Al Gore și Premiul Nobel pentru Pace al IPCC!

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Al Gore și Premiul Nobel pentru Pace al IPCC!




de Christophe » 12/10/07, 12:08

https://www.econologie.com/prix-nobel-de ... -3504.html

Nu văd unde este pace în ceea ce privește încălzirea globală dar faptele sunt faptele ... dar pentru a da un Premiu Nobel pentru un film, mi se pare aceeași „limită” ...informarea este bună, dar Al Gore nu a început să rezolve problema ... ma insel?

Mai mult, când vedem ce se întâmplă în Africa, ar exista și alte organizații care ar merita acest Premiu Nobel ...

Îmi amintește puțin de Palma de Aur 2004 pentru filmul lui Moore (foarte plictisitor în opinia mea ...) din 9 septembrie ...

Fostul vicepreședinte al SUA și IPCC (Grupul interguvernamental privind schimbările climatice) au primit premiul Nobel pentru pace. Ei sunt astfel recompensați pentru contribuția lor la lupta împotriva încălzirii globale.

Nu este o surpriză, deoarece el a fost favoritul. Comitetul Nobel i-a acordat lui Al gore Premiul Nobel pentru Pace pentru documentarul său „Un adevăr incomod” despre consecințele dramatice ale încălzirii globale. De asemenea, acordat alături de fostul vicepreședinte al SUA: Grupul interguvernamental pentru schimbări climatice (IPCC) prezidat de indianul Rajendra Pachauri.


http://www.liberation.fr/actualite/monde/284238.FR.php

Lumea rămâne mult mai laconică:

Fostul vicepreședinte democrat american Al Gore și Grupul interguvernamental pentru schimbări climatice (IPCC) au câștigat Premiul Nobel pentru Pace din 2007 pentru sensibilizarea cu privire la riscurile pe care le prezintă schimbările climatice.

O sută optzeci și unu de candidați se aflau în concurs pentru acest Premiu Nobel, înzestrat cu 1,5 milioane de dolari.


http://www.lemonde.fr/web/depeches/0,14 ... -37,0.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Shai'ullud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/10/07, 21:20




de Shai'ullud » 12/10/07, 13:43

In totalitate de acord!

Dacă încălzirea globală este un subiect serios, nu are nimic de-a face cu lupta pentru menținerea păcii în lume.

Cei care, zilnic, luptă împotriva regimurilor ultra-represive trebuie să-și spună că ar fi făcut mai bine să-și ia camera video și să filmeze un mic videoclip consensual care deschide ușile.

Acest tip de preț nu ar trebui să fie influențat de moda știrilor dacă nu, anul viitor, de ce nu Brigitte Bardot pentru protejarea sigiliilor pentru copii : Lol:

Dacă vor să încurajeze eforturile de mediu, trebuie doar să creeze un preț special pentru acesta! Mama spune mereu: "Nu amestecăm prosoape cu prosoape!" :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/10/07, 14:12

Vai!

Și nu este un premiu Nobel ... pur și simplu pentru mediu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 12/10/07, 14:15

PACE = lupta împotriva încălzirii globale .............. este deja foarte limitată, dar, în special, acest Mossieur Al Gore a fost prins cel puțin de două ori cu mâinile în borcanul de gem:

- Ar avea o casă ENERGIVORĂ cu piscine + multitudine de piese consumatoare de energie dincolo de rezonabil (nu mai am detalii, ar trebui să o caut) + vehicule 4X4 ... etc. bunul american fabricat in USA.

- El călătorește frecvent prin SUA cu un avion personal, așa puțini oameni la bord și o mulțime de CO2 emis.

Nu este de fapt REFERINȚA în ceea ce privește ecologia.

Pe de altă parte, IPCC merită acest titlu, dar nu „al PĂCII” (încălzirea va duce probabil la războaie !! ?? asta este, de exemplu, implicat în acest Premiu Nobel, adică preventiv ??).

Când văd ce cercetător fără viitor ca fiica mea, doctor în oceanografie, nu are slujbă într-o lună - (fiica mea a furnizat rezultatele tezei sale de doctorat despre creșterea nivelului oceanelor) la IPCC) ... și care ar trebui să fie stilul de viață al unui Al GOre (deci poluarea și CO2-ul care se asociază cu acesta), este un pic de gunoi.
Al Gore s-a mulțumit să se recupereze de la toți acești cercetători care lucrează din informațiile prin satelit și fac o sinteză ... iar Mossieur Al Gore trebuie doar să recupereze această lucrare.

Voi încerca să cercetez articole despre risipa de energie din familia Al Gore.
Este acolo => https://www.econologie.com/forums/jt-fr2-20h ... t3217.html
Steff a pus raportul online .... unde poate fi găsit în econologie?
Dernière édition alin jean63 12 / 10 / 07, 14: 33, editate 2 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/10/07, 14:22

jean63 a scris:Nu este de fapt REFERINȚA în ceea ce privește ecologia.


