Sinteză: rularea fără ulei, vehiculele de mâine

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 19/09/08, 18:07

Bună remarcă c moa (hei nu fundul ăla, ei bine, nu știu cum te plimbi !! Hihihih)

Aici am putea crea un subiect pentru a vorbi despre aceste considerații:

a) sarcina utilă și comparația cu masa totală care trebuie deplasată
b) rata de umplere
c) putere specifică (putere / masă)
d) consum specific specific (masa)
e) sarcina medie (motor)
etc etc ...

Pentru că c moa, mașina de 200 CP NICIODATĂ nu este folosită la putere maximă: ceea ce își doresc oamenii nu este într-adevăr o putere pură, ci un CUplu ...

Profesorul meu de motoare ne-a spus că o F1 a fost încărcată în medie cu 35%! (35% din 800 CP este deja foarte mult !!) Lumberjack nu este de acord cu această afirmație, dar cred că a confundat sarcina reală și poziția medie a clapetei, care nu este exact aceeași lucru!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/09/08, 22:34

coucou789456 a scris:bonjour

de ce nu am construit vehicule diesel-electrice precum autovehiculele de același tip pe căile ferate. [...]
Asta va face GM, cu VOLT, cu excepția faptului că va fi reîncărcabilă și în sector și că motorul poate fi pe benzină sau diesel.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/09/08, 22:36

Christophe a scris:[...] Profesorul meu de motor ne-a spus că o F1 a fost încărcată în medie cu 35%! (35% din 800 CP este deja foarte mult !!) Lumberjack nu este de acord cu această afirmație, dar cred că a confundat sarcina reală și poziția medie a clapetei, care nu este exact aceeași lucru!
Poate ar trebui să-mi explici ce vrei să spui cu asta?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 20/09/08, 04:32

bună seara

este un concept car, un prototip rulant, dar nu pentru toată lumea încă. în plus, menține absolut o astfel de putere a roților (160 CP), bateriile trebuie să fie foarte substanțiale.
de ce vrei absolut să menții o astfel de performanță atunci când jumătate ar fi fost mai mult decât suficientă, mai ales dacă te hotărăști să folosești acest vehicul doar în oraș cu reîncărcare de la rețea!
un daf33 cu performanța sa de 17 ani pentru 0 până la 80 km / h, nu este teribil, cu siguranță, dar în timpul, performanța sau consumul nostru, trebuie să alegeți, iar motorina mea skoda felicia 50 CP, nu nivel de performanță maxim, dar în motorină electric, perf. s-ar alătura celