Tratarea cadrului înainte de izolarea mansardei?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Bearpanda
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 17/11/10, 23:34

Tratarea cadrului înainte de izolarea mansardei?




de Bearpanda » 08/06/12, 01:28

Bună ziua, nu am găsit o postare pe acest subiect și totuși acest lucru mi se pare un punct important în contextul unei renovări:
Cadrul casei mele este relativ sănătos, cu excepția unei ferme care are multe găuri de capricorn.
Dar nici rumeguș recent, nici zgomot în grinzi (se pare că putem auzi larvele ciugulind lemnul, nu aud nimic!). Deci, de unde știi dacă aceste găuri sunt dovada existenței larvelor vii sau dacă sunt rămășițele unui atac vechi care ar fi fost oprit printr-un tratament anterior.
Sunt proprietarul acestei case doar de 2 ani și nu am istoria niciunei lucrări care ar fi putut fi făcută de un proprietar anterior. (Casa anilor '60)

Am adus companii specializate în acest tip de tratament, care s-au grăbit să-mi spună că este necesar să le tratez și să-mi dea o ofertă în consecință. (aproximativ 1200 € pentru o casă cu o suprafață de aproximativ 110 m²).

Ar putea cineva să-mi spună cum să știu dacă larvele sunt încă prezente și dacă acest tratament pre-izolare este justificat?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/06/12, 02:50

Din memorie, în primăvară ca acum, larvele ies sub formă de insecte tipice care zboară din găuri și dintre care găsim câteva exemplare în jur, cu puțin noroc.
Apoi apar și noi găuri, foarte vizibile pe lemnul lăsat afară (tot felul de insecte și rumeguș).

Dacă lemnul este grav afectat, lovindu-l cu un cârlig, vedem că se sfărâmă mai mult și că a devenit mult mai puțin solid.

Ferma cu multe găuri este fie făcută din lemn diferit, fie mai umedă cu apă care curge uneori peste ea.
0 x
razputin
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 26/10/12, 16:24




de razputin » 30/11/12, 12:25

Sora mea ar dori să cumpere o casă veche lângă Béziers (Hérault) văzută pe acest site http://www.herault.immobilier-agence.net/achat_maison,ville,34032.html problema este că ar fi o mulțime de muncă de făcut pentru renovarea cadrului.
Agentul imobiliar i-a spus că, prin urmare, va exista o anumită sumă de adăugat la prețul casei pentru a face casa să răspundă așteptărilor cuplului.
Dar acest lucru este puțin ridicat pentru bugetul său.
Există o modalitate de a renova un cadru low cost?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 50