Impactul real al încălzirii lemnului?

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 182
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 12




de rpsantina » 03/10/05, 23:10

Bună după publicarea foii de calcul kyot'home,

poate cineva să cuantifice impactul încălzirii lemnului?

De fapt, respingem în câteva ore sau pe zi, ceea ce copacii au avut uneori câteva decenii pentru a colecta ...

Chiar dacă, în ansamblu, echilibrul este echilibrat, este departe de a fi fără consecințe pe termen scurt dacă lemnul devine din nou prima sursă de încălzire (: clipi: din fericire nu suntem acolo)

pe tastatura ta ...

PS: Christophe, dacă credeți că nu este locul lui, mutați-o ... Mulțumesc anticipat
0 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 04/10/05, 00:10

rpsantina a scris:este departe de a fi fără consecințe pe termen scurt dacă lemnul devine din nou prima sursă de încălzire

Combustia esenței de lemn ----) Creozot în funingine din coșul de fum ...: ph34r:
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 04/10/05, 01:07

Încălzirea cu lemne nu este o tehnică la îndemâna tuturor.
Gândiți-vă doar la cei care locuiesc în apartamente.
Numai acest factor limitează foarte mult potențialul utilizatorilor.

Este adevărat că arderea lemnului anulează stocarea CO2 care are
determină creșterea arborilor.Dar în afară de lemnul depozitat sub formă de cărbune mineral, cărbune fosil sau lemn fosilizat.
este destinat să se întoarcă în atmosferă .. fie ca urmare a arderii sale
(incendiu de pădure) sau descompunere. Transformarea lemnului (pentru construcții, hârtie și alte produse) întârzie doar inevitabilul.
Politicienii ne-ar fi crezut că folosirea lemnului
permite combustibilul sau cărbunul rezultatul este zero de la
CO2 este păstrat în produsele din lemn, este o înșelăciune.

Dar Kyoto obligă, trebuie să găsim părți vinovate de făcut
uita de sursele reale de CO2 care sunt arderea energiilor
Deocamdată este vorba de rumegătoare, atunci natura care nu stochează bine CO2 atunci când este prea cald. Cores care nu cresc suficient
repede și există și fermierii (ca și cum nu ne punem suficient pe spate). În curând va fi vina fayotilor (binecunoscut pentru producție
metan în timpul digestiei).

Nu trebuie să uităm că pentru a putea încălzi cu lemn, trebuie să plantați copaci și să așteptați ... așteptați mult timp. Și cu cât mai puțini copaci, cu atât
lemnul va fi scump și, prin urmare, vom arde mai puțin, se va stabili un echilibru.
Nu este ca petrolul sau cu atât mai puțin cu cât consumi mai mult.

Adevărata soluție este de a dezvolta cazane de lemn cu eficiență maximă (cum ar fi post combustie).
Și pentru a diversifica sursele regenerabile de energie pentru a avea
sursa de înregistrare adaptată fiecărei nevoi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 07/10/05, 08:46

în cazul meu, încălzirea cu lemn este foarte economică, deoarece în prezent am 70 de metri cubi de lemn, fără să socotesc tot ce am de încărcat
economia este mai importantă decât ecologia
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 07/10/05, 09:13

Un lucru de bază de care trebuie să țineți cont atunci când vorbim despre energia lemnului, ca orice energie regenerabilă:

Nu este soluția, ci UNUL.

Lemnul nu trebuie să încălzească întreaga țară. Astăzi, ponderea încălzirii lemnului este în creștere, iar resursele forestiere franceze au încă mai mult decât suficient pentru a satisface cererea. Pădurea continuă să câștige teren în Franța, așa că totul este în regulă.

În ceea ce privește costurile cu GES, putem, cred, să acceptăm ideea unei amprente zero de carbon (cu excepția poluării din echipamentele de tăiere și transport, dar acest lucru este destul de neglijat). În plus, dacă un copac mort nu este ars, acesta se va descompune în câțiva ani aerobic. Iar produsul final al acestei descompuneri este ... CO2.

Atâta timp cât o faci, la fel de bine poți profita de ea pentru a te încălzi în acest proces.

