Umiditatea pivniței: hidratant SikaLite, Rectavit sau Aquaplan?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Umiditatea pivniței: hidratant SikaLite, Rectavit sau Aquaplan?




de Christophe » 13/05/09, 15:02

Sunt în proces de tratare a infiltrării cu ploaie în spațiul nostru de ventilare.

Au trecut 2 ani când am avut o îndoială (chiar făcusem deja un subiect aici: tratamentul hidrofug al unui spațiu ventilat de accesare? ), dar acum sunt sigur că este într-adevăr o infiltrare exterioară și nu o condensare interioară.

Cum sunt atât de sigur?

a) Am observat că tratamentul anti-umiditate exterior este un tratament chimic prin polimerizare și nu un înveliș sintetic: prin urmare, este foarte probabil să se fi fisurat sau să se crape în diferite locuri!

b) umiditatea a crescut brusc în urma recentelor ploi abundente pe măsură ce ieșim dintr-o perioadă „secetă” de câteva săptămâni. Avem chiar și o mică băltoacă în "pivnița de vinuri" didou!! 14

Așadar, nu există, prin urmare, o restricție la efectuarea unui tratament hidrofug interior, deoarece excesul de umiditate fie va „ieși” fie nu de fund, fie nu de crăpăturile tratamentului exterior, dar pe de altă parte pereții vor rămâne umezi. Deci, într-o zi sau alta, va fi necesar să tratăm din exterior (cu ocazia „marilor joburi” de exemplu ...).

Am tratat (și voi lucra în desfășurare) doar blocurile de beton care au fost înmuiate (deci cele din partea de jos), vom vedea comportamentul celor care păreau uscate: dacă există prea multă "presiune" în perete , vor absorbi și ele.

În orice caz, produsele utilizate vor permite trecerea vaporilor prin blocarea umidității! Deci pereții vor putea încă să respire!

Toate acestea pentru a spune că am profitat de ocazie pentru a face un TEST ECONOLOGIC COMPARATIV al 3 tipuri de produse pentru tratarea umidității pereților că voi aplica în diferite locuri ale spațiului de accesare cu crawlere:

Imagine

De la stânga la dreapta: Super SikaLite, acoperire chimică pentru subsolul Rectavit (îmi pare rău că oala este murdară pentru că am lucrat deja și nu credeam că voi face acest „raport”) puternic solvent, pulbere Aquaplan „Acoperire în pivniță”!

Detalii despre produsele utilizate:

a) Super SikaLite este un aditiv pentru transformarea unui mortar clasic în mortar hidraulic (deci mortar impermeabil).

Imagine

Îl folosisem deja pentru a optimiza tamponul nostru termic care este un rezervor de beton și care avea câteva „găuri” pe placa superioară).

Cutia costă 5 € și trebuie amestecată la 2% în volum cu deșeurile pentru a o face impermeabilă: este cea mai economică soluție la un cost sigur, nu există nici măcar o imagine!

b) Pivniță și tencuială de subsol de la Rectavit. Acoperire albă. Este un produs gata de utilizare cu un solvent puternic. Curățarea uneltelor cu White Spirit. Folosesc acest produs acolo unde este cel mai umed!

Imagine

Este un produs chimic, puternic solvent! Este un rahat frumos. Am lucrat 1h30 în spațiul de accesare (fără mască antigaz: nu spune că trebuie unul !! Pfff) și aproape că am izbucnit (amețeală "mică", miros persistent "în nas" până a doua zi ... ei bine, nu am stivuit, dar cred că nu a fost departe !!!)

La naiba ar trebui interzis! (daca as fi stiut nu as fi venit !!). Oricum, atât cât contaminarea mea îi avantajează pe ceilalți (sau mai degrabă nu beneficiază!): Dacă ai de ales nu cumpără acest lucru nebunesc! Miroase în toată casa mai mult de 36 de ore în ciuda ventilației!

Oala de 5L costă 55 € și poate trata 12m² (este necesar un strat dublu).

c) Tencuiala pivniței Aquaplan. Este o pulbere albă deja pregătită să se amestece cu aproximativ 1/5 de apă. Presupun că este un mortar hidraulic deja pregătit destul de simplu și colorat pentru a ajuta la instalare!

Imagine

Oala de 10 kg costă 39 EUR și poate trata în jur de 5 până la 6 m² (de asemenea, dublă).

Prin urmare, este mult mai scump decât mortarul hidraulic preparat cu SikaLite (pe care încă nu l-am testat).

De continuat: fotografiile primelor rezultate!

Notă mică: Sika și Aquaplan (și multe altele ca Rubson ...) au, de asemenea, echivalentul chimic cu cel al Rectavit, așa că acest subiect nu este destinat să sigileze o marcă sau alta, ci să ajute alege cel mai bun produs!

