Greta cu care se confruntă deputații

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Grelinette » 25/09/19, 11:27

„Când Greta arată dezastrul ecologic ... idiotul se uită la Greta”
Aceasta este exact problema și despre care discutăm peste tot!

Și chiar putem accentua proverbul: „Când Greta îi arată pe vinovați ... idioții merg după Greta”

Reamintim că Jacques Chirac făcuse o metaforă într-un discurs ... din 2002, acum 17 ani :
"Casa noastră arde și ne uităm în altă parte".

Pe vremea aceea, toți au dat din cap și au aplaudat ... un președinte nu este un adolescent plictisitor.

În sfârșit, nimic nou sub soarele uman și este încă o frumoasă ilustrare a unei alte ziceri care datează din 2000 de ani (Evanghelia după Sfântul Luca care consemnează cuvintele lui Hristos): „Vai de el de cine ajunge scandalul".

Nu ar fi Greta noul mesia al umanității? ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Greta se confruntă cu deputații




de izentrop » 25/09/19, 11:31

În orice caz, nu se compară cu Bernadette Soubirou : Wink:

În primul caz, este de fapt, în al doilea, fumatul : Twisted:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Christophe » 25/09/19, 11:45

a) Îmi pare rău Greli, dar un Mesia folosește compasiunea și nu insultă și nu-i instigă pe alții, un Mesia nu este susținut de un sistem ... Deci nici un Greta nu este un Mesia ... și îmi pare rău să o spun, dar cred că „folosește mai multe metode totalitare decât mesianiștii (= răul este alții ...)

b) Preocuparea este că suntem mai mult în ceasul conștientizării ... dar cel al acțiunilor ... și repede și bine!

Greta are aproximativ 20 de ani în urmă ... dar nu o putem învinovăți, acum 20 de ani, ea nu s-a născut! Pe de altă parte, acest site există încă din 2003, adică 16 ani ... Ei bine, nu e vârsta lui Greta? : Mrgreen:

Și acest site a făcut întotdeauna legătura dintre ecologie și economie ... (dar puțini oameni știu ce sunt cu adevărat banii ...)

c) Adevărata preocupare este raționamentul creșterii perpetue și al căutării de profit (Ahmed și alții vorbesc despre „valoare abstractă”) a ființei umane (în mare măsură „sponsorizată” de sistem) ... aceasta „ întotdeauna mai mult ceea ce face (presupus) fericit "....

Și spre deosebire de „modelul Greta”, care încearcă mai degrabă să dea vina pe ceilalți (marii bogați, decidenți, poluatori ...) și, prin urmare, să găsească vinovații (dar nu există sau puține soluții), acest raționament al creșterii este toți o fac mai mult sau mai puțin puternic!

Prin urmare, suntem cu toții strict vinovați. Și, în general, cu cât ești mai bogat, cu atât consumi mai mult, cu atât ești mai vinovat (există rare excepții)!

Altfel, nu ar exista la fel de mulți oameni care lucrează pe Pământ! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Salvați planeta este mai presus de orice activitate mai puțin, MULTE mai puțin activitate economică dar că „sistemul” nu îl poate tolera!

Salvați planeta
este să fii mulțumit de ceea ce ai, să nu mai vezi fericirea în consum. Așa am apelat la un consum îndelungat: „am funcționat bine, așa că am dreptul să cheltuiesc bine” ...

Salvați planeta nu mai cumpără rahaturile inutile pe care le-a produs vecinul (chiar și departe) și că nu mai cumpără a mea (cercul fericirii consumiste este complet ...). Putem face același raționament cu serviciile ...

Salvați planeta, este, de asemenea înseamnă să punem o mare parte din capitalul său în eco și nu mai sunt în ego. Este frumoasa aceasta eu am drepturi de autor : Mrgreen:

Salvați planetaînseamnă să accepți că mai puțin este mai bine!

