Spațiu ventilat cu crawlere: tratamentul hidrofug al pereților?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Spațiu ventilat cu crawlere: tratamentul hidrofug al pereților?




de Christophe » 20/09/08, 08:18

Este posibil să impermeabilizați pereții spațiului de târât? Cu alte cuvinte: este posibilă, recomandată sau puternic descurajată aplicarea unui tratament hidrofug pe pereții interiori ai unui spațiu târât?

Dacă da de ce? Dacă nu pkoi?

Pereții spațiului nostru de târât sunt adesea umezi până la punctul de a uda pământul câțiva metri în caz de ploaie. Toată această umiditate este calorii irosite...

Așa că mă gândeam să aplic un tratament anti-umiditate „ușor” precum o vopsea specială hidrofugă de pivniță (se vinde în kg sub formă de pudră umedă). Problemă: creșterea umidității riscă să provoace deteriorarea pereților de deasupra golului...

Pentru informarea dumneavoastră, aplicasem deja acest produs pe peretele încăperii noastre tehnice adiacente tamponului termic și câștigasem 5°C (de la 19 la 24°C)! Mi s-a părut URIAȘĂ! Apoi am pus farfurii de 3 cm styrodur si nu am castigat nimic! Cu alte cuvinte: un tratament anti-umiditate a avut mult mai mult efect decât izolația în sine! Nebun, nu?

Acum că mă gândesc bine, nu am observat nicio problemă cu creșterea umidității în încăperea din vârful acestui perete (este totuși complet îngropat)...

Parerile tale?

ps: aici este produsul cu pricina!


Imagine

Mortar alb de ciment pentru hidroizolarea tuturor problemelor cu pereții din beton sau zidărie. Procedeu de hidroizolare a pereților interiori sau exteriori parțial sau complet subterani: pivnițe, iazuri, puțuri pentru convectoare, fundații, etc. Tratament pentru hidroizolarea pardoselilor și pereților în băi, dușuri, instalații sanitare, înainte de trecerea la finalizare. și decorarea prin așezarea plăcilor sau a plăcilor.

PERMEABILE LA VAPORI DE APĂ

foaie de date: https://www.econologie.info/share/partag ... Z5aXZS.pdf
Dernière édition alin Christophe 20 / 09 / 08, 15: 58, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/09/08, 09:01

Um poate kk1 să-mi explice acest lucru indicat în fișa de date aquaplan: https://www.econologie.info/share/partag ... Z5aXZS.pdf

În ciuda lui etanșeitate absolută, caracteristicile sale de micro-porozitate permite suportului să „respire” (permeabilitatea la vapori de apă). Acest lucru evită orice tensiune de vapori din spatele stratului de acoperire.


Ar însemna asta că lasă gazele să treacă și nu lichidele?
Dernière édition alin Christophe 20 / 09 / 08, 09: 01, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Spațiu de târaj ventilat: tratament hidrofug al pereților?




de Hic » 20/09/08, 09:01

Christophe a scris:Este posibil să impermeabilizați pereții spațiului de târât? Cu alte cuvinte: este posibilă, recomandată sau puternic descurajată aplicarea unui tratament hidrofug pe pereții unui spațiu de târât?

Pereții spațiului nostru de târât sunt adesea umezi până la punctul de a uda pământul câțiva metri în caz de ploaie. Toata aceasta umiditate este calorii irosite!!!!

Parerile tale?


Bună Christophe
dar. . . daca e ploaie,
infiltrarea trebuie facuta din exterior
problema este pe exterior nu pe interior,

Deci peretele tău tratat din interior rămâne umed

Nu ar fi?
utilă pentru a aborda problema la sursă


putina "teorie"
Aerul este cea mai ieftină izolație! mai bine daca este uscat

1 kg de apă „absoarbe” de 4 ori mai multă energie decât 1 kg de aer
(1 metru cub)
și este foarte conductiv.

Un corp scufundat în apă are o pierdere de căldură multiplicată
cu 20 comparativ cu aerul.

Apa dintr-un perete este o punte termică


LA REVEDERE
Dernière édition alin Hic 20 / 09 / 08, 09: 24, editate 3 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/09/08, 09:13

Pai din cate am vazut pe planuri avem geotextile dar au mai bine de 20 de ani...

Si niste zid sub pamant la 3m adancime!!

Pe scurt: nu-mi imaginez lucrările de terasament, plus că ar trebui să dărâmăm macadam și o terasă ca să ne descurcăm!

În plus, acest lucru nu va împiedica infiltrarea prin (conducerea) apei de ploaie...


Hic a scris:Apa „absoarbe” de 4 ori mai multă energie decât aerul
și este mai conductiv.


Exact, aveți nevoie de 1 kJ/kg.°C pentru aer și 4.2 kJ/kg.°C pentru apă.

Dar atenție la unitățile de comparație! Când comparăm un gaz și un lichid, cred că în acest caz trebuie să vorbim în Putere Calorică după volum și nu după masă, altfel nu ne putem face o idee bună despre lucru.

De 4 ori mai multă energie este pentru aceeași masă, dar densitatea aerului este de 1000/1.3 = 770 de ori mai mică decât apa.

Aș spune așadar că același volum de apă absoarbe de 770*4.2 = de 3234 de ori mai multă energie decât aerul!

O băltoacă de apă rece de, să zicem, 3L în pivnița ta va absorbi la fel de multă energie pentru a se încălzi cât 10 m3 de aer!

ps: toate acestea sunt interesante, dar nu îmi răspunde la întrebare :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 20/09/08, 09:24

Christophe a scris:Ar însemna asta că lasă gazele să treacă și nu lichidele?


Da ca varul Imagine

(Moderația face ca este o datorie înlocuirea membrilor în vacanță obligatorie) : Mrgreen:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/09/08, 09:26

Vacanță forțată vrei să spui! : Cheesy:
Cine s-ar plânge că are o vacanță forțată? Este doar el!
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 20/09/08, 09:41

Christophe a scris:Pai din cate am vazut pe planuri avem geotextile dar au mai bine de 20 de ani...

Si niste zid sub pamant la 3m adancime!!

Pe scurt: nu-mi imaginez lucrările de terasament, plus că ar trebui să dărâmăm macadam și o terasă ca să ne descurcăm!

În plus, acest lucru nu va împiedica infiltrarea prin (conducerea) apei de ploaie...

ps: toate acestea sunt interesante, dar nu îmi răspunde la întrebare :?:

Salut din nou Christophe
Ideea mea practică este să rezolv problema la sursă
(pentru ca per total mai eficient)

și acum în 3 rânduri,
imi dai sursa, nu exista nicio fotografie :)

Citește din nou, ai sursa!!!

LA REVEDERE
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/09/08, 09:43

Deci soluția ta ar fi să pui o umbrelă mare peste casă pentru a preveni să plouă pe ea? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 20/09/08, 10:28

Christophe a scris:Deci soluția ta ar fi să pui o umbrelă mare peste casă pentru a preveni să plouă pe ea? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Salut din nou Christophe

revenind la sursa
găsiți proiectantul mediului din casa dvs. și furați-l :)
(doar o suspiciune pentru moment)

LA REVEDERE
Dernière édition alin Hic 20 / 09 / 08, 10: 40, editate 1 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/09/08, 10:37

Vrei să iau legătura cu Dumnezeu? : Mrgreen:

ps: pentru citate https://www.econologie.com/forums/quotes-et- ... t6185.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 37