Un lucru este sigur că Sika este un brand folosit de profesioniștii din sector. Celelalte sunt produse mai „de consum”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 13/05/09, 15:39

Rectavit primul strat:

Am mărit contrastul pentru a vedea umiditatea mai bine, dar va dura câteva săptămâni după a doua stradă pentru a vedea efectul. În orice caz la atingere, pereții sunt în mare parte uscați acolo cu primul strat!

Imagine

Imagine

Criterii comparative de aplicare: (dacă vedeți pe alții, vă rugăm să întrebați)

- Pregătire: foarte rapidă (nimic de făcut în afară de amestecarea și curățarea instrumentelor sau a spiritului alb) ca o vopsea în ulei

18/20

- Aplicare: cu pensula sau cu role. Destul de ușor și de bun, comparativ cu o pictură „în ulei”. Aveți grijă atâta timp cât nu este uscat: nu puteți călca peste un loc, altfel totul se va „rupe”. Vom merge la al doilea strat.

12/20

- Condiții de aplicare: chinuitoare! Foarte dureros din cauza vaporilor de solvent (o mască de praf nu schimbă nimic). Am fost „împușcat” în timpul aplicației (pentru al doilea strat voi pune un ventilator de evacuare).

Miroase 24 - 36 de ore după ventilare!

0/20

- Viteza de aplicare: medie, aproximativ 1 oră și 30 de minute pentru aproximativ 10 m². Perete foto: aproximativ 15 minute.

14/20

- Ecologie și mediu: solvenți chimici puternici, prin urmare probabil rău până la foarte rău. Pentru a-mi face o idee, cred că o suprafață echivalentă degajă de aproximativ 10 ori mai mulți solvenți decât o vopsea cu ulei „veche” bună! Oribil!

5/20

- Uscare: 24 de ore conform instrucțiunilor (cum ar fi aquaplan). Am lăsat-o să se usuce 48 de ore între fotografii și instalare. Emite o mulțime de solvent, așa de scăzut.

5/20

Alte 2 fotografii cu primul strat:

Imagine
Imagine

În ciuda absenței celui de-al doilea strat, simțim deja eficacitatea produsului, deoarece pereții au fost puternic înmuiați în acest loc înainte și sunt aproape uscați (cu excepția unor locuri). Acest zid este zidul de VEST al vântului și ploii predominante. Acesta este cel mai rău loc.

Bună vedere rahatul chimic care este, este în interes să „funcționeze” !! Rămâne de văzut eficacitatea pe termen lung a ... higrometriei (98% înainte!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 13/05/09, 18:46

Doar o fotografie a celor 2 tratamente ale zilei:

Imagine

a) în stânga în alb: primul strat de acvaplan
b) în dreapta mortarul hidraulic proaspăt sika (cred că va fi suficient un singur strat)

Consumul mortarului este foarte important: este necesar să se facă un strat de aproximativ 5 mm. Am consumat 10 kg pentru puțin mai mult de 2 m². Ei bine, nu este „grav” pentru că nisipul și cimentul nu sunt foarte scumpe!

Pe de altă parte, sper că va reuși să se usuce bine, deoarece a fost limita bazinului de vad de acolo!

Detalii și multe altele mâine ... sau mai târziu!
Dernière édition alin Christophe 14 / 05 / 09, 17: 57, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 14/05/09, 12:41

Bună Christophe

Problema umezelii prin acțiune capilară în pereții exteriori în contact cu solul trebuie abordată la sursă.
Nu există 50 de soluții, este cel mai eficient drenaj
Metodă:
Săpați un șanț de 50 cm adâncime și suficient de larg
Umpleți cu pietriș de drenaj (care are proprietatea de a nu promova capilaritatea)
Un zidar a fost cel care mi-a spus despre această metodă, în special când am construit o terasă în aer liber în contact cu un perete al casei.
Umezeala fiind prinsă sub lespede, aceasta scapă în perete
Ploile regulate alimentează această umezeală pe pământ.

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/05/09, 13:32

Buclare Am explicat deja pkoi înalt subiect, nu a fost posibil (pentru moment și poate niciodată) să tratăm din exterior, deoarece casa noastră este pe jumătate intrată, nu este așa de 50 cm, ci 4,5m, încât ar fi necesar să sapăm și, prin urmare, să rupem totul grădina de pe stradă, cu un risc probabil de prăbușire a casei!

Așadar, în cazul nostru, este o prostie să faci o astfel de muncă pentru câteva infiltrații!

Am tratat deja peretele pivniței (acesta este spațiul accesibil, prin urmare, sub pivniță) cu succes, fără nicio creștere capilară ...

