Offset de carbon

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
LG33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/04/14, 12:18

Offset de carbon




de LG33 » 09/04/14, 12:26

Bună tuturor, m-am înregistrat pe forum pentru că am o întrebare, poate chiar un proiect mic, dar o mare îndoială cu privire la viabilitatea lui ...

În prezent sunt instalator independent (pentru a înțelege ce urmează)

Inspirat de emisiile fotografului Yann Arthus Bertrand (în special finalul: „Această emisiune este compensată cu carbonul ...” și explicațiile care merg cu ea) m-am întrebat dacă nu este posibil să fac același lucru pe scara mea, eu Desigur, am găsit site-ul actioncarbone, dar mi-am dorit ceva mai… concret, de la distanță (chiar dacă site-ul este excelent și pe care încurajez să participe: calculul amprentei sale de carbon și compensarea prin susținerea diferitelor acțiuni de combatere încălzire)

Deci, și aici este nevoie de tine, am avut ideea de a compensa emisiile de CO2 datorate vehiculului meu în timpul călătoriilor pe șantierele mele, plătind o parte din suma mea factura sub forma unui voucher de la un pepinier (local, desigur, altfel își pierde interesul)

Arborele, în creștere, ar compensa CO2-ul datorită mișcărilor mele în timpul șantierului.


Ei bine, e frumos spus așa, dar ...

Pare evident că oamenii nu vor planta un pin, un stejar sau un alt copac uriaș în grădina / balconul lor ...

Deci, este viabil cu copaci / plante mici?

Consumă suficient CO2 pentru a compensa? (compensați traficul DCI80 cu 205gr CO2 / km…)

Ce tip de plantă să favorizezi? Presupun că cei cu creștere rapidă ar fi potriviți pomii fructiferi mici? (arbori de lămâie, cireși ...)

Ei bine, dacă se constată că este complet utopic și irealist, de aceea sunt aici. :)



(ps: nu a fost găsită secțiunea de prezentare, nu știu dacă există una ...)
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 09/04/14, 21:33

La nivel simbolic este mai bine să plantezi un copac, dar din punct de vedere al eficienței, având în vedere profesia ta, poate ar fi mai bine pentru tine să ajute sau să lucrezi mai mult în energie regenerabilă. Rețineți ce credeți despre asta,

Construiesc un sistem solar pentru preîncălzirea apei care intră în mai multe încălzitoare electrice de apă.
Voi pune 200 m de furtun negru de grădină în 25 pe acoperișul meu fără sticlă apa rece se va încălzi vara, temperatura va crește la aproximativ 70 ° iarna, desigur, acest lucru va fi insuficient, dar va fi în continuare preîncălzit atunci îl voi trimite într-un prim încălzitor de apă fără rezistență. Pentru a circula apa, voi pune pur și simplu o supapă de solenoid la ieșirea la cald a acestui încălzitor de apă, care se va deschide de la 12h la 15h și va curge 200l timp de 3h această apă va reveni la nivelul apelor. Precizez că am o fântână și costul de pompare a apei pentru mine este foarte mic.

Desigur, acest sistem va fi mai puțin eficient decât un panou solar, dar mult mai ieftin
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/04/14, 23:51

un copac mic care crește repede, dar inutil nu valorează nimic: atunci când moare se putrezește și tot carbonul devine CO2

cel puțin trebuie să facă lemn de foc: arderea acestui lemn economisește o altă energie

este și mai bine când face lemn care poate fi folosit ca materiale de construcție: are și mai multă valoare: poate înlocui betonul sau oțelul cu un conținut de energie chiar mai mare decât lemnul de foc

această abordare este interesantă: de ce ar exista doar marile companii care ar profita din sistem plantând copaci la celălalt capăt al lumii (sau nu palnează nimic pentru că este prea departe de verificat)

din păcate, nu m-ar mira că există taxe minime care fac imposibil acest tip de operare la scară mică

este ca multiplele loturi mici de lemn care oricum se putrezesc în jurul casei mele, deoarece proprietarul prea mic nu știe cum să o facă ... pentru că sunt prea multe costuri pentru a vinde un teren prea mic și face lucruri exploatabile
0 x
LG33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/04/14, 12:18




de LG33 » 11/04/14, 14:27

Vă mulțumesc amândoi pentru pasajul dvs.,

Pentru a răspunde Raymon, da poate fi interesant să oferim energii regenerabile în serviciile mele, este o extensie a serviciilor mele pe care o planific, dar aceasta necesită pregătire, după furnizor / producător, costisitoare în timp și bani, dar totuși este planificat oricum;)

