Bieber, chiar dacă este departe ...

În caz contrar, pentru îndepărtare, tâmplarul o va face cu mai multă conștientizare și, dacă este bun, va face o muncă mai precisă decât geamurile din fabrică (punctul sensibil fiind măsurătorile in situ).

În cele din urmă, cred că trebuie să asigurăm izolarea parterului destul de repede. Pentru că dacă aveți doar blocuri de beton astăzi, ați putea spune că zidul va pierde mai mult kWh / m² decât ferestrele după renovare!
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 25/01/10, 10:02

Îmi imaginez că vorbiți despre îndepărtarea completă și nu prelucrarea cadrului.
într-o renovare grea, reutilizarea cadrului trebuie evitată.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 25/01/10, 10:44

O fereastră bună nu este totul, necesită și o instalare bună.
Este necesar să se asigure etanșeitatea la aer.
Fereastra trebuie să fie expusă la exterior sau să prevadă revenirea izolației.

O lungă discuție despre alegerea geamurilor „cele mai bune”.

http://forums.futura-sciences.com/habitat-bioclimatique-isolation-chauffage/42784-vitrage-choisir.html
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 25/01/10, 11:02

minguinhirigue a scris:Aș pune doar două avertismente:
- pentru alegerea geamurilor duble fără un strat cu emisivitate scăzută în sud. Dacă aveți o mică corecție termică pentru noapte (obturator izolant, perdele sau altele ...) cred că este interesant să treceți la VIR cu emisivitate scăzută pentru deschiderea sudică.
- pentru alegerea aluminiului, nu sunt sigur că este cel mai bun, lemnul sau lemnul / aluminiul este uneori puțin mai scump (nu întotdeauna), dar de multe ori mai bun pentru izolarea șasiului. Puteți arunca o privire la ceea ce face Bieber, chiar dacă este departe ...


De acord cu minguinhirigue, luați o vitrare cu emisivitate scăzută în sud, puteți găsi unele cu factori solari foarte buni, dar este adevărat, trebuie să arătați puțin și mai ales să știți cum să o impuneți producătorului de ferestre. Cu specialiști precum Bieber sau Internorm, acest lucru este foarte posibil.
Apropo, aceste ferestre sunt protejate de soarele de vară?

Pentru același lucru și chiar și cu pauză termică (RPT), cunosc pe cineva care avea o verandă din aluminiu cu RPT (producător major), expusă spre nord, dar totuși; astăzi regretă deoarece există încă condens pe montanții interiori din aluminiu. Deci condens + DV nu foarte eficient = gla gla!
0 x
Coati84
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 03/07/09, 10:02
Locul de amplasare: PERTUIS (84)
x 1




de Coati84 » 25/01/10, 11:09

bonjour,

Îl văd pe inginerul termic pe care l-am numit joi pentru faza de proiectare și vă voi spune dacă opțiunea mea „termopan standard” pentru orientarea sud este validată.

Pentru a răspunde la minguinhirigue, confirm că am obloane și perdele groase pe toate ferestrele mele care au în prezent geamuri simple. Sunt foarte atent, mai ales acum, să închid obloanele și să trag perdelele de la 17:00 la 17:30 pentru a limita risipa.

În ceea ce privește alegerea geamurilor din proiectul meu, voi dezvolta raționamentul pe care l-am pus online pe forum Științe Futura:

Primele mele calcule aproximative pentru luna decembrie sunt următoarele:
- sursă http://pagesperso-orange.fr/herve.silve/bilan_th.htm
- valoarea iradierii solare în 84 [zona H2] pe un plan vertical: 24 x 58.9 W / m² = 1.4 kWh / m²
- temperatura medie în decembrie: 5.5 ° C
- durata medie a soarelui fixată aproximativ la 7 ore în decembrie
- geam termopan standard 4/16/4:
câștig solar - pierdere = 1 x 400 x 0.76 ore - 7 x (2.8 - 19.5) x 5.5 ore = 24 - 7 = 448 kWh / m²
- 4/16/4 geam termopan cu față cu emisivitate redusă
câștig solar - pierdere = 1 x 400 x 0.64 ore - 7 x (1.4 - 19.5) x 5.5 ore = 24 - 6 = 272 kWh / m²

Acest calcul trebuie refăcut pentru celelalte 5 luni de încălzire, dar întotdeauna geamul dublu standard este cel mai potrivit pentru orientarea „sud” din cauza unei contribuții solare mai mari. Un calcul aproximativ pentru cele 6 luni de încălzire (mijlocul lunii octombrie până la mijlocul lunii aprilie) oferă un avantaj anual de 8 kWh / m² pentru geamurile duble standard, adică în cazul meu un avantaj anual de 80 kWh.