De fapt, raportul ADEME folosit pentru Kyot'Home, foarte bine făcut, a rămas fără răspuns atunci când vine vorba de costurile de exploatare cu efect de seră. Autorul a recunoscut că nu a fost în măsură să evalueze corect problema și s-a lipit de ipoteza unei amprente de carbon, în general, zero pentru lemn. Cred că este același lucru pentru CITEPA, o organizație de referință pentru „contorizarea” emisiilor de GES în Franța. (Trebuie să verific cum se ocupă de silvicultură).

Așadar, pentru a încheia, aș spune că nu există lemn mai bun atâta timp cât resursa forestieră este gestionată în mod inteligent și nu scade. Acest lucru este în general în Franța. :)

Bonne Journée :)
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 07/10/05, 09:18

Am uitat de lemn în programul Kyot'Home.

Pentru a o lua în considerare, la încălzirea individuală, este suficient să indicați orice energie de încălzire, cu excepția energiei electrice și să puneți 0 sau chiar nimic în casetele de consum.

Aceasta va provoca poluarea cu încălzire zero, în conformitate cu ipoteza unui echilibru zero de GES pentru lemn.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/10/05, 10:02

Rulian a scris:În plus, dacă un copac mort nu este ars, acesta se va descompune în câțiva ani aerobic. Iar produsul final al acestei descompuneri este ... CO2.

Mai rău ... poate elibera Methane !! Dar nu sunt sigur că toate organismele în descompunere îl resping ... Fără îndoială, sunt necesare condiții specifice
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Pouz
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 13/09/05, 11:47




de Pouz » 08/10/05, 08:41

În opinia mea, a fi limitat la ONE energie, fie pentru încălzire, fie pentru conducere este erezie.

Dacă toată lumea se încălzește cu lemn, nu ar fi suficiente păduri în Franța pentru a răspunde cererii. Trebuie doar să vezi dificultățile pe care le avem în Alsacia (regiunea „supraaglomerată”) pentru a găsi o concesiune de cherestea. Cererea este ridicată, la fel și prețul stereo!

Ditto pentru ulei, dacă toată lumea a cumpărat un diesel atletic pentru a rula la HVB; nu există suficientă plantație sau suprafață agricolă pentru a satisface cererea masivă.

În opinia mea (umilă), soluția este în diversitate energii: panouri solare, energie geotermică, petrol, lemn, turbine eoliene, turbine eoliene ... Atât la nivel de țară, cât și la nivel individual.

Dar, mai presus de toate, ar trebui să începem prin reducerea consumului propriu de energie, evitând risipa de confort (publicitate iluminată, monument iluminat ...) și să revenim la un consum mai rezonabil.

Bunica mea a avut un stil de viață mai mult decât spartan (țăran sărac) și am putut vedea că generația mea (și, prin urmare, eu), obișnuită cu abundența, nici nu realizează risipa zilnică.
Trebuie să rămâneți într-o țară săracă pentru a realiza ce pierdeți. Dă o idee foarte bună despre ceea ce putem face pentru a merge mai moale, fără a ne priva sau a ne aprinde prin lumânare. Este doar o schimbare de obicei ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 08/10/05, 12:11

aproape toată lumea nu-i pasă de ecologie, atâta timp cât poluarea nu are repercusiuni reale asupra populațiilor și mai ales că nu atinge portofelele, totul este bine în toate cele mai bune lumi! ;)
Lucrez - câștig îl consum pentru că merită! : Blink:
și atunci poluarea este adevărată ar fi necesar să facem asta sau asta și apoi uităm ... :(
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gerald
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 04/09/05, 07:51
Locul de amplasare: lac mic de munte




de Gerald » 08/10/05, 19:31

Se estimează că un metru cub de lemn folosit ca cherestea prinde o tonă de CO2 care nu se va întoarce în atmosferă (cu excepția focului). Acest studiu ia în considerare perioada de creștere a copacului și, prin urmare, toate frunzele moarte care au devenit sol. Prin urmare, putrezirea lemnului nu-și eliberează tot CO2-ul, deoarece o parte din carbon rămâne pe pământ.
Poluarea forestieră nu este neglijabilă cu uleiuri în lanț reprezentând mii de tone de ulei care se termină în apele subterane. Sunt interzise în anumite țări nordice care utilizează uleiuri biodegradabile. Personal folosesc ulei de friteuza folosit (uleiul nu friteuza). meseria mea este în gaterul mobil la fermieri sau în pădure. Gaterele mele sunt pantonizate (economii SPAD - 46%) și alimentez parțial cu ulei de floarea soarelui.
site-ul meu
Gérald
0 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 330