Pentru proiectul dvs., se pare că este bine văzut în utilizare, dar nu am înțeles de ce puneți două baloane, presupun că sunt legate între ele? (sau eu am fost cel care a înțeles greșit) Aveți grijă să mențineți apa la temperatura potrivită (peste 60 ° C) în acest încălzitor de apă fără rezistență pentru a evita dezvoltarea legionelozei.

Pentru Chatelot16
Mi s-a părut că atunci când un copac moare, doar o parte (poate o mare parte ...) din CO2 este eliberată în atmosferă, iar alta se termină în pământ.
Gândirea de fapt a folosirii acestui lemn când tăierea este ideală, doar lucrul cu individul este imposibil ...
Cert este că acesta nu va fi folosit pentru construcție, ceea ce ar fi ideal, pentru că sunt copaci mici, cum ar fi cireșul, lămâia sau alte elemente ornamentale ... toate de dimensiuni rezonabile pentru o grădină (atât de rezonabilă ca mărime încât Mă întreb dacă este posibil să compenseze emisiile de co2.)

Există, cu siguranță, o altă modalitate de a compensa și sunt o persoană care ia idei și sugestii, dar ceea ce îmi place și la această idee este că, poate, ar putea face oamenii conștienți de o problemă. într-un mod concret; se întâmplă aici, la locul tău (noi) și nu doar la TV, la mii de kilometri distanță ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/04/14, 16:04

carbonul copacilor a fost fixat pentru eternitate când condițiile geologice au format straturi de cărbune sau petrol

dar această eternitate este scurtată odată cu minele de cărbune și cu puțurile de petrol

cât de mult din carbon în copaci rămâne în sol când a terminat putrezirea? nu cred mare lucru

dar de fiecare dată când putem înlocui o încălzire cu ulei cu o încălzire eficientă a lemnului, suntem pe carbon fosil pe care îl economisim

de aceea imi place incalzirea cu aschii de lemn sau putem amesteca cu usurinta orice lemn zdrobit sau chiar
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 12/04/14, 12:45

hi LG33 !
Toate civilizațiile noastre (poate ar fi mai bine să folosim singularul?) Se străduiesc să distrugă condițiile care permit viața pe pământ. Succesul acestei întreprinderi, care a devenit vizibil pentru toți, care este cauza invenției compensării carbonului.
Datorită acestui concept uimitor, este posibil să abuzăm de sufletele bune care sunt mișcate de el (distrugere), să le liniștim și, prin urmare, să continuăm vesel, ca în vremurile bune, dar mai ecologice!
Te cred sincer în demersul tău, dar ideea ta nu ar putea fi potrivită decât dacă vrei să navighezi pe tartufferie ambientală și să profiți de acest plan de marketing pentru a-ți promova afacerea ...

Tehnic, plantarea copacilor decorative în grădinile clienților dvs. nu este o idee bună, deoarece întreținerea și diversele probleme legate de evoluția lucrurilor vii în aceste spații artificiale generează inevitabil mai mult carbon decât magazin (oricât de puțin) ...
Un alt punct tehnic ridicat, arborele păstrează carbon în sol pe parcursul vieții sale și, de asemenea, la moartea sa, însă toate acestea sunt în final subiectul transferurilor care duc la o neutralitate perfectă *.

