Loganul este mai verde decât Priusul?

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Loganul este mai verde decât Priusul?




de Targol » 10/01/08, 15:53

Ei bine, știu: singura mașină verde este cea care rămâne în cutia designerilor. Dar, din moment ce adjective precum „ecologic” sau „bio” încep să înflorească printre producători, îl folosesc și eu. Adevărata întrebare ar fi mai degrabă „care poluează cel mai puțin?”

Experiență personală mică:
Observând că fac aproape 30 km pe an cu Picasso, dar că pentru mai mult de 000 dintre aceștia sunt singur în el, am avut următoarea idee:
„Și dacă, în loc să am o mașină mare care îmi permite, desigur, să-mi iau toată familia în vacanță, dar în care sunt singur 80% din timp, iau o mașină mică (deci mai puțin poluantă) și eu a pus o remorcă pentru ascensoare în Bretania? ".

Așa că am început să privesc partea laterală a segmentului „mașini de oraș compacte” care grupează clio, 206, ...
Prima observație: în motor diesel (30 km / an :strigăt: ), este necesar să tastați în ultimele generații de Hdi pentru a ajunge sub 120g / km de CO².
A doua observație: francezii (sau alte Ford / Opel), chiar și în OCCAZ, sunt scumpe. Așa că am început să mă uit la ce este mai ieftin în Franța: coreenii. Observația este clară: pentru prețul unui Clio de 100 km, există un nou „Hyunday Getz”. Atunci un prieten de-al meu mi-a povestit despre Logan. Nu mă gândisem la asta pentru că criteriile mele erau mai presus de toate poluarea și consumul de combustibil și credeam că Dacia a folosit generații mai vechi de motoare (deci poluante).
Confruntat cu lansările anunțate, am decis, așadar, un Logan 1.5Dci 85 (sedan) ale cărui emisii (120g / Km) și consum (4.2l / 100 în extraurbane) explodează mulți occidentali „mici” (mai multe detalii).
Avantajul suplimentar, pe lângă preț, este că, cu un portbagaj de 500l, voi putea limita utilizarea remorcii.
Livrare preconizată: sfârșitul lunii ianuarie.

Și acolo, mă reorientez puțin pe titlul meu:
Când știm că Prius (care se prezintă ca „Mașina Ecolo” - tastați „Prius” pe Google dacă doriți să o vedeți) are același consum (4,2 l / 100 km), dar în benzină și emisii de 104 g / Km, întrebarea își ia tot interesul.
În primul rând, aceste numere sunt valabile numai atunci când este utilizat motorul electric. În cazul meu (40 km de linii drepte departamentale la o viteză constantă de 90 km / h), nu sunt sigur că cifrele sunt la fel de bune.

În plus, dacă luăm în considerare energia gri, aceasta devine puțin mai grea.
  • materiale: Logan este la fel de simplificat pe cât Prius este complex. Cred că numărul de piese trebuie să varieze de la o singură la dublă, în avantajul Logan
  • Transport: Loganurile vândute în Franța sunt produse în Spania sau în Europa de Est. Priusul este produs în Asia. Gata cu km până aici, gata cu energia cenușie. Logan încă câștigă.
  • Pret:Când se vinde prețul de bază 25.550 €, Logan DCI85 fără opțiuni este vândut la 11 390 €. Cu toate acestea, banii, la un moment dat sau altul, sunt cheltuieli de energie și poluare.


Prin urmare, se pare că Loganul este mai ecologic decât Prius ... sau cel puțin mai ECONOLOGIC : Mrgreen:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 10/01/08, 16:09

si nu contorizezi reciclarea bateriilor !!
să vezi caz cu caz! cel care face multă îmbuteliere de oraș sau traget :?: : Cheesy: poate fi un câștigător și multe altele! a avea
s-a spus că un hummer era mai puțin poluant pentru mediu decât priusul !! prin numărarea totalității: de la producție la reciclare !! uimitor, dar poate nu imposibil
este încă comercial, la fel ca etanolul, produs de trestie de zahăr (defrișări, CO2, etc.)
vezi produsul ca întreg (menționat pentru centralele nucleare!)
imaginea ecologică se vinde, dar ce rămâne cu realitatea?
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/01/08, 16:20

Ah, acesta este subiectul care ar ucide un pădurar dacă ar fi fost obișnuit cu acestea forums!

Cred că vă asemănăm mai mult la nivelul bilanțului general (mai ales faptul că trebuie să lucrați mai mult, deci să poluați mai mult, pentru a plăti o mașină mai scumpă), dar aveți grijă totuși la cifrele anunțate de producător ... trebuie să adăugăm 20 % pentru realitate.

Chiar vreau să fac unul nou cu primul tău mesaj, ce crezi? 8)

Ps: Renault nu este cunoscut pentru fiabilitatea noilor sale vehicule ... este Dacia mai bună din acest punct de vedere?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40

Re: Loganul este mai verde decât Prius?




de Chatham » 10/01/08, 16:25

Targol a scris:Când știm că Prius (care se prezintă ca „Mașina Ecolo” - tastați „Prius” pe Google dacă doriți să o vedeți) are același consum (4,2 l / 100 km), dar în benzină și emisii de 104 g / Km, întrebarea își ia tot interesul.


Oh, nu este nevoie să specificați „benzină”, deoarece foarte curând motorina va fi la fel de scumpă, dacă nu puțin mai mult decât motorina ... pentru că obiectivul guvernului este nivelarea taxelor pe benzină / motorină și la fel ca motorina este puțin mai scump la priza de rafinărie decât benzina ...
Singurul dezavantaj al Logan sunt motoarele mai vechi: știm cum să facem mai economic astăzi ... Am un prieten care trăiește în mediul rural, care are o pauză Logan de 85 CP dci, este destul de aproape de 6L în medie. ..dar este sigur că primim ceea ce plătim ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 10/01/08, 16:34

Christophe a scris:Ah, acesta este subiectul care ar ucide un pădurar dacă ar fi fost obișnuit cu acestea forums!

