Masina de spalat vase pe apa calda (sau gaz, ulei?)?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Masina de spalat vase pe apa calda (sau gaz, ulei?)?




de Christophe » 24/05/11, 11:05

Totul este în titlu, de ce nu conectăm sistematic o mașină de spălat vase pe ECS (apă caldă menajeră), de preferință solare? Acest lucru pentru a salva câteva sute de kWh electrice pe tot parcursul anului?

Dacă este solară (care este cazul meu la 100 7 la 8% luna la 12) este un consum de energie de încălzire aproape de zero ciclu, în cazul în care există o răceală de pre-spălare aceasta este mare, în timp ce apa caldă ajunge în țevi ... va fi rece! Dacă există o clătire rece, se va face fierbinte și va accelera uscarea! QED :D :D

Deci, pe ciclul unei mașini de spălat vase, a priori, mi se pare logic să o fac!

Dacă apa fierbinte este gaze sau petrol, din punct de vedere economic, va fi întotdeauna interesant: kWh-ul electric costă mai mult de 12 cenți în medie în Franța (25 în sudul Belgiei!), ceea ce corespunde unui preț al păcurii de 1.5 € / L (cu eficiența "cazan + transmisie la aparat" de 80%) atunci mai este loc!

Singura întrebare, este că vom consuma neapărat câteva calorii în apă caldă în toate etapele ciclului în care apa nu este în mod normal încălzită (sau mai puțin încălzită), întrebarea este să vezi dacă este profitabilă din punct de vedere economic să o faci!

În ceea ce privește mașina de spălat, aici este un subiect detaliat care răspunde în detaliu la întrebarea: https://www.econologie.com/forums/lave-linge ... t1435.html

Dacă este conectat la apă caldă menajeră, ar fi imposibil să curățați hainele delicate la 30 ° C și poate fi chiar și 40 ° C (în funcție de temperatura de alimentare cu apă caldă).

Deci ieșiți de la mașina de spălat (cel puțin iarna când spălați lâna) ... dar apoi pe mașina de spălat vase? Ce obiecții să nu o faci?

În timp ce aștept să-i răspund, voi face unele măsurători ale consumului electric de ciclu de spălare cu wattmetrul pe capturarea acestui stil:
https://www.econologie.com/shop/prise-el ... p-238.html
https://www.econologie.com/shop/wattmetr ... p-380.html

Apoi, voi conecta mașina de spălat vase la apă caldă menajeră și va face o comparație a consumului de energie. O măsurare pe ciclurile 2 în legătură cu apa rece ca să păreați suficient?

În cazul în care măsuri concludente, aș face același lucru cu mașina de spălat păstrând posibilitatea de a pune pe apa rece pentru iarna pentru pulovere de lână, etc ... și reluam mașinii de spălat vase dacă există surprinde vreodată cu când sunteți conectat la ECS ...
0 x
Anthonyy
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 30/03/11, 15:00




de Anthonyy » 24/05/11, 11:41

Este posibil ca o astfel de conexiune să nu dăuneze atât mașinii de spălat vase, cât și mâncărurilor dvs.? Da, ar putea fi benefic, dar dacă este vorba despre mașina de spălat vase care este deteriorată și defalcată mai ușor, nu știu care este cea mai bună soluție!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 24/05/11, 11:49

Ben acest subiect este acolo pentru a răspunde la acest tip de întrebare.

Să aruncăm o privire asupra posibilelor riscuri de a hrăni o lavă X în apă fierbinte și nu în apă rece?

Vătămați supapele solenoidului de apă? Poate ... Dar nu prea cred: există o marjă de siguranță și nu ajungem cu apă sanitară la 90 ° C!

Deci, la acest nivel de reflecție, în afară de o murdărie mai rapidă de var în zona „rece” (se instalează mai repede când este cald decât când este rece) nu văd ... și apoi:
a) nu toate apele sunt calcar (depinde de zona dvs.)
b) calcarul care poate fi curățat (fiecare 10 ani)

Nu credeți că pubul calgon: o rezistență scaled nu scurgeri niciodată o mașină de spălat (sau mașină de spălat vase) ... în cel mai rău caz, blochează o supapă solenoid, dar trebuie să meargă deja!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 24/05/11, 11:49

La domiciliu, mașina de spălat vase este conectată la sursa de alimentare cu apă caldă (cazan pe gaz).

