Costul energiei unei căutări pe Google sau a unui Tweet? Nu este neglijabil !!

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13

Costul energiei unei căutări pe Google sau a unui Tweet? Nu este neglijabil !!




de nonoLeRobot » 12/01/09, 14:01

Ar trebui să verificați cât de adevărat este, dar costul energiei a 2 căutări pe google ar corespunde fierberii unui ceainic electric !!!

Nu este imposibil, dar este complet necorelat, cu impresiile noastre. Îmi imaginez numărul de oameni care au căutat pe Google pentru a vedea dacă este mai bine să bem un termos de cafea pentru ziua în care, în teorie, ar fi mai bine să nu avem grijă de ea ...

Este destul de amețitor, dar trebuie să-ți dai seama că, dacă nu am face asta, am face ceva mult mai rău. Într-adevăr, rețeaua oferă servicii mult mai eficient decât prin alte mijloace. Dar este adevărat că este păcat că nu ne dăm seama cu ce preț se întâmplă asta ....

http://www.lemonde.fr/technologies/arti ... 51865.html
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 12/01/09, 14:13

Am înțeles că nu cererea de timp ca atare consumă energie, ci funcționarea permanentă a tuturor centrelor de date web din întreaga lume.
ajungem la această cifră prin împărțirea consumului total al tuturor acestor centre la numărul mediu de solicitări.
Aceste centre de date consumă cu atât mai mult cu cât trebuie răcite
fiecare Watt cheltuit pe hardware este cheltuit încă o dată pe aerul condiționat al clădirii care îl găzduiește.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 12/01/09, 14:14

Am vorbit deja despre asta mi se pare și nu a fost atât de mare! Google are aproximativ 500 de servere, deci evident că „costă” ...

Și Google este mai mult decât un motor de căutare: oferă și alte servicii ...

Dar pentru a raționa corect, așa cum specificați în mod clar, această valoare trebuie comparată cu „înainte de internet” ... cu alte cuvinte: cât de mult din punct de vedere economic te-ar costa informațiile pe care le găsești în 30 de secunde pe internet datorită google fără internet și google c adică făcând câteva ore de cercetare pe hârtie și trebuind să mergi la bibliotecă?

Ceva pe care jurnalistul lumii nu îl face decât în ​​ultima propoziție, pentru mine este o dezbatere falsă, așadar ...

Oricum, această obsesie pentru „tot CO2” începe să mă descurce: CO2 nu ar trebui să ascundă alte probleme și să monopolizeze problemele de mediu!
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 14/01/09, 06:06

Christophe a scris:Oricum, această obsesie pentru „tot CO2” începe să mă descurce: CO2 nu ar trebui să ascundă alte probleme și să monopolizeze problemele de mediu!

Îți împărtășesc complet părerea ta Christophe.
Concentrându-ne prea mult pe CO2 (care este totuși o mare problemă), tindem să neglijăm deficitul de resurse de apă, să uităm de eroziunea biodiversității etc.

Să presupunem că solicitarea de către google a surferului Net îl scade pe econologie. Deoarece va găsi informații de calitate pentru a-și îmbunătăți amprenta de carbon, cele 7 grame de CO2 asociate acestei cereri vor fi în mare parte compensate;)

Rețineți că Google intenționează să furnizeze serverelor sale energie electrică din energia valurilor. Serverele vor fi apoi îmbarcate pe nave în largul coastei Californiei. Răcirea cu apă de mare a serverelor rezultând într-un consum mai mic. Am avea atunci solicitări cu impact foarte scăzut al carbonului.

Google Floats Ideea Wave Powered Data Center
http://earth2tech.com/2008/09/08/google ... ta-center/

Concepția Google Floats Wave Center-Powered Data Center
http://www.matternetwork.com/2008/9/goo ... d-data.cfm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Costul energetic al unei căutări semnificative pe Google !!




de Christophe » 09/07/21, 12:50

Dar consumul de energie prin căutarea Google în 2021? Îmi imaginez, având în vedere creșterea interogărilor Google începând cu 2009, că dacă ar mai fi fost o ceașcă de cafea ... ei bine, Google va consuma mai mult decât întreaga omenire !! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

În caz contrar, în 2020, un tweet pe Twitter este, se pare, 90 Joule ...

Aceasta este mai mică decât cifrele anunțate în 2009 pentru Google, dar rămâne mult ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Costul energetic al unei căutări pe Google sau a unui Tweet? Nu este neglijabil !!




de Exnihiloest » 09/07/21, 22:43

nonoLeRobot a scris:Ar trebui să verificați cât de adevărat este, dar costul energiei a 2 căutări pe google ar corespunde fierberii unui ceainic electric !!!
...

Sa verificam.
Un ceainic, să spunem 2KW timp de 2 minute. Google: 6,9 miliarde de cereri pe zi sau 6.9 * 10 ^ 9 * 2 * 2 * 365 / (60 * 24) = 7 TWh pe an.

Se spune că Google a consumat 12,2 TWh în 2019, deci ordinea de mărime este aceasta. Cu excepția faptului că nu, deoarece Google nu este doar motorul de căutare, există toate celelalte servicii. Cred că YouTube consumă mult mai mult decât motorul de căutare. În ceea ce privește mineritul bitcoin, este de 8 ori Google + Facebook!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147