Există deja drenaj (văzut în planuri) altfel ar fi mult mai rău decât atât! Este pur și simplu, cred, învelișul hidrogug exterior care a fost deteriorat pe alocuri și / sau fațadele care nu au fost tratate și care, de-a lungul anilor, au fost acoperite cu pământ!

În caz contrar, vești bune: mortarul hidraulic așezat ieri AM era deja aproape uscat (greu aproape peste tot și chiar limpede pe alocuri) în această dimineață, sunt surprins de un astfel de cadru, deoarece lucrările anterioare au durat cel puțin 48 de ore să se usuce și umiditatea a fost sub 98% ... trebuie să fie treaba care intră! :)
Dernière édition alin Christophe 14 / 05 / 09, 15: 04, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/05/09, 15:00

Aquaplan pentru beciuri: 1 și 2 straturi!

Foto frontală, contrast sporit:

Imagine
Imagine

Temperatura și higrometria ÎNAINTE (98% nu este chiar ... de sus):
Imagine

Mod de preparare:

Imagine

Este o pulbere albă gata să se amestece cu apă.

Imagine

Așteptați 10 - 15 minute după amestecare și începutul instalării.

Așezarea stratului 1:

Imagine

Metodă:

Aplicați amestecul cu o mistrie sau o spatulă ...

Imagine

Și ne întindem cu o perie ușor umedă:

Imagine

Aquaplan vinde o pensulă „specială” la 9 EUR, dar asta e o prostie: am folosit o pensulă pentru tapet și funcționează excelent!

Este nevoie de aproximativ 2 ore de lucru pentru 1 strat pe un perete de această dimensiune (10 până la 15 minute pentru 1 m² aproximativ pentru 1 strat, dublu pentru 2 straturi), preparat inclus.

Sfârșitul primului strat (ieri):

Imagine

Al doilea strat (în această dimineață):

Vedem „bine” diferența stratului 1/2:

Imagine

Ai terminat pentru aquaplan!

Imagine

Practic, putem vedea mortarul hidraulic așezat ieri la sfârșitul după-amiezii, care este deja foarte uscat în pete!

Criterii comparative de aplicare:

- Pregătire: mediu spre rapid. Este necesar să se irosească ca un mortar, dar fără amestecare. 10 până la 15 minute de așteptare înainte de aplicare (suficient timp pentru a bea o cafea și pentru a face o poză mică între 2 recipiente!). Nu este necesară doza: trebuie adăugată suficientă apă pentru a obține un reziduu care se aplică ușor cu gletiera.

14/20

- Aplicare: cu mistrie și perie. Destul de ușor, mai ușor decât un mortar tradițional. Se lipeste bine (ceea ce explica probabil costul suplimentar / mortarul hidraulic). De comparat cu instalarea unui tencuială. Numărați pe strat aproximativ 15 min pe m², în funcție de starea peretelui (rău în cazul meu). Dacă aplicați poate fi un strat de finisare (vopsibil).

15/20

- Condiții de aplicare: destul de bun, foarte puțin miros. Uscați mâinile un pic ca la un mortar clasic.

16/20

- Viteza de aplicare: medie, aproximativ 2 ore pentru aproximativ 8 m². Cel de-al doilea strat este destul de delicat de aplicat uneori, deoarece uneori este dificil de văzut unde am ajuns deja.

12/20

- Ecologie și mediu: produsul nu necesită alt produs decât un ciment / mortar convențional. Cred că impactul asupra mediului este limitat. Curățarea apei. Miros slab (dar mai mult decât mortarul hidraulic)

15/20

- Uscare: 24 de ore conform instrucțiunilor. Primul strat a fost uscat în mai puțin de 1 de ore, în ciuda hidrometriei 24%, pereții înmuiați și periajul cu apă !! În unele locuri lipsea puțin produs în timpul primei haine (puțin mai puțin albe decât celelalte) erau încă umede: restul deja destul de uscat! Acest lucru demonstrează eficiența produsului.

15/20

Voi termina acum peretele „mortarului hidraulic”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/05/09, 18:41

Mortar hidraulic "de casă" cu SikaLite!

Mod de preparare:

Amestec clasic de mortar: 2/3 nisip, 1/3 ciment (portland) aproximativ 10 kg.

Imagine

Manualul sikalit spune 2% din masă, având în vedere condițiile „dificile”, am pus 3% sau 300 g:

Imagine

Amestecarea înainte de aplicare în jgheabul de lucru:

Imagine

aplicaţie:

Iată ce permite, numai pentru a face jgheabul de mai sus:

Imagine

Metodă:

Este la fel ca pentru aquaplan, dar grosimea este mai importantă. Trebuie să răspândiți mai mult cu mistrie decât cu aquaplan, deoarece mortarul se răspândește mai ușor cu peria (aquaplan trebuie să aibă avantaje!)