Aceasta nu este o alegere personală, ci cea a ocupantului anterior care a pus robinetul de alimentare cu apă (poate din greșeală?) Pe conducta de apă caldă.

Primul punct important: funcționarea mașinii de spălat vase nu este afectată.
Ca măsură de precauție, am înlocuit conducta de alimentare cu apă a mașinii de spălat vase pe care era marcat „Max 30 ° C” :?

În ceea ce privește economiile, nu sunt convins.
Operam masina de spalat vase in principal la noptiera (8,64 ct / kWh) in timp ce rata gazului este 5,48 cts / kWh.
Având în vedere eficiența cazanului, pierderile (tuburile de încălzire între cazan și bucătărie care fac primele litri de apă să ajungă la rece ... și că ultimul se răcește în conductă) ... dacă există economie a, ea este într-adevăr minimă.

În cele din urmă pentru calitatea spălării ... nu am observat nimic bun sau rău. Uscarea nu este perfectă, mai ales pe unele materiale plastice, dar deja a fost cazul în carcasa anterioară unde mașina de spălat vase a fost alimentată cu apă rece.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 24/05/11, 12:19

Ah, vă mulțumesc super-Gaston pentru acest 1er înapoi. Ok pentru furtunul de finisare, nu m-am gândit la asta! Voi verifica pe a mea.

De mult timp „rulează” așa?

Da pentru economie, dar cazul tău este special, dacă iei rata medie națională (inclusiv abonamentul), economia este acolo. Care este prețul abonamentului la gaz inclus?

La acasă cu 25 centi pe kWh de energie electrică (echivalent cu mai mult de 30 centi pe kWh de gaz sau 3 € / L de ulei de combustibil !!!) și înlocuit cu apă caldă solară, nu există nici măcar adâncitură calculează: este ULTRA profitabil!

Încă o dată: de ce am așteptat atât de mult să o fac? Trebuie să fiu un mic maso ... și să iubesc, inconștient, să îngrășesc companiile energetice ...

Și apoi, pentru a vă lua cazul, văd încă un avantaj economic general. Acest lucru este pozitiv deoarece limitează perioadele de vârfuri electrice foarte costisitoare mediului (și Edf pentru asta)! Nu este pentru că individul plătește o rată fixă ​​pe care o are în viața reală ...

Un kWh electric EdF pentru încălzire respinge în medie (luând în considerare vârfurile) 180 gr de CO2 conform ADEME: https://www.econologie.com/forums/nucleaire- ... t8139.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 24/05/11, 12:25

Christophe a scris:De mult timp „rulează” așa?
Un pic mai mult de un an (cu o mașină de spălat vase, care nu a fost nouă la început).

Christophe a scris:Da pentru economie, dar cazul tău este special, dacă iei rata medie națională (inclusiv abonamentul), economia este acolo. Care este prețul abonamentului la gaz inclus?

La acasă cu 25 centi pe kWh de energie electrică (echivalent cu mai mult de 30 centi pe kWh de gaz sau 3 € / L de ulei de combustibil !!!) și înlocuit cu apă caldă solară, nu există nici măcar adâncitură calculează: este ULTRA profitabil!


Este sigur că, cu ajutorul soarelui, este inevitabil profitabil (mai ales în perioadele în care producția ECS este surplus).

Christophe a scris:Și apoi, pentru a vă lua cazul, văd încă un avantaj economic general. Acest lucru este pozitiv deoarece limitează perioadele de vârfuri electrice foarte costisitoare mediului (și Edf pentru asta)!


Nu chiar de când o conduc noaptea (doar pentru a beneficia de reducerea ratei).

Încă mai am o întrebare pe care nu am rezolvat-o: cât de multă apă este umplerea mașinii de spălat vase?
Într-adevăr, când desenez chiuveta, am cam două litri înainte ca apa să fie caldă.
Dacă mașina de spălat vase are nevoie doar de litri 3 sau 4 la un moment dat, aceasta este de fapt umplută cu apă caldă :?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 24/05/11, 12:46

Gaston scria:Nu chiar de când o conduc noaptea (doar pentru a beneficia de reducerea ratei).


Cifrele ademeni sunt medii pe un an.
Nu crezi că o noapte rece de iarnă cu toate încălzitoarele „pline” nu este o perioadă de vârf?

Bine căutam!