Toutafé, dar este totuși TOP One al miliardarilor care informează despre problema încălzirii globale ... Prin urmare, este necesar să-l comparăm cu colegii săi miliardari.

Încă cu 1,5 milioane de dolari ai Premiului Nobel, sper că va investi în energie solară acasă ...

jean63 a scris:Pe de altă parte, IPCC merită acest titlu, dar nu „al PĂCII” (încălzirea va duce probabil la războaie !! ?? asta este, de exemplu, implicat în acest Premiu Nobel, adică preventiv ??).


La asta m-am gândit și eu la început ... Bush a inventat războiul preventiv, deci lumea nebună în care un Premiu Nobel preventiv nu este nimic șocant ... cu excepția economiștilor ...

jean63 a scris:Când văd ce cercetător fără viitor ca fiica mea, doctor în oceanografie, nu are slujbă într-o lună - (fiica mea a furnizat rezultatele tezei sale de doctorat despre creșterea nivelului oceanelor) la IPCC) ... și care ar trebui să fie stilul de viață al unui Al GOre (deci poluarea și CO2-ul care se asociază cu acesta), este un pic de gunoi.
Al Gore s-a mulțumit să se recupereze de la toți acești cercetători care lucrează din informațiile prin satelit și fac o sinteză ... iar Mossieur Al Gore trebuie doar să recupereze această lucrare.


Ben nu uita că Al Gore era bogat ... ÎNAINTE să se lanseze în această „luptă” împotriva încălzirii globale.

În caz contrar, sunt total de acord cu recuperarea, dar cine beneficiază de cineva din această lume rea? Uită-te la un reporter: scrie un articol pe un subiect de cercetare și câștigă ziarului mult mai mult decât interviul adus cercetătorului ... presupunând că este plătită ...

jean63 a scris:Voi încerca să cercetez articole despre risipa de energie a familiei Al Gore.


O idee bună, dar asta ar fi un clișeu ... exact ca atunci când spunem că niciun lider al Green (și Hulot și bcp care predică public ...) nu au instalație solară acasă ..

Deși pentru Hulot nici măcar nu sunt sigur ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 12/10/07, 14:29

Încă cu 1,5 milioane de dolari ai Premiului Nobel, sper că va investi în energie solară acasă ...

Îi voi spune fiicei mele să o revendice.

Sperăm că cei 1,5 milioane de dolari vor fi ÎMPĂRȚIȚI între Al și IPCC !!!

Investiți în energie solară acasă : Mrgreen: : Idee: : Evil: , Nici nu cred. Sper cu siguranță că această rușine se va întoarce la „antrenorii” premiului Nobel ... : Evil:

Apropo, am găsit subiectul despre cheltuielile de energie ale lui Al ==> https://www.econologie.com/forums/jt-fr2-20h ... t3217.html
Deși pentru Hulot nici măcar nu sunt sigur ...

Cred că are o casă de lemn bioclimatică ... de verificat.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/10/07, 15:21

jean63 a scris:Cred că are o casă de lemn bioclimatică ... de verificat.


Ei bine, asta ar fi o veste bună, surprinzător că nu am auzit mai mult de atât ...

Dar bioclimatic nu înseamnă 0 emisii..de exemplu, un bioclimatic cu pompă de căldură în Germania, este echivalentul aceleiași case cu un cazan pe motorină la nivel de CO2 în Franța ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 12/10/07, 18:14

nu împiedică: mare acest preț! el își va putea plăti factura la electricitate ... : Cheesy:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Shai'ullud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/10/07, 21:20




de Shai'ullud » 12/10/07, 21:15

jean63 a scris:[Cred că are o casă de lemn bioclimatică .... de verificat.


Ben, după ce a ars 1/4 din rezervele de motorină ale planetei în operațiunea sa de la Okavango, ar putea avea energie bioclimatică și solară și tot ce se poate face !!!

Pentru lovitura cercetătorilor subplătiți, este clar că este grav mingea când vedem cum se distribuie finanțarea (sursa mea: un sit de săpături arheologice lângă casa mea): profesorul sau doctorul pune în buzunare finanțarea și le trimite studenților să facă loc de munca. În timp ce facem voluntariat și pe cheltuiala lor, este deja bine să le oferim un subiect pentru teza acestor idioți ai viitorilor șomeri! : Evil:

Și apoi îi vedem pe televizori pe acești mari conferențiali „cărturari” care ne explică cum și-au pus ultima carte prin muncă grea și ani de reflecții care trăiesc în izolare doar cu cărțile sale și ... o capră pentru companie?
0 x
poet
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 26/08/07, 22:12




de poet » 12/10/07, 22:03

Christophe a scris:Și nu este un premiu Nobel ... pur și simplu pentru mediu?

Poate va fi unul peste câțiva ani.
Astăzi, o mulțime de oameni vorbesc despre mediu și este un lucru bun.
0 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163