Ești de acord cu mine ?

Avantajul financiar anual în ceea ce privește consumul de gaz este foarte mic - în jur de 4 EUR - cu acest geam termopan standard. Acest mic calcul îmi arată a priori faptul că investiția într-un geam termopan 4/16/4 cu o față cu emisivitate redusă - mai scump cu aproximativ 10% decât un geam termopan standard - nu este profitabil pentru o „orientare sudică”. „într-un oraș din sud-estul Franței. În sfârșit, un ultim punct mai psihologic: îmi place căldura soarelui din sufrageria mea scăldată în lumina soarelui în timpul iernii și nu aș vrea să o pierd prin punerea geamurilor prea izolatoare pe partea „sudică”.

Precizez, de asemenea, că am o inerție corectă, deoarece peretele „nord” al livingului meu orientat spre „sud” complet este un perete transversal format din blocuri de beton groase de 15 cm și că placa mea [placa de compresie pe podeaua de beton grinzi și plăci] care separă parterul de etajul 1 va avea o grosime totală de 23 cm.

Alegerea aluminiului a fost făcută pentru un aspect mai contemporan al casei mele prin instalarea unei izolații a peretelui nordic cu placare din lemn: lemnul și aliajul de aluminiu sunt destul de estetice. În cele din urmă, lipsa de întreținere a jucat un rol în această alegere.

Voi asigura izolarea celor 3 fațade la est, vest și sud de parterul meu într-o a doua oară ... finanțarea obligă!

Mulțumesc minguinhirigue pentru contribuțiile tale viitoare. Este adevărat că mă gândesc să fac instalarea de către tâmplar și să-mi fac geamurile în atelierul de fabricație al viitorului meu tâmplar / instalator. Sună foarte bine în ceea ce privește responsabilitatea. Costă mai mult decât să-l scoată zidarul?

Ne vedem mai târziu.

https://www.econologie.info/share/partag ... FC9v3I.jpg
0 x
Coati84 - realizarea unei extensii din lemn de 40 m² a casei mele: semestrul 2 2021
Coati84
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 03/07/09, 10:02
Locul de amplasare: PERTUIS (84)
x 1




de Coati84 » 25/01/10, 11:18

Mulțumesc bham.

Doar o întrebare.

Am făcut o cercetare a geamurilor duble care ar putea corespunde nevoii mele de contribuții solare gratuite pe orientările „sudice” ale casei mele. Am găsit următorul produs:
CLIMAPLUS N de la compania SAINT GOBAIN GLASS
- FE - gaz argon - Ug = 1.4 W / m².K - Uw <1.8 W / m².K - Fs = 0.64
- geam exterior: PLANITHERM
- geam interior: PLANITHERM PLUS N cu acoperire FE pe partea 3.

Cunoașteți un termopan FE cu un factor solar mai bun? Există un producător care comercializează acest tip de DV FE cu prețuri corecte? Ca o reamintire, factorul solar al unui termopan standard este în mod normal de 0.76.

Ne vedem mai târziu.
0 x
Coati84 - realizarea unei extensii din lemn de 40 m² a casei mele: semestrul 2 2021
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 25/01/10, 14:01

Pentru mine, geamurile utilizate pentru energia solară pasivă trebuie să fie fără un strat de emisivitate.
Avem adesea argumentul că soarele este mai scăzut iarna decât vara, unghiul de incidență în timpul iernii este scăzut, astfel încât IR trece, dar nu vara când soarele este mai mare. Deoarece doar arată vertical, soarele nefiind spre sud toată ziua, unghiul de incidență orizontal variază, de asemenea.
Acesta este și motivul pentru care un calcul static rapid nu poate oferi soluția, cantitatea de IR reflectând variază în timpul zilei (în funcție de poziția Soarelui)

În orice caz, trebuie să puneți stratul cu emisivitate scăzută pe partea căreia doriți să blocați radiația. Este clar că : Cheesy: : Cheesy:
Dacă doriți să vă protejați de Soare, puneți stratul, cât mai departe posibil, adică pe fața interioară a sticlei exterioare.
În schimb, pentru a evita „scurgerile” radiante de la încălzire, este necesar să puneți stratul pe fața internă a geamului interior.
Știind că vă puteți proteja și de Soare cu un capac. (care trebuie să fie cazul unei case bine amenajate).
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 58