Gaston scria:Încă mai am o întrebare pe care nu am rezolvat-o: cât de multă apă este umplerea mașinii de spălat vase?
Într-adevăr, când desenez chiuveta, am cam două litri înainte ca apa să fie caldă.
Dacă mașina de spălat vase are nevoie doar de litri 3 sau 4 la un moment dat, aceasta este de fapt umplută cu apă caldă :?


Absolut, am menționat mai sus acest „lag termic”.

Să știi:
a) măsurați (pe salt) ceea ce se întâmplă la evacuare atunci când mașina de spălat vase este drenată
b) aflați despre ciclul intern de operare precis (trebuie să fie)
c) mai crud: consumul standardizat al unui ciclu va da deja o idee (nu știu dacă apa are într-adevăr timp să se răcească între eșantionarea 2?). Voi încerca să găsesc recordul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/11, 13:59

Mărturia mea și gândurile mele:

a) De la 2002 (cred), mașina mea de spălat este conectată direct la CESI; este un Whirlpool toate standard; până în prezent, nici o problemă legată de această dietă (am experimentat alte eșecuri care nu au nimic de făcut) ... Are 11 ani în toate.

(b) înregistrarea indică faptul că poate fi alimentată cu apă caldă până la 60 °; acest lucru este bun: CESI meu este de până la standarde și are o supapă termostatică limitată la 60 ° la ieșire (pentru a evita arderea cu apă fierbinte, este obligatorie, dar nu întotdeauna respectată!)

c) din câte știu, pe o LV, spălarea și clătirea se face cu apă fierbinte; prespălare: nu folosesc, nu știu ...

d) dar aveți grijă, VS utilizează foarte puțină apă, deci dacă distanța CESI - LV este lungă, apa caldă are puțin timp să ajungă - cea mai mare se răcește în conductă; rebelotte au rinçage: apa caldă care a devenit foarte caldă intră în LV, dar este înlocuită în conductă cu apă fierbinte. Rezultatele rasei: volumul de apă caldă folosită este bun = volumul de apă consumat de LV, dar reducerea electricității este apoi minimă (deoarece în mașină găsim cea mai mare parte a apei calde sau reci). Pe scurt, plătim de două ori!

Cu excepția unui CESI, unde apa caldă este gratuită.

asa: distanța mică și alimentarea cu diametrul conductei 10 maxi !

NB: pentru LL (mașină de spălat), volumele de apă sunt mult mai mari, dar clătirea se face cu apă rece (în general 2 sau 3 clătiri). Dacă nu există o „cutie” specială (alfamix - la 200 euro, perioada de amortizare: 1 sec.) Sau nr mașini cu dublă intrare, abțineți-vă sau .... riscul unui duș rece, deoarece LL va fi aproape epuizat rezerva CESI! Și, desigur, irosirea apei calde pe clătire dacă nu este liberă (în mod normal, apa rece de clătire este înlocuită cu apă fierbinte). Deci, creșterea facturii și a soldului financiar / a balanței de carbon ... Am jucat cu un sistem cu mixer și by-pass, dar trebuie să rămânem de partea! De asemenea, trebuie să schimbăm obiceiurile: o mașină în zilele însorite și nu o „zi de spălătorie” - cu 3 sau 4 mașini = CESI gol = duș rece! Nu este insurmontabil, dar hei, trebuie să știi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/11, 14:09

Gaston scria:
Încă mai am o întrebare pe care nu am rezolvat-o: cât de multă apă este umplerea mașinii de spălat vase?


Înregistrările se rotesc în jurul valorii de 12 litri astăzi, pentru un singur ciclu (umpluturi 2 sau 3 ???).

Această fișă: http://www.whirlpool.fr/digitalassets/W ... 01718F.pdf

indică 4 l pentru o înmuiere și 11 l pentru un ciclu eco, deci cred că fiecare umplutură = 4 litri (și că există 3 reumpleri pentru un ciclu „normal” numit aici „eco”) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 24/05/11, 14:12

Christophe a scris:
Nu credeți că pubul calgon: o rezistență scaled nu scurgeri niciodată o mașină de spălat (sau mașină de spălat vase) ... în cel mai rău caz, blochează o supapă solenoid, dar trebuie să meargă deja!


Dreapta. Nu am suficientă apă de calcar, ușor acid: rezultat = rezistența la încălzire a fost corodată în aproximativ 5 ani! Limestone pe el ar fi protejat!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170