Ce?
Un dezertor?
Nu eu te-aș abandona luni lungi fără știri : Mrgreen:

Christophe a scris:Cred că vă asemănăm mai mult la nivelul bilanțului general (mai ales faptul că trebuie să lucrați mai mult, deci să poluați mai mult, pentru a plăti o mașină mai scumpă), dar aveți grijă totuși la cifrele anunțate de producător ... trebuie să adăugăm 20 % pentru realitate.

Da, dar acest lucru este valabil pentru cele 2 băuturi anunțate și oricum, va fi întotdeauna mai mic decât 6l / 100Km măsurat pe Picasso 2litri.

Christophe a scris:Chiar vreau să fac unul nou cu primul tău mesaj, ce crezi? 8)

Cu mare placere : Cheesy:

Christophe a scris:Ps: Renault nu este cunoscut pentru fiabilitatea noilor sale vehicule ... este Dacia mai bună din acest punct de vedere?

Dacia a folosit 2 axe pentru a limita costul Logan:
  • Simplificare: toate piesele special concepute pentru Logan aveau specificațiile pentru a fi cât se poate de simple. Astfel, ferestrele sunt plate și nu curbate, bordul este aproape dintr-o singură bucată, iar căptușelile ușilor sunt aproape plate.
  • Reutilizare:Majoritatea pieselor au fost refolosite din gama Renault. Astfel, trenul de rulare și motoarele diesel provin de la Clio II / Modus. Deoarece acestea sunt componente care au fost montate anterior pe sute de mii de Clios înainte de a trece pe Logan, cumpărătorii Renault au fost cei care au șters tencuiala. Aceste piese sunt acum perfect fiabile. Dacă doriți mai multe detalii: un articol de la caradisiac despre acest subiect
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Loganul este mai verde decât Prius?




de Maximus Leo » 10/01/08, 17:18

Și de ce nu un Smart dacă trebuie să conduci singur 2/3 din timp? Sau chiar un scuter?
Pe de altă parte, nu văd cum proliferarea vehiculelor low-cost ar fi ecologică ... În Franța trebuie să vândă 10 sau 20 de Logan doar pentru 1 Prius, nu văd cum este rentabil pentru mediu inconjurator.
Priusul văzut de Billy Bob:
http://www.youtube.com/watch?v=oOvp69ln ... re=related
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/01/08, 17:23

Maximus, raționamentul lui Targol se bazează pe „un singur” vehicul și în acest caz are dreptate: există șanse mari ca un dci logan să fie mai verde pe tot parcursul vieții sale (și înainte de a lua diferența de preț d "cumpărare) că a prius ...

Prețul descurajant al Smart-ului îl rezervă pentru „Bobos” ... pentru scuterul pkoi nu, dar Targol trebuie să-și aibă motivele (vorbește despre un portbagaj mare ...)
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 10/01/08, 17:29

nivelul de fiabilitate este neapărat bun: mecanica deja testată pe modelele Renault și fără rețele de multiplexare !! marea majoritate a majorității mașinilor actuale; dar aveți grijă de loganul de ultimă generație cu computerul și toate și toate .. există multiplexare acolo nu mai există niciun interes, deoarece cu toate opțiunile și vârful de gamă dce nu mai este același preț și are fiabilitatea Renault : Lol:
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!





http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 10/01/08, 17:39

Christophe a scris:Maximus, raționamentul lui Targol se bazează pe „un singur” vehicul și în acest caz are dreptate: există șanse mari ca un dci logan să fie mai verde pe tot parcursul vieții sale (și înainte de a lua diferența de preț d "cumpărare) că a prius ...
Prețul descurajant al Smart-ului îl rezervă pentru „Bobos” ... pentru scuterul pkoi nu, dar Targol trebuie să-și aibă motivele (vorbește despre un portbagaj mare ...)

Proliferarea vehiculelor low-cost va fi un dezastru (mai mult). Pe de altă parte, nu sunt sigur că un Logan și un Prius au aceeași speranță de viață (Renault personal vs experiență japoneză)
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 10/01/08, 17:40

Christophe a scris:Maximus, raționamentul lui Targol se bazează pe „un singur” vehicul și în acest caz are dreptate: există șanse mari ca un dci logan să fie mai verde pe tot parcursul vieții sale (și înainte de a lua diferența de preț d "cumpărare) că a prius ...

Prețul descurajant al Smart-ului îl rezervă pentru „Bobos” ... pentru scuterul pkoi nu, dar Targol trebuie să-și aibă motivele (vorbește despre un portbagaj mare ...)


Într-adevăr, am considerat și un scuter. Dar, având în vedere șmecheria pe care am avut-o odată într-o mașină și, după moartea celui mai bun prieten al meu cu motocicleta, nu aș risca 2 roți pe drumurile drepte și curbate ale casei mele.

În plus, Maximus, dacă citești corect, am nevoie de un mijloc de transport pentru a merge la serviciu dar și pentru a-mi lua familia (o soție, 2 copii și o pisică) la sfârșit de săptămână cu soacra sau în vacanță în Brittany la casa Papei mele.
Și acolo, cele 2 roți sau smart ....

După aceea, Maximus, unde nu te înșeli este că s-a observat că 80% dintre cumpărătorii Logan (în Franța) sunt persoane care, înainte de lansare, au cumpărat doar OCCAZ.
Prin urmare, mașinile ieftine pot accelera înlocuirea mașinilor care, fără ele, ar fi continuat să ruleze ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 213