Schimbări de timp și economii de energie electrică

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Schimbări de timp și economii de energie electrică




de Christophe » 25/03/07, 16:01

Asta e, din nou, am schimbat ora trecută.

Motivul (printre altele?) Pentru introducerea acestei schimbări orare de vară / iarnă este economia de energie.

Nu m-am uitat niciodată cu adevărat la întrebare și, ca să spun adevărul, nu înțeleg unde este economia de energie (cu excepția poate cu orele de vârf și de oprire, dar acest lucru este pur financiar și nu este ceea ce eu numesc economie de energie) cineva dintre noi s-a gândit serios la întrebare?

Idealul ar fi să avem 2 curbe medii de consum FR înainte și după introducerea acestei schimbări de timp (corectate de creșterea cererii, desigur ...).

Aici este lansată dezbaterea ...
Dernière édition alin Christophe 25 / 03 / 12, 10: 35, editate 1 ori.
0 x
Pyvesd
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 24/11/06, 18:44
Locul de amplasare: Bordeaux




de Pyvesd » 25/03/07, 18:09

din câte am auzit, economisim consumul unui oraș precum Strasbourg sau Montpellier (sursă RTE?), ceea ce nu ar fi atât de rău!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 25/03/07, 18:20

Da ok dar din ce motive (matematic vorbind)?
0 x
Pyvesd
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 24/11/06, 18:44
Locul de amplasare: Bordeaux




de Pyvesd » 25/03/07, 18:41

iluminare + perioadă de încălzire + în fază cu ora din zi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 25/03/07, 20:19

De asemenea, mi-am pus foarte regulat această întrebare. Chiar îmi este greu să cred că schimbarea orei are un astfel de impact asupra consumului nostru de energie, dar s-ar putea să mă înșel ...

Este amuzant, dar făcând câteva cercetări rapide, mi-am dat seama că Senatul din 1996 a încercat să pună la îndoială schimbarea orei și a fost respins de guvernul zilei. Un alt detaliu amuzant este că ségolène fusese la vremea respectivă la originea unui raport negativ a priori pe această temă. Dar, în afară de aceasta, este dificil să găsim cifre precise pe această temă.
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 25/03/07, 21:36

Apropo de schimbarea orei, dacă doriți să fie ok acasă, trebuie să vă editați profilul și set GMT +2 h
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/03/07, 22:55

: Evil: Personal, am mari îndoieli cu privire la problema economiilor de energie!

În plus, schimbarea timpului are repercusiuni importante asupra ritmurilor biologice și, prin urmare, asupra sănătății ... : Evil:
Ma deranjeaza din ce in ce mai mult (pe masura ce imbatranesc) dar ma exaspera cu atat mai mult cu cat am copii ... : Evil: Sunt deja supuși ritmurilor părinților lor ...

Nu mă va mira că se simte „gaura de securitate”, spre marea satisfacție a unora ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 26/03/07, 02:56

Da a priori schimbarea timpului, totuși economisește consumul anual al unui oraș precum Bordeau

„Rezultă din această reflecție comună dintre Ministerul Industriei, FED și Agenția pentru Managementul Mediului și Energiei (ADEME) că economia consumului de energie electrică este estimată la 1,2 miliarde kilowați-oră (9 (*)) sau consumul anual de un oraș ca Bordeaux, stricto sensu.
'


Dintr-un raport al Senatului: http://www.senat.fr/rap/r96-13/r96-130.html

Aceasta reprezintă 0.5% din consumul de energie electrică, care trebuie să fie puțin mai mic decât producția totală de energie eoliană din Franța (care trebuie să fie în jur de 2 miliarde kWh ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Tricouri polo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 86
Înregistrare: 17/08/06, 19:33
Locul de amplasare: Nancy și Metz




de Tricouri polo » 26/03/07, 13:11

Oricum, m-am trezit o oră prea târziu în această dimineață și aproape că am dat de o grabă!
Citro, nu găsești că te umple puțin prea mult pe acesta? Sănătatea ta este deteriorată de multe alte lucruri decât această oră de întârziere!
0 x
„Nu mă tem de nimic, sper pentru nimic, sunt liber” Nikos kazansakis
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 26/03/07, 13:14

nonoLeRobot a scris:Da a priori schimbarea timpului, totuși economisește consumul anual al unui oraș precum Bordeau.


Cu siguranță, dar prin ce efect fizic? Acesta a fost sensul întrebării mele
Dernière édition alin Christophe 14 / 10 / 13, 13: 55, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120