Salvați planetaînseamnă să accepți o sobrietate fericită! Sau cum să fii mulțumit de ceea ce ai, fără să te dai mereu peste vecin. Încă un lucru pentru copyrighter : Mrgreen:

Nu, nu, nu! O vezi pe Greli ... Mesia sunt eu! : Mrgreen:

ps: spun „salvează planeta”, dar evident este o figură de stil la modă ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Christophe » 25/09/19, 13:04

Postarea anterioară editată, el a fost confuz ... ce mai este? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Greta se confruntă cu deputații




de GuyGadebois » 25/09/19, 13:49

Christophe a scris:Postarea anterioară editată, el a fost confuz ... ce mai este? : Mrgreen:

Nu, nu confuz, dar plin de „bun simț”. Greta este emoționantă și nu întârzie 20, ci 40 de ani și o ia în față, pe care eu (noi) mi-am luat-o în față, la sfârșitul anilor 70. Este de spus dacă „ceilalți” au târziu!
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Greta se confruntă cu deputații




de izentrop » 25/09/19, 14:08

Christophe a scris:ps: spun „salvează planeta”, dar evident este o figură de stil la modă ...
Ai mare dreptate, acum „în acțiune”.
Cuvintele sunt încă importante:
1) Acesta este climatul care trebuie salvat, planeta se va recupera din rahatul nostru.
2) insulta pentru mine este să o compar pe Greta cu mesia, în timp ce mesajul ei este „ascultați oamenii de știință”, dimpotrivă ...
Religia a fost, din moment ce omul este „om”, să-și absolve toate greșelile față de restul lumii vii.
Astăzi, dacă nu dorește să dispară, înseamnă să-i redea locul restului vieții de care depinde pentru supraviețuirea sa ... : Twisted: credințe.

Dar hei! Simt că instinctul prevalează și că nu vom reuși :(
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Janic » 25/09/19, 14:20

Religia a fost, de vreme ce omul este „om”, să-și absolve toate greșelile față de restul lumii vii.
dar de unde o să-l scoată totul? La fel de ignoranți de acest subiect la fel de mulți alții.
Religiile și au existat multe de când omul a fost om, au existat pentru a-i aduce pe cei vii (om sau altul) în armonie cu această natură. Anumite devianțe, și există pretutindeni nu numai în religie, nu pot înlocui însăși fundamentele credinței în acest absolut pe care îl atingem doar, chiar și mai ales științific.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Christophe » 25/09/19, 14:45

a) Ca un Mesia autoproclamat (Houa !!! Houa !!!), vă rog să vă opriți! : Mrgreen:

Cu alte cuvinte: izentrop și Janic, vă mulțumesc că nu ați atins acest subiect asupra religiilor ...

b) Una dintre preocupările actuale, de a face tranziția, este aceea unii imi $ c € nt noțiunea de credință în știința climatului...

Se va observa că acesta este unul dintre domeniile științifice rare în care se vorbește despre „credințe”! (cu excepția celor fără creier ca apărătorii pământului plat sau creaționiștii ...)

De genul: "Nu cred la modele climatice alarmiste "

"Nu cred că omul este responsabil pentru încălzirea globală "

Există pericolul real! De obicei sunt aceiași care nu cred (sau cel puțin fac să creadă că nu cred) și se umplu cu „sistemul” ... ai spus „coincidență ciudată” ...

c) Ar fi nevoie doar de o parte foarte mică din PIB-ul mondial pentru a trece la energiile regenerabile și la o economie ecologică durabilă și durabilă într-un interval de timp foarte rezonabil și, astfel, reducerea riscului celui mai rău scenariu climatic...sau NIMIC nu s-a făcut sau aproape ... continuăm să favorizăm ceea ce aduce cel mai mult fără a ține cont de costurile climatice viitoare !!

Nici un miliardar nu dă un exemplu ... „Puterea sa economică” valorează mai mult decât stabilitatea climatică și lasă o imagine extrem de pozitivă pentru generațiile viitoare? Pentru că, în absența planetei, este bine „stabilitatea noastră climatică” care trebuie salvată!

Dă-mi 1 miliard și voi schimba lumea!

d) Recitește paradoxul Fermi: https://fr.wikipedia.org/wiki/Paradoxe_de_Fermi

Până la urmă, toate acestea pot fi doar un fum mare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Grelinette » 25/09/19, 15:25

Ei, săraca mea Greta, nu este câștigat! :(
Aici, înflăcărăm, înfrângem, în timp ce săriți școala pentru a rula lumea și a răspândi cuvântul și a provoca pe cei puternici pe comportamentele lor dăunătoare și greșelile lor care ne propulsează în zid ...

Curaj Greta.

Faceți ca omologul vostru: „Nu mergeți pentru cei drepți, ci mergeți pentru păcătoși”. : Wink:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: Greta se confruntă cu deputații




de Christophe » 25/09/19, 15:30

Așteaptă-ne, suntem încă drăguți ... și uite, sugerez soluții! Dacă nu soluția ... : Cheesy:

Iată un ticălos rău cu Greta:

0 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156