Modul umor activat:
De ce nu participați la unul dintre aceste programe de compensare a carbonului, care constă în instalarea unei frumoase plantații de ulei de palmier în locul unei păduri primare urâte?
Modul umor oprit

* Perioada menționată Chatelot este tocmai o excepție de la această neutralitate, iar carbonul s-a acumulat de-a lungul a milioane de ani, deoarece bacteriile, ciupercile și mucegaiurile care reciclau materia carbonică încă nu existau, ceea ce a constituit compoziția din '' o atmosferă care este respirabilă de oameni și favorabilă dezvoltării lor, o atmosferă pe care o regresăm rapid ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
LG33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/04/14, 12:18




de LG33 » 14/04/14, 10:09

Vă mulțumesc pentru reacția dvs., într-adevăr nu am luat în considerare anumiți parametri, în special moartea copacului și eliberarea unei părți (mari) a CO2-ului său ... și nici „diferitele probleme legate de „evoluția celor vii ...” Presupun că vorbești despre boli / tratament, întorcându-te la centrul de grădină pentru a cumpăra tratament, instrument de grădinărit etc.

Deci, de fapt, ideea mea pare să cadă :(
Ar fi aproape mai util să oferim o bucată de lemn brut : Lol:

Pentru programele de compensare a carbonului nu am făcut-o, dar recunosc că m-a tentat bine, chiar dacă este imposibil (pentru mine) să verific unde se duc banii, am găsit site-ul de acțiune al carbonului ( via goodplanet) dar am înțeles că totul nu este foarte clar și, mai presus de toate, a devenit o mare bisness ...

Oricum, m-am descurcat bine să vă pun întrebări, vă mulțumesc :)
De aceea am vrut să fac ceva mai ... „real”
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 14/04/14, 13:09

Posibilitățile de acțiune rămân limitate, deoarece, ca agent (involuntar!) Al sistemului, contribuiți în mod necesar la buna funcționare a acestuia.

Cu toate acestea, mai există încă o marjă de manevră, mult mai pozitivă, deși mai puțin strălucitoare decât stocarea de carbon ipotetică prevăzută.

În exercitarea zilnică a locului de muncă ca instalator, este posibil să reduceți semnificativ consecințele negative ale activității dvs., pur și simplu făcând-o corect, adică împotriva tendinței actuale: fiți un sfat bun pentru clienții dvs., depuneți eforturi- să găsiți cele mai potrivite soluții, cele mai economice în materie, energie ... pe scurt, demonstrați o virtute neobișnuită care contravine intereselor voastre imediate *. :P

Cred că puteți înțelege cu ușurință sensul observațiilor mele, totuși nu ezitați să cereți clarificări sau clarificări.

* Dar poate nu chiar atât de mult, dacă îl poți explica practicii tale.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
LG33
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 09/04/14, 12:18




de LG33 » 14/04/14, 13:18

Îți înțeleg complet cuvintele! ;)
Și străduiește-te să mergi în această direcție: favorizează produsele franceze (deși uneori sunt fabricate în China și asamblate aici), nu împingeți consumul inutil, favorizează produsul economic din apă etc. :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 14/04/14, 13:33

ideea ta de a organiza compensarea carbonului la scară mică este foarte bună! de ce să lase doar marea companie care nu fumează?

ceea ce este bun pentru carbon nu este să plantezi copaci, îi folosește mai bine decât să îi lași să putrezească

ca instalator de încălzire, atunci când instalați un cazan cu peleți, este deja bun, deoarece vă permite să ardeți lemn în loc să ardeti ulei

dar dacă instalați un cazan cu o placă forestieră este și mai bine, pentru că proprietarul poate cumpăra un concasor mic și macina deșeurile din grădină și le poate amesteca cu placa: așa că ardeți totul, profitând în același timp de energia ce crește în el grădină în loc să cheltuiți benzină pentru a aduce deșeurile la gunoi

arderea deșeurilor umede de grădină este o calamitate ca sursă de poluare, uscarea acestora este complicată, deoarece vor să putrezească mai repede decât uscarea: dar în amestec cu plăci de lemn deja uscate, umiditatea întregului este instantaneu suficient de slab ca să nu putrezească ... și porozitatea întregului și suficientă pentru ca acesta să fie uscat bine să ardă în câteva luni

de când am făcut acest amestec, toate ramurile pe care le-am tăiat în grădină trec pe acolo și ceea ce un vecin a tăiat acolo trec, de asemenea, periați gardul de ramură crampe ... dar nu iarba cosită prea greu de uscat, asta ar fi mai degrabă un metanizator și asta este o altă poveste
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109