Renovează-ți casa pentru a deveni un consum redus

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 07/04/10, 22:56

a scris:Veranda este o cameră de zi, iar sera este o cameră tehnică.


Oricum nu o să începi să faci marketing și tu :-?

a scris:Pentru preț este necesar să se numere între 500 și 1000 € / m².


Deci nu există deja nicio fotografie pe senzori. Și pentru 2m2 de fereastră îți poți permite un balon grozav aurit cu aur fin :-)

a scris:Panourile solare trebuie așezate pe fațadă (sau ideal la 60 °).
Așa că pune încă unele îngrijorări.


Le poți pune cum vrei, ai de unde alege. Deci nu vă faceți mai multe griji decât ferestrele de pe acoperișul unei serare ;-)


[/quote]Și nu putem compara financiar o soluție instalată de un meșter și o soluție auto-construită.
Deoarece instalarea unui perete cortină (făcând-o eu însumi) este extrem de simplă, ai nevoie doar de un fierăstrău de onglet bun după ce totul „se desparte”.[/quote]

Ai de ales și tu, de meșter sau de tine.

Instalarea PER nu este chiar dificilă. Și chiar și versiunile din cupru, cu fitingurile disponibile astăzi, nicio problemă.
0 x
Un bientôt!
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 07/04/10, 23:33

Nu este o chestiune de marketing;
O seră este un element de încălzire, trebuie să fie dimensionată pentru a asigura confortul, folosiți geamul potrivit ( geam termopan fără strat de emisivitate scăzută. Trebuie să fie înglobat în clădire pentru a avea o singură fațadă orientată spre sud și fără acoperiș (care ar provoca probleme de supraîncălzire). ).
O verandă este o cameră de zi cu pereți și acoperiș din sticlă fără nicio altă considerație decât estetica, ceea ce reprezintă un decalaj energetic.


Între 500 și 1000 de euro pe m² este prețul stabilit de un meșter.


În timp ce 400 EUR pe m² este prețul de achiziție al panoului.
Și soluția ta de a modifica baloane electrice standard pentru a face baloane solare ar putea funcționa (dar cu siguranță nu în partea de sus) și câți oameni sunt gata să accepte asta?

Da, montarea per este usoara, pe de alta parte realizarea schemei de montaj a sistemului solar, cu programarea reglajului nu este la indemana oricui.


De aceea spun că nu este comparabil.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 08/04/10, 00:01

a scris:Nu este o chestiune de marketing;
O seră este un element de încălzire, trebuie să fie dimensionată pentru a asigura confortul, folosiți geamul potrivit ( geam termopan fără strat de emisivitate scăzută. Trebuie să fie înglobat în clădire pentru a avea o singură fațadă orientată spre sud și fără acoperiș (care ar provoca probleme de supraîncălzire). ).
O verandă este o cameră de zi cu pereți și acoperiș din sticlă fără nicio altă considerație decât estetica, ceea ce reprezintă un decalaj energetic.


E mai clar așa, mulțumesc. Dacă folosiți un vocabular specific care se abate de la dicționarul francez, este mai bine să îl specificați...

a scris:Între 500 și 1000 de euro pe m² este prețul stabilit de un meșter.


A fost specificat undeva? Altfel imposibil de ghicit :-) Și care este prețul doar aprovizionării?

a scris:Și soluția ta de a modifica baloane electrice standard pentru a face baloane solare ar putea funcționa (dar cu siguranță nu în partea de sus) și câți oameni sunt gata să accepte asta?


Acesta nu este un hack, dimpotrivă, este cel mai simplu mod de a stoca apă și mai fierbinte (deci o stocare mai mare) în cantități mai mari.

a scris:Da, montarea per este usoara, pe de alta parte realizarea schemei de montaj a sistemului solar, cu programarea reglajului nu este la indemana oricui.


Nu trebuie exagerat:

- trebuie sa existe circulatie catre senzori, care functioneaza atunci cand temperatura senzorilor este mai fierbinte decat apa stocata si apa stocata nu a atins temperatura maxima. Iar când acest circulator se oprește, apa trebuie să coboare automat;

- circulatia este necesara catre un schimbator care sa permita incalzirea unui rezervor sanitar, cand apa sanitara scade sub un minim si atata timp cat apa solara stocata este suficient de fierbinte;

- circulatia este necesara fie catre un schimbator, fie printr-un ventil de amestec, catre circuitul de incalzire a apei, atata timp cat apa solara acumulata este suficient de fierbinte;

- eventual adaugam aportul unei sobe/cazan pe peleti, cand apa stocata nu mai este suficient de fierbinte.

Cât crezi că valorează aceste reglementări?
0 x
Un bientôt!
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 08/04/10, 00:38

[quote"=Bernardd"]Și care este prețul numai aprovizionării? [/citat]

În industria construcțiilor se obișnuiește să se spună că prețul este de 30% material și 70% forță de muncă.
O mică cercetare pe internet arată prețul termopanului între 150 și 200€/m².
Pe urma la pretul profilului nu stiu la prima vedere cred ca scapam cu 350€/m² all inclusive. Ceea ce s-ar potrivi zicalului.


Nu prea înțeleg ce vrei să faci cu sistemul tău solar.
Acestea sunt schimbătoare externe? În acest caz trebuie să existe o mulțime de pierderi.

In cazul unui sistem de scurgere nu este nevoie de o purjare a aerului pentru ca apa sa se poata intoarce in rezervor?
Un sistem de scurgere presupune ca panourile sa fie mai sus decat rezervorul (pai cred ca altfel circulator), in acest caz panourile de pe terasa nu vor fi foarte practice, decat daca vei pune rezervorul in pivnita. Pentru a evita pierderile, este mai bine ca balonul să fie cât mai aproape de punctele de desen.

Cred ca uiti de vasul de expansiune (deschis in cazul unei sobe cu centrala termica).

Nu știu prea multe despre solar, dar am impresia că nici producătorii nu se pun de acord unde să pună schimbătorul în rezervor, unii îl pun jos, alții la mijloc, uneori rezervoarele de ACM sunt în un bain-marie, alteori este un rezervor separat.




Toate acestea încă mi se par destul de complexe, chiar dacă realizabile cu multă cercetare și documentare, dar susțin că nu sunt la îndemâna tuturor.

Cât crezi că valorează aceste reglementări?


Nu știu, dar din moment ce ai pus întrebarea inocent, aș spune că nu e foarte scump
: Cheesy:

Asta înseamnă încă destul de mult o factură.
Dar un punct pentru tine, ai apa calda si cu o sera nu va fi usor.
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.

Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/04/10, 01:22

Cred că Dedeleco vorbește despre un tunel cu role.

Nu numai ceea ce poate să nu fie suficient, ci toate sistemele precum:
http://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_thermal_storage
un magazin conceput pentru a reține căldura depusă în lunile fierbinți de vară pentru a fi utilizat pe vremea rece de iarnă. Căldura este de obicei captată cu ajutorul colectoarelor solare, deși alte surse de energie sunt uneori folosite separat sau în paralel.

sau orice mijloc de stocare a căldurii din verile foarte calde pentru a o folosi în timpul iernilor foarte reci!!!
În mod obișnuit, căldura captată de un colector solar (alte surse sunt posibile) este stocată în subteran prin intermediul unor schimbătoare suficient de adânci cu izolație termică pentru a reduce adâncimea și a crește perioada de reținere a acestei călduri peste 6 luni.
Este izbitor de observat că pe Wikipedia stocarea termică sezonieră (Seasonal_thermal_storage) nu există în franceză!!

http://www.greenershelter.org/index.php?pg=3
http://www.icax.co.uk/report_on_iht_by_trl.html
http://www.icax.co.uk/thermalbank.html

Pământul conduce căldura relativ puțin și de aceea la mai mult de 3 până la 6 metri căldura este stocată mai mult de 6 luni și de aceea toată căldura de vară pe care reușim să o depozităm acolo se păstrează pentru iarna următoare.
Așa că putem încălzi și transforma o casă veche care nu este foarte bine izolată într-o casă pasivă, fără a schimba nimic în afară de sursa de încălzire luată din depozitul de căldură subteran de vară!!
Sunt posibile multe metode de depozitare, nu doar pietricele.
Este posibilă forarea subterană cu schimbătoare cu pământ.
http://www.iea-eces.org/energy-storage/ ... orage.html
http://www.dlsc.ca/
http://www.dlsc.ca/borehole.htm
O piscină subterană bine izolată de câteva zeci de mc este suficientă pentru a păstra căldura verii.
Un exemplu concret de implementare:
http://www.earthshelters.com/Ch_1.html
http://www.earthshelters.com/
Având în vedere mijloacele foarte variate de realizare a unui astfel de transfer de căldură din vară în iarnă, dificultatea este de a alege cea mai ieftină și mai potrivită soluție.
În opinia mea, putem evita modificarea prea mult, sau chiar refacerea casei, prin mărirea dimensiunii sistemului de stocare a căldurii.
Suprafața colectorului solar termic este determinată astfel încât căldura colectată vara să fie mai mare decât cea folosită iarna, iar dacă casa nu se pricepe la economisire, este suficient să măriți suprafața.
Există un optim între îmbunătățirea casei și reducerea suprafeței colectorului și a volumului de stocare a căldurii.
0 x
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux
x 1




de Aumicron » 08/04/10, 11:20

Pentru a evita poluarea prea mult a acestui subiect, este posibil să continuați discuția despre stocarea căldurii aici:

https://www.econologie.com/forums/stockage-t ... t9567.html
0 x
Să ne certăm să facem.
HOUVILLE
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 19/04/10, 11:56




de HOUVILLE » 19/04/10, 12:49

poate ai putea citi o carte pe care am descoperit-o in casa ecologica.
Se numește renovare cu consum redus de către Roland Dutrey
0 x
aamgr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/04/10, 10:11




de aamgr » 19/04/10, 15:13

HOUVILLE
poate ai putea citi o carte pe care am descoperit-o in casa ecologica.
Se numește renovare cu consum redus de către Roland Dutrey

Am gasit rezumatul cartii: http://revendeurs.terrevivante.org/uploads/Externe/0c/LIV_SOMMAIREPDF_116_1261986816.pdf

mulțumesc
0 x
Să salvăm planeta împreună
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 19/04/10, 15:25

renovare cu consum redus de renovare de Roland Dutrey

Pentru a vedea cuprinsul, această carte foarte recentă ia în considerare doar izolarea (exterioară), și niciodată recuperarea intersezon vară-iarnă care este prea originală și dificilă.
Atât de bună pentru izolația exterioară (foarte scumpă și deocamdată amortizată în doar 70 de ani, iar această problemă a perioadei de amortizare nu pare a fi abordată!) și problemele sale administrative și practice această carte merită citită, dar nu și pentru pasivul inovator. soluții de recuperare a căldurii verii pentru iarnă, care după părerea mea pot fi mai ieftine dacă bine făcute, dar nu ușoare, pentru că sunt prea inovatoare.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 72