Restaurarea unui zid de piatră de râu

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
seb1000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 02/05/11, 11:05

Restaurarea unui zid de piatră de râu




de seb1000 » 10/04/13, 23:14

Buna ziua tuturor,

Am un zid de piatră la casă care are picioarele în râu: are 50 cm grosime, are 2,50 m înălțime pe râu; iar pe partea solului, depășește aproximativ 0,80 cm (restul este subteran).
această parte a terenului este pământ + pietriș deasupra care servește ca o terasă, fără supraîncărcare (alta decât motocicleta din când în când).
acest zid s-a crăpat pe partea râului în trecut și a fost „reparat cu beton ca rost sau ca înlocuitor pentru pietre la fel de mari ca pumnul tău.
astăzi am văzut că s-a crăpat din nou destul de larg într-un singur loc (o parte a peretelui înclinat de 14 cm pe partea râului în comparație cu partea „stabilă”), dar de când .. mister.
la sfârșitul toamnei trecute era într-o formă destul de bună.
Am făcut semne și am luat măsuri pentru a vedea evoluția fisurilor.
fisura este încă destul de mare pentru a mă lăsa să mă gândesc că, într-o perioadă destul de scurtă de timp, zidul se va prăbuși în râu.
lipsește îmbinarea în locuri de până la 30 cm în grosimea peretelui ...
la înălțimea sezonului, peretele este acoperit la 40 cm înălțime de la baza sa.
la cea mai joasă, este în întregime deasupra apei.
poate s-a crăpat deoarece am depozitat 1 metru cub chiar în spatele + motocicletei + greutatea zăpezii care s-a strâns bine chiar în acest an, la nici o distanță de 80 cm. după ce poate ar fi crăpat mai devreme sau mai târziu….

întrebarea este cum să repariți un perete ca acesta? ciment? nisip-var? nisip-var-pietriș? pentru a aplica la compresor? Există întăriri de pus? ...

aici, sper să fi dat maximum de informații.
altfel, sunt evident disponibil pentru a completa informațiile care lipsesc.

aici, sunt foarte dornic de sfaturi acolo, pentru că un pic îngrijorat să găsesc totul în râu într-o dimineață, terasa inclusă ...

merci d'Avance
seb
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 11/04/13, 00:34

Dacă este un perete de var macone, trebuie utilizat var.

Nu pot decât să vă sfătuiesc să citiți această carte mai bine
înțelegeți alegerea varului.
http://www.ecole-avignon.com/fr/livre/2 ... -chaux.htm

Totuși, asta nu va rezolva problema. Trebuie să determinați
faceți ca zidul să se crape și să vârme. Pentru asta o fotografie
din ansamblu mi se pare de dorit să decid mai departe.

Din câte am înțeles, voi fi tentat să spun asta
zidul a fost împins înapoi de teren. Este foarte probabil ca
pământul acoperit cu apă s-a înghețat și că expansiunea sa
împins înapoi peretele.
Dacă este cazul, este necesar să se asigure o bună drenare a terenurilor din spatele peretelui
și permite evacuarea apei la nivelul terasei.
Indicați plumbul din perete pe o înălțime de 2 m. dar
14 cm cu 2 m ca începe să fie grav.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 11/04/13, 18:58

Bonsoir,

acest sezon este excepțional în ceea ce privește ploaia și nu sunteți singurul care are fundații (sau în funcție de vârsta pereților, perete așezat pur și simplu pe sol fără fundație), prin urmare, există subsidența solului sub peretele vostru ...

Fotografiile pentru a vedea situația ar fi mult mai practice ...

Pentru ceea ce pot spune, în principiu este necesară creșterea suprafeței de rulment de sub perete, nu este vorba despre îmbinare ...

Există mai multe soluții pentru a face acest lucru, dar, în principiu, principiul este de a plăti fie capătul mic la capătul mic, cum ar fi 1 m golit 1 m plin 1m golit 1m plin etc, iar în aceste adâncuri puneți resturi pentru a reface piedici de beton. ..

În cazul în care ne-ați văzut ce ne spuneți, aș opta să strâng peretele cu tije metalice mari în lungime, pentru a nu-l vedea scăzut în timp ce scobiți sau scufundați șaile noi de tragere. .

Dar înainte de toate, trimite fotografii cu situația exactă va fi mult mai clar ...

în orice caz, nu va fi necesar să așteptați încă un an și mai ales să profitați de vremea bună (în mod normal) și, prin urmare, de întărirea pământului care va suporta mai mult ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 11/04/13, 23:40

bidouille23 a scris:Bonsoir,
Există mai multe soluții pentru a face acest lucru, dar, în principiu, principiul este de a plăti fie capătul mic la capătul mic, cum ar fi 1 m golit 1 m plin 1m golit 1m plin etc, iar în aceste adâncuri puneți resturi pentru a reface piedici de beton. ..


