Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră (radicali) de 200 de ori mai puternic decât CO2

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră (radicali) de 200 de ori mai puternic decât CO2




de Christophe » 06/02/22, 11:55

Hidrogenul și efectul de seră: punctul actual.

Vorbim aici și colo despre asta de câteva luni, pentru a centraliza informațiile despre potenţialul de efect de seră al hidrogenului Creez acest topic, dintr-un comentariu interesant al unui videoclip despre Jean-Luc Perrier (cei care nu stiu: search.php )



Baudouin din Crombrugghe

Fii atent la entuziasmul cu hidrogen.

Acesta a fost subiectul controverselor în această vară la IPCC, ceea ce m-a făcut să mă răzgândesc.
A te vedea pe sine ca „nr.1” în hidrogen pare mai degrabă o modă politică decât rezultatul unei reflecții aprofundate.

Motorul cu hidrogen nu pune nicio problema insa problemele de etansare si scurgeri sunt subestimate si nu sunt declarate.
Chiar și cele mai bune rezervoare nu sunt niciodată complet sigilate: cele ale mașinilor cu hidrogen, de exemplu, pot fi goale în câteva săptămâni, chiar și atunci când vehiculul este staționat.

Etanșarea perfectă nu există cu hidrogenul, care este cea mai mică dintre molecule.

Hidrogenul eliberează doar vapori de apă atunci când este ars, ceea ce i-a determinat pe politicieni să-și pună speranțele în acest nou gaz pentru a lupta împotriva schimbărilor climatice... Dar hidrogenul însuși contribuie indirect la încălzirea globală.
Hidrogenul este un gaz cu efect de seră puternic, de scurtă durată, indirect, care este de 200 de ori mai puternic decât dioxidul de carbon atunci când este eliberat, kilogram pentru kilogram.

Hidrogenul reacționează pentru a forma ozon la nivelul solului, care contribuie și la efectul de seră.
Hidrogenul se descompune și în vapori de apă în stratosferă, ceea ce contribuie și la efectul de seră.
Hidrogenul este un gaz cu efect de seră indirect atât de puternic încât AR PUTEA SUBMINA BENEFICIILE CLIMATICE ALE EFORTURILOR DE DECARBONIZARE.
Când sunt luate în considerare aceste efecte atmosferice, beneficiile climatice ale înlocuirii combustibililor fosili cu hidrogen devin mai puțin evidente, chiar și atunci când hidrogenul este produs din energie electrică regenerabilă.
... Și acest avertisment vine de la oameni de știință și nu de la politicieni.
Sectorul hidrogenului riscă un fiasco atunci când alegătorii realizează că este o formă de spălare verde.

Observatie reala:

Etanșarea perfectă nu există cu hidrogen, deoarece este cea mai mică moleculă.
... Și, deoarece hidrogenul are un impact de 200 de ori mai mare decât CO2, faceți calculul: este nevoie doar de un rezervor stagnant din 200 și își pierde treptat hidrogenul prin scurgere pentru a egala impactul și a anula toate avantajele climatice.
Pe scurt, acesta este un motiv suficient pentru a descalifica sectorul hidrogenului... și a redirecționa investițiile făcute în acest sector către mai inteligente și cu adevărat protectoare a climei.
Există suficiente alte tehnologii (inerțiale, criogenice, stocare gravitațională,...) de tampon de energie ca alternativă.
https://www.revolution-energetique.com/ ... ue-le-co2/
https://www.euractiv.fr/section/energie ... limatique/
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de Christophe » 06/02/22, 12:57

Un videoclip explicativ în limba engleză despre problema H2:

0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de sicetaitsimple » 06/02/22, 14:08

Nu am nicio părere despre GWP de 200 menționat în articol.

În schimb, comparăm orice în termeni de cantități:

- pe de o parte CO2 rezultat în principal din activitățile de ardere a hidrocarburilor, cu o rată de 30 până la 40 GT/an (mi-e prea lene să caut cifra exactă între CO2 și CO2 + alte gaze cu efect de seră)
- pe de altă parte, care ar fi rezultatul scurgerilor de hidrogen în producția, transportul și distribuția hidrogenului într-un viitor foarte „hidrogen”.

Nu cred că producătorii de hidrogen vor să-și piardă vreo parte din producție din cauza scurgerilor, rețelele de H2 sunt (pentru cele care există deja, furnizoare de rafinării și alte industrii) deosebit de îngrijite, chiar dacă doar din motive de securitate.

