Hidroizolarea unui acoperiș din fibrociment (azbest)

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
napozil
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 24/08/21, 10:50

Hidroizolarea unui acoperiș din fibrociment (azbest)




de napozil » 24/08/21, 10:58

Bonsoir,
avem un atelier, un fel de hambar care ocupa o suprafata de 100m2 si al carui acoperis este din foi de fibrociment de azbest.
Plăcile sunt complet acoperite cu mușchi și licheni și pe alocuri crăpate și/sau nu mai sunt complet impermeabile, ceea ce înseamnă că avem scurgeri.
Până acum l-am petic pe bucată, cu „bandaje” de pâslă bituminoasă și vopsea bituminoasă și ne-am asumat să îndepărtăm mușchiul fără a zgâria prea mult și cu produse naturale.

Știu că, pentru a face ceva curat, ar trebui să încapsulați toate acestea sau să schimbați complet stratul. Problema este că nu avem bugetul necesar să o facem imediat (planificăm să schimbăm acoperișul în 3 ani) și între timp, căutăm o soluție eficientă pentru a opri aceste scurgeri și, prin urmare, a îmbunătăți impermeabilitatea sprijin cu cele mai naturale și mai economice soluții posibile.

După ce am făcut multe cercetări, ezit între o spălare cu var sau o spălare cu făină.
Deocamdată am testat câteva amestecuri, mai ales cu var.
Deoarece acoperișul este foarte poros și este, de asemenea, foarte expus la ploaie, cred că o spălare hidraulică cu var ar putea fi mai potrivită. Ca adjuvanți am încercat cu săpun și sare de alaun, dar tot e prea pudrată.

Pana la urma nu stiu daca varul este alegerea potrivita, poate ar fi mai bine un amestec mai gras, ca o vopsea pe faina adaugati ulei de in si devine aproape impermeabil. Dar ar rezista pe fibrociment poros? Și mai presus de toate, durează mai mult să se facă decât tencuiala de var...

Ai vreo idee? sugestii? Vă mulțumesc anticipat pentru sfaturile dumneavoastră valoroase!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: hidroizolarea unui acoperiș din fibrociment (azbest)




de Macro » 24/08/21, 11:12

Acoperirea ta este la sfârșit... O prelată ponderată bună ici și colo... Și fii atent, fibra putrezită se rupe ca cartonul ud... Urcând pe ea pentru a face o acoperire va avea ca rezultat o rupere suplimentară...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
yves35
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 221
Înregistrare: 27/09/15, 23:22
Locul de amplasare: Rennes
x 60

Re: hidroizolarea unui acoperiș din fibrociment (azbest)




de yves35 » 24/08/21, 12:08

bonjour,

Daca esti in cautarea unei solutii naturale si economice, cu greu vad altceva in afara de frunze de banane dispuse in coaja.
https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_leaf
După cum subliniază macro, este mai bine să trimiți pe cineva ușor (nu ai copii mici?). Avantajul soluției: poate fi reciclat în bucătărie sau compostat. Excelent exemplu de economie circulară.

Yves
0 x
ignorat: obamot, janic, guygadebois... aer, aer. Nu suntem (încă) pe Qanon Ben, dacă de fapt

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 49