Construcție sau renovare: alegerea ferestrelor potrivite

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Construcție sau renovare: alegerea ferestrelor potrivite




de bham » 30/01/07, 17:49

Aș dori să deschid un subiect cu privire la alegerea ferestrelor care ar putea fi necesare instalării în construcții noi, precum și în renovare, o alegere pe care urmează să o fac eu însumi.
Între materialele care compun cadrul, diferitele geamuri, valorile de izolare, multe necunoscute.
Este de la sine înțeles că caut ferestre:
- să nu dăuneze, prin materialele sale, sănătății mele
-Prezentarea unui compromis bun energie gri / cost / întreținere
-Prezentarea unei izolații termice foarte generale, adică atât la nivelul geamului, cât și al cadrului.

Prin urmare, aș încerca să vă împărtășesc cercetările și descoperirile mele în acest domeniu pe măsură ce progresează.

Pentru început, puteți să vă jucați cu acest calculator (este reclamă, dar hei ..), care vă arată posibilele economii la încălzire peste 30 de ani între o fereastră cu geam termopan și o fereastră cu geam triplu, de exemplu, precum și reducerea de CO2, SO2 și NO2 generate. Între vitraj simplu (Uw = 5,80) și vitraj triplu (Uw = 0,680 de sus), economisim peste 30 de ani, 36 775 litri de combustibil sau 25 € (!!!!!!) sau 742 stereo de lemn și evităm emisia de 514 tone de CO102 !!!!!! Impresionant, nu?
link-ul: http://www.internorm.fr/cps/rde/xchg/SI ... _1210.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 30/01/07, 18:08

Foarte bună inițiativă bahm, subiectul a fost deja discutat pe forum mi se pare: renovare-imobiliare-renovare-alegerea-tamplariei-t2318.html

În plus, ați fost primul care a răspuns ...

Dacă nu calculele tale sunt adevărate? Câți m2 de fereastră este? Nu 1 m2 la fel?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 30/01/07, 18:34

Christophe a scris:Foarte bună inițiativă bahm, subiectul a fost deja discutat pe forum mi se pare: renovare-imobiliare-renovare-alegerea-tamplariei-t2318.html

Este adevărat, dar aș dori să merg mai departe în reflecție.

Christophe a scris: Dacă nu calculele tale sunt adevărate? Câți m2 de fereastră este? Nu 1 m2 la fel?


Ei scriu că casetele sunt completate automat prin formule de calcul. Asigurați-vă că este adevărat? nu, eu nu pot verifica asta, așa că altfel le cred.
Exemplul citat este de 30 m2.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 30/01/07, 18:58

bham a scris:Ei scriu că casetele sunt completate automat prin formule de calcul. Asigurați-vă că este adevărat? nu, eu nu pot verifica asta, așa că altfel le cred.
Exemplul citat este de 30 m2.


Ok pentru 30m2 de fereastră prefer!

Voi testa puțin acest calculator ... Înainte de a începe, mai există ceva care mă intrigă: nicăieri nu a intrat delta temperaturii ... Cu toate acestea, pierderile depind direct de această cantitate. Presupun că calculatorul ia „cea mai proastă” valoare (cu alte cuvinte: încălzirea temeinică tot timpul ...)

În caz contrar, putem vedea clar că câștigurile din triplarea geamurilor sunt destul de neglijabile din punct de vedere termic: este mai mult izolație fonică decât termică ...

ps: Am pus linkul direct în postarea ta 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 07/02/07, 07:02

Christophe a scris:
Ok pentru 30m2 de fereastră prefer!
ps: Am pus linkul direct în postarea ta


Link-ul nu funcționează pentru mine Christophe :|
În ceea ce privește suprafața vitrajului, poate că pentru o casă mică sau un apartament diferența este minimă, dar am avut ocazia să petrec câteva ore lungi în spital săptămâna trecută și am putut vedea că acest lucru Clădirea avea ferestre mari și chiar geamuri termopan 4/12/4 și nu avea „emisivitate redusă” (prea veche). Mai mult și cel mai rău a fost cadrul acestor ferestre, din aluminiu gri fără rupere termică.
Cu alte cuvinte, un radiator conectat direct la frigul exterior. Deoarece trebuie să existe sute de m2 de geamuri în acest spital, vă las să vă imaginați consumul excesiv de energie necesar pentru a compensa pierderile. : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 07/02/07, 08:01

Christophe a scris: Voi testa puțin acest calculator ... Înainte de a începe, mai există ceva care mă intrigă: nicăieri nu a intrat delta temperaturii ... Cu toate acestea, pierderile depind direct de această cantitate. Presupun că calculatorul ia „cea mai proastă” valoare (cu alte cuvinte: încălzirea temeinică tot timpul ...)

În caz contrar, putem vedea clar că câștigurile din triplarea geamurilor sunt destul de neglijabile din punct de vedere termic: este mai mult izolație fonică decât termică ...


Despre delta de t ° c, iată o ilustrare interesantă.
Imagine
Este foarte povestitor și confirmă ceea ce am văzut în altă parte. Pentru cei care nu vorbesc limba germană:
aussen = afara
innen = interior
beschichtung = film, strat
Primul caz: termopan clasic
Al doilea caz: vitraj dublu cu emisivitate scăzută (izolierverglasung)
Al treilea caz: geamuri triple cu emisivitate scăzută (wärmeschutzverglasung)

isolierverglasung = wärmeschutzverglasung înseamnă respectiv geamuri izolante și geamuri cu protecție termică, dar este același lucru, o geamuri acoperite cu o peliculă metalică foarte subțire care va acționa ca un izolator subțire, împiedicând transferul razelor infraroșii din din interior spre exterior sau invers dacă sunteți în căutarea unei protecții împotriva căldurii de vară (de exemplu, pe luminatoare).
Acest film are dezavantajul de a reduce transmisia de lumină a sticlei.
Pe de altă parte, geamul triplu evită această senzație de perete rece, ceea ce va face ca încălzirea să fie ridicată la 25/30 ° C la 2,50 m, deci la tavan și la 20 ° C la 1 m de sol. Diferența în valoarea Uw sau Ug nu este, fără îndoială, evidentă, dar în practică este simțită, fără îndoială, mai ales în apropierea unei ferestre.

Deci, desigur, nu este peste tot și întotdeauna la -10 ° C în exterior și putem crede că, în majoritatea cazurilor, geamurile duble cu emisivitate redusă vor fi suficiente pentru a avea un confort interior suficient. Știind însă că ferestrele reprezintă o investiție pe termen lung și că clima se schimbă, ne îndreptăm spre o „netezire” a temperaturilor pe tot parcursul anului și, prin urmare, temperaturi rareori sub 0 ° / -5 ° C sau dimpotrivă pe termen lung spre amplitudini T ° mai mari, cum ar fi clima continentală, -20 ° iarna și + 40 ° vara? Pentru ca toată lumea să vadă.

Un lucru este sigur, termopanul clasic (fără film) este depășit, nu este suficient pentru a evita această senzație de perete rece, fără îndoială, chiar și cu T ° C mai îngăduitor.
0 x
construiți durabil
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 13/05/10, 17:24

Izolare prin ferestre




de construiți durabil » 12/09/10, 12:39

bonjour,

Este adevărat că economiile de energie dintre geamurile simple și geamurile duble sunt enorme. trecem de la un Ug de 5 sau 6 W / m²K la un Ug de 1W / m²K. Cu toate acestea, între geamurile duble și triple, câștigul este mult mai puțin vizibil (geamurile triple limitează câștigul solar în timpul iernii ..). Pentru a fi durabil, vă sfătuiesc, dacă aveți bani:

-Geamuri duble 4/16/4
-Complu aproximativ 1W / m²K
-Dormitor din lemn mixt interior și aluminiu exterior
- Traversă certificată de CSTB pentru coeficientul AEV (Air Water Vent)

Dacă aveți mai puțini bani de băgat, puteți lua traverse din PVC reciclabile.

De asemenea, este necesar să fiți foarte atenți la instalare, deoarece adesea problemele podurilor termice sunt la nivelul cadrului ferestrei.

Pentru a calcula coeficienții AEV și pentru a avea o mulțime de informații, puteți accesa site-ul

http://www.construire-durable.com/site/ ... etres.html

pe curând
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 12/09/10, 14:13

Printre cele mai bune puncte de comparație, cu excepția a ceea ce poate fi obținut în laborator, se găsește în experimentele făcute în teren.

A existat un caz de ferestre din lemn din aluminiu pseudo-dublu și cadru din zidărie sau mansardă de cupru (în casa în care locuiesc). Izolație interioară și teribilă punte rece din aluminiu, amplificată de un efect de „grămadă” de cupru și / sau zidărie ...

Geamurile termopan din PVC + gaz au avut un efect fantastic.

la:
Dispariția podului de frig și mucegai cauzată de condensul adus de acesta. Câștig de câteva grade, perioada de încălzire foarte scurtată ... Confort de viață. Pe scurt, nu ezitați. Izolare fonică. Aspect, design (interior, exterior). Nu este nevoie să le renovați (să patați) sau să hrăniți lemnul. Nici pentru a revizui etanșantul pe geam. Mai descurajant la spargeri fără scule (risc de vătămare potențială cauzată de ruperea geamului dublu.)

împotriva:
Întreținere regulată cu apă și săpun. Necunoscut în ceea ce privește rezistența la îmbătrânire a PVC-ului: UV, șocuri, slăbirea structurii (devenind fragil, ca unele materiale plastice din industria auto?) Prin urmare, durată de viață necunoscută. Mai vulnerabile la spargeri (cu excepția modelelor rezistente cu rame armate și / sau anti-picking). Mă îndoiesc că PVC-ul este garantat pentru viață ca stejarul ...

Un plan bun de configurare pentru renovare:
Izolați fațada.
Înlocuiți cele vechi din lemn cu PVC dublu.
Reciclați lemnul vechi pentru a fi montat pe cadrele de lemn ale izolației fațadei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/09/10, 15:11

toate aceste software de calcul, care arată avantajele ferestrelor de super calitate, mă fac să râd dacă nu știm cum să măsurăm rezultatul real

idee de măsură: blocați fereastra din partea interioară cu o partiție din lemn sau carton și un strat gros de vată de sticlă și puneți un încălzitor electric între fereastră și partiție

consumul radiatorului pentru a deschide 20 ° C obișnuit va fi pierderea termică prin întreaga fereastră: defecțiune de instalare inclusă
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 12/09/10, 23:11

Între geamuri simple (Uw = 5,80) și geamuri triple (Uw superioară = 0,680), economisim peste 30 de ani, 36 litri de combustibil, sau 775 € (!!!!!!) sau 25 stere de lemn si evitam emisia de 742 tone de CO514 !!!!!! Minunat, nu-i așa? atât de adevărat ?

În primul rând, 25742 € pe 30 de ani corespund 25742 / 30 = 858 € pe an, sau puțin mai puțin de jumătate din cheltuielile mele anuale de încălzire pentru o casă de 36 de ani!
Pentru mine este sigur că ferestrele, chiar perfecte, cu zero pierderi termice (geamuri infinite), nu aș împărți factura la încălzire la fel de mult, uitându-mă la raportul dintre suprafața ferestrei și pereți !!!
Ca și acasă și vecinii mei (care au făcut-o, pentru unii), prețul instalării geamurilor duble ajunge deja la 20000 € cu mai puțin de 30m2 de suprafață a ferestrelor cu geamuri mici, pentru triplu, trebuie să fie mai mare, si de aceea amortizarea se face in 30 de ani si mai mult, momentan minim, cu ratele dobanzii !!
Deci, evaluarea acestui site
http://www.internorm.fr/Internorm_Tipps ... chner.html
este gresit pentru casa mea !!!
În plus, acest site nu oferă ferestre franceze cu geamuri mici și suntem obligați să amenajăm cu ferestre mari !!!

În plus, este bine să cuplați cu izolația externă, VMC cu debit dublu, (niciun vecin nu a făcut-o) pentru a reduce cu un factor de 10 factura de încălzire și cheltuiala este mai mult decât dublă, pentru a economisi acest lucru investitie in 30 de ani minim !! !!
În 30 de ani poate fi mort, statistic !!
Întrebarea este: casa mea în vârstă de 30 de ani după tripla vitrare va fi mai scumpă pentru moștenitorii mei?
Cred că este mai bine să-l renovăm mai târziu, împreună cu o renovare completă care a devenit esențială pentru gusturile moderne și nu prea mult în avans.
Aproape nou ca aspect, mai la modă, va merita mai mult ???
Când văd cum apartamentele de 40 de ani, fără geam termopan și ferestre vechi, se vând bine, cu o renovare fulgerătoare ieftină, fără o izolație mai bună decât originalul (slab), nu sunt convins! !
Locația și aspectul ochilor sunt mai importante decât calitatea izolației invizibile (vezi M6 și cercetarea caselor).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 38