Aplicați amestecul cu o mistrie sau o spatulă ...

Imagine

Instalarea este foarte rapidă (2 până la 3 minute pe jgheab!) Dar preparatul este mult mai lung decât pentru celelalte 2 produse. Economisiți timp, deoarece există un singur strat de așezat. Este nevoie de aproximativ 2 ore de lucru pentru pregătirea de la 2 la 2,5 m² inclus, desigur! Este amestecarea care durează cel mai mult timp.

Criterii comparative de aplicare:

- Pregătire: lentă. Trebuie să pregătești totul. Nisip, ciment și sikalit. Aproximativ 15 minute pentru a cântări 10 kg, fără a număra „umectarea”. Timpul de pregătire este mult mai important decât timpul de aplicare. Singur punct pozitiv: acestea nu sunt produse „dăunătoare”, este necesară doar o mască de praf (ciment foarte volatil și sikalit)

5/20

- Aplicare: cu mistrie și perie. Destul de dificil. Se lasă în jur de 30 până la 45 de minute pe m². Avantaj față de celelalte 2 soluții: este suficient un singur strat (sper!).

10/20

- Condiții de aplicare: bun, fără miros. Doar mâinile se usucă puțin ca la un mortar clasic.

16/20

- Viteza de aplicare: lentă, aproximativ 4 ore pentru aproximativ 4 m², inclusiv pregătirea. Mizeria este cea care durează cel mai mult timp.

8/20

- Ecologie și mediu: la fel ca un ciment / mortar convențional. Cred că impactul asupra mediului este limitat. Curățarea apei. Fără miros.

18/20

- Uscare: depinde de grosimea aplicată. Greu de estimat. Avantajul este că există, cred, doar un singur strat dacă este suficient de gros. Pe de altă parte, va fi cu siguranță necesară refacerea unor modificări.

15/20

După terminarea lucrării și verificarea eficienței reale, voi face un tabel comparativ final ținând cont (cel puțin) de alte 2 criterii:

- prețul pe m²
- estetica (în cazul meu nu este importantă, dar dacă este pentru un living care contează)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/05/09, 11:32

În această dimineață, mortarul este aproape uscat, dar va trebui să refac unul, îmi lipseau 20 cm de perete. Voi profita de ocazie pentru a face ediția finală.

Aquaplanul este deja impecabil: nu mai există urme de umiditate pe perete.

Umiditatea a scăzut deja la ... 96%! Aplaudăm tare! : Mrgreen: Ei bine, înșel puțin, există un dezumidificator care funcționează ... vă va permite să vedeți dacă umiditatea revine repede sau nu. Am pus-o pe a noastră Stick de temperatură USB si din interior!

https://www.econologie.com/shop/enregist ... p-192.html

Mai sunt de așteptat ...
0 x
laurent.4680
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 13/08/09, 18:03




de laurent.4680 » 13/08/09, 18:08

Bonjour Christophe,

Fiind confruntat și cu o problemă de umiditate, din exterior, de pe un perete, subteran, din pivnița casei mele, ți-am citit cu atenție postările.
Soluția aquaplan îmi atrage în prezent atenția.
Ați putea să-mi spuneți dacă 3 luni mai târziu, care este evoluția situației? Și mai ales, dacă nu ați observat nicio creștere capilară.
Multumesc anticipat,
Bună seara,

Laurent
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 13/08/09, 20:23

Deci, faceți bine să aduceți acest subiect în discuție. Am fost să văd acum vreo 1 lună și rezultatele nu sunt deloc bune nici cu mortarul hidraulic, nici cu aquaplanul. Cel mai rău perete este zidul de mortar.

Camera din fotografii este încă la fel de umedă (> 95% RH), iar pereții sunt încă udați (se afișează pe alocuri).

Pe de altă parte, nu știam dacă a venit din exterior sau din condensul intern (în buclă, cerc vicios).

Așa că am pus o bucată mică de polistiren pe unul din perete și după 1 săptămână ... era udă și la exterior.

Așadar, presupun că există cel puțin o parte din apă care provine din condensarea aerului (la urma urmei acesta este scopul unui vid ventilat) ... pentru restul este greu de spus! În orice caz, umiditatea ambientală nu s-a îmbunătățit ...

În ceea ce privește camera în care am pus rectavit, dimpotrivă acum este mult mai sănătos (putea de mucegai înainte) și totuși am făcut doar primul strat de rectavit! Pereții sunt încă umezi pe alocuri (probabil condens), dar este mult, mult mai sănătos ...

Ma intreb daca nu voi calca un strat de recta pe celelalte 2 produse ...

În orice caz, problema / site-ul nu s-a încheiat ...

Vrei poze cu situația actuală?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 74