Pe scurt, 100, 200 sau 500 nu prea contează pentru că vor fi foarte puține scurgeri, altfel nu se va dezvolta hidrogen mai mult sau mai puțin verde în afara sectoarelor în care este „molecula de hidrogen”, pentru caracteristicile sale fizico-chimice. , si nu puterea sa calorica, care se cauta.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de Christophe » 06/02/22, 14:18

Ei bine, toate acestea sunt din ipoteza unei viitoare societăți cu hidrogen (din surse regenerabile sau fuziune)... care ar fi înlocuit 100% din combustibilii fosili...

De 200 de ori nu este nimic!

Hei, nu observasem sigla EDF în videoclip : Lol:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de sicetaitsimple » 06/02/22, 14:29

Christophe a scris:Ei bine, toate acestea se bazează pe presupunerea unei viitoare societăți a hidrogenului (din surse regenerabile sau fuziune)... care ar fi înlocuit
De 200 de ori nu este nimic!
:


Nu ai citit bine nici articolul, nici proza ​​mea!
200 nu este nimic, deoarece se aplică doar scurgerilor de H2, care vor fi minime, cu excepția condamnării desfășurării H2 în afara utilizărilor sale nesubstituibile.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de Christophe » 06/02/22, 14:34

Daca da... am citit si am inteles... multumesc ca m-ai luat de idiot! :strigăt:

Deci, faceți acest calcul pentru colțul tabelului: înlocuiți 100% jouli fosili actuali cu jouli H2...

Și să presupunem că 1% scurgeri, înmulțiți cu 200...și veți avea un echivalent CO2...care nu va fi NIMIC în comparație cu emisiile de CO2 înlocuite!!

Altceva ?
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de sicetaitsimple » 06/02/22, 14:48

Christophe a scris:Daca da... am citit si am inteles... multumesc ca m-ai luat de idiot! :strigăt:

Deci, faceți acest calcul pentru colțul tabelului: înlocuiți 100% jouli fosili actuali cu jouli H2...

Și să presupunem că 1% scurgeri, înmulțiți cu 200...și veți avea un echivalent CO2...care nu va fi NIMIC în comparație cu emisiile de CO2 înlocuite!!

Altceva ?

Scurgere de 1% pe o rețea de hidrogen? Mi s-a părut uriaș. Dar hai sa...
Dar nu am de gând să înmulțesc cu 200, ci cu 10, pentru că densitatea H2 este de aproximativ 20 de ori mai mică decât cea a CO2, iar GWP se reduce la kg.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de Christophe » 06/02/22, 14:48

Esti prost sau esti prost?

Trebuie să te gândești masiv!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9836
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de sicetaitsimple » 06/02/22, 15:51

Atunci, colțul mesei...

1MWh (termic) cu combustibil fosil, o fac eu la valoarea de pacura, in jur de 260kgCO2/MWh, doar pentru ardere (exclus extractia in amonte, transport, rafinare), trebuie sa mergem pana la 300kg/MWh in total .
1 MWh H2 este 30 kg de H2. Cu scurgeri de 1% (pe care le contest pentru că nu este compatibil cu siguranța sau dezvoltarea H2), adică 0,3 kg/MWh, sau cu un GWP de 200 un echivalent CO2 de 60 kg/MWh.

PS: Precizez că nu sunt, dimpotrivă, un susținător ferm al desfășurării generalizate a H2, contrar a ceea ce ar putea sugera postările mele de mai sus!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Hidrogenul este un gaz indirect cu efect de seră de 200 de ori mai puternic decât CO2




de Christophe » 06/02/22, 16:15

Bin aici nu a fost asa de complicat... vezi, in masa e mai usor! Este clar și curat!

Deci, avantajul este același cu H2 cu un factor de 5 în ordinea mărimii!

Mai ales că: are puțin mai puțin de 30 kg și pilele de combustibil au o eficiență mai bună decât motoarele termice... dar eficiența complicată de stocare a H2 cântărește eficiența generală a ciclului "a puțului de la roată...

Deci, până la urmă, probabil că este un mare succes cu combustibilii lichizi...sau chiar puțin mai puțin bun! Trebuie să avem un subiect pe el forum...

Rămâne de văzut care este procentul realist de scurgeri... tocmai l-am întrebat pe Baudouin de Crombrugghe

1% nu mi se pare atât de mare.
1 x

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 162