Nu depășiți 80 cm, cel mai bun este 60 cm.
Treceți 80 cm începe să scadă.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 12/04/13, 18:30

hi,

Iepure, mulțumesc pentru corectare, pentru a spune adevărul, este sigur că cu cât este mai scurtă plata, cu atât mai puțin probabil va fi vreo mișcare.

Există, de asemenea, tehnica de a pune tije de legătură care vor strânge peretele în lungime pentru a împiedica deplasarea acestuia (tije metalice lungi filetate la capăt) ...

Dar chiar și cu aceste tije aș spune că piercingul de 80 max mi se pare rezonabil. în detaliu, dar am încă o pregătire în domeniul construcțiilor civile, care ajută foarte mult;) ...

În orice caz, în caz de îndoială, optați întotdeauna pentru soluția cea mai puțin riscantă;) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 12/04/13, 19:17

A trebuit să consolid pereții casei mele. Unul dintre ziduri a coborât
în pământ și l-a târât pe cel îndreptat spre el. De asemenea, fără plumb a fost și el
de + - 15 cm cu 2.5 m.
Așa că am săpat pe o lățime de 80 cm, o înălțime de 20 cm și
o adâncime de 1 m sub perete. Apoi, puneți șanț de beton de 3 x 15 mm Ø 15 mm 10 cm de la sol.
Am făcut astfel de dale sub toți pereții casei. Placile sunt
despărțiți de un metru.
Mi-a luat aproape un an să termin această lucrare. De atunci nu s-a mai mișcat.

Când săpăm și ne dăm seama că pământul devine mai mult
greu este că este urgent să ne oprim.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 13/04/13, 00:53

Re,

er Iepure ceea ce este important în istorie, de asemenea, este suprafața de a purta nu atât grosimea tălpii pe care o vei adăuga ...

Este posibil să aveți un sol liber dacă suprafața de susținere este suficientă, nu va exista o perforare diferențiată (depresiunea solului prin pocnire).

Așadar, a spune că trebuie săpat pe 1 M înălțime nu mi se pare într-adevăr justificat aici fără să știu natura solului.

Este posibil să faceți unele teste fără a trece printr-un birou de proiectare cu coring, căutând puțin pe net s-au găsit modalități de a face acest lucru.

exemplu aici:

http://www.cours-genie-civil.com/

mai exact aici:

http://www.cours-genie-civil.com/IMG/pd ... uction.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 13/04/13, 01:07

bidouille23 a scris:Așadar, a spune că trebuie săpat pe 1 M înălțime nu mi se pare într-adevăr justificat aici fără să știu natura solului


Iartă-mă, am greșit.
Suprafața pardoselii plăcilor este de 80 cm x 1 m, grosimea plăcii este de 20 cm.
În cazul meu, terenul este lut, care este îmbibat cu apă în timpul ploilor abundente
precum și în timpul toamnei și al iernii. Ceea ce nu i se potrivește nimic este că a
drumul de dedesubt curge de-a lungul clădirii la 50 cm de fundații. mai mult
un drum național foarte frecvent se desfășoară de-a lungul fațadei principale a clădirii.
Trebuie să adaug că inițial nu exista pivniță. Deci am
sapă un gol ventilat cu o felie în centrul de 1 m lățime
și + - 2.20 m adâncime. Am făcut acest lucru pentru a usca pământul grație
ventilație în vid. Am avut totuși grijă ca lutul
rămâne umed pentru a evita mișcarea solului.
Cu informațiile (încă nu aveam internet) pe care le aveam
Am epocă (acum 15 ani) cred că am făcut-o mai bine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/04/13, 01:16

trebuie să vezi cât de important este acest zid ... dacă nu există niciun pericol, cel mai bine este să nu faci nimic ... și dacă într-o zi cade, fă-l din nou mai solid

dacă căderea acestui zid este periculoasă, trebuie găsită o soluție: cea mai simplă este de multe ori să o demontați și să o reconstruiți mai groasă, mai solidă

acum betonul este mai ieftin decât zidăria de piatră bine cimentată ... deci putem prefera să punem piatră vizibilă pe față și să punem beton liber în urmă

varul de aer nu valorează nimic când există apă permanent ... varul hidraulic este un strămoș al cimentului, dar fără interes pentru acest tip de lucrări: prin urmare, este cel mai ieftin beton normal și cel mai solid
Dernière édition alin chatelot16 13 / 04 / 13, 01: 39, editate 1 ori.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 13/04/13, 01:30

Iepure, nu vă deranjați scuze;) ...

Argila este cel mai rău caz pentru rezistența la perforare.

În orice caz, Seb1000 nu va oferi mai multe detalii (mai exact fotografii), oferind o soluție viabilă nu va fi absolut posibil :) ....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 47