Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 14:06

Macro a scris:aluminiul panourilor dvs. nu este în contact cu jgheabul dumneavoastră? Nu văd cu adevărat cum ar putea exista coroziune galvanică cu apa de ploaie, care, de altfel, este foarte puțin conductivă ... Mai mult, cred că debitul de apă al jgheabului dvs. ar fi mai afectat decât canalul descendent ....


Deloc în contact direct și sunt sub sticlă și s-au alăturat aș spune 99%!

Atât de puțin contact, dar cu ploi abundente, cu un flux continuu de apă, există un "contact" ... dar da, apa de ploaie în mod normal nu se comportă bine, așa că rămâne misterioasă pentru mine ... Mister 1

Plăcile inferioare de zinc ar putea conține niște plumb?

Macro a scris:Trebuie să-l întreb pe nepotul meu despre asta ... Nu este chimist, ci acoperitor ... Specialitatea sa este clădirile listate ... Ei bine, el nu trebuie să vadă mult aluminiu pe acest tip de acoperișuri ...


Ah da minunat, arată-i fotografiile jgheabului meu străpuns ... spune-i, de asemenea, că partea orizontală nu prezintă nicio problemă (Misterul 2) ...

Dintr-o dată mă întreb dacă prima ipoteză a lui Ahmed nu a fost cea corectă ... ceva murdărie în jgheabă a cărei descompunere ar fi atacat zincul (este totuși străpuns puțin înainte de această curbă pe o parte complet verticală sau nimic nu poate stagna ... Mister 1!)?

Înțeleg mai bine zincul bistro decât jgheabul cred !! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 14:36

GuyGadeboisLeRetour a scris:https://www.econologie.com/forums/renovation-travaux-immobilier/gouttiere-qui-fuit-percee-par-la-corrosion-du-zinc-pourquoi-reparation-d-urgence-et-quelle-solution-perenne-t16920.html#p454171


Da, mulțumesc că am văzut și citit! Dar asta nu răspunde direct la problema mea ... este una dintre piste, dar nu singura ... Dacă este bine, este necesar să găsim ce pereche de metale este incompatibilă: lucrări-de-renovare-imobiliare / coroziune-apoasă-galvanică-electrochimică-cupluri-de-metale-principale-și-aliaje-t16926.html a priori Alu Zinc dar de ce cu apă de ploaie și fără contact direct?

Și, în afară de a pune magneziu, nu văd ce este posibil să faci ...

Aștept cu nerăbdare răspunsul nepotului lui Marco!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Gildas » 09/07/21, 15:12

Vă sugerez o măsurare a rezistenței fundului acoperișului în contact cu ardezia umedă (după o ploaie) și jgheabul de zinc ... Cum să detectați un efect de grămadă?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 15:24

Bine aș face asta ... Pe ardezie umedă? Am inteles bine?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Gildas » 09/07/21, 17:34

Da pe ardezie umedă. Cusute în mai multe locuri pe plăci ... Pentru a vedea dacă umiditatea face electrolit ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 17:51

Ok, voi face acest lucru cât mai curând posibil!

Atât timp cât aș face, aș face și cu cadrele panourilor solare fotovoltaice ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Macro » 09/07/21, 18:50

Pentru nepotul meu ... Fără apel ... Antispumant chimic fără pasivare ulterioară ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Macro » 09/07/21, 18:53

Pe de altă parte .. Asigurați continuitatea electrică pe întreaga înălțime a acoperirii cu zinc ... Sunteți un ghiveci, iar garniturile din silicon nu vă asigură că ....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 19:01

Macro a scris:Pentru nepotul meu ... Fără apel ... Antispumant chimic fără pasivare ulterioară ...


Mulțumesc, bine!

Dar nu am mai folosit asta din 2007 ... și de atunci s-a deteriorat!

Misterul 4!
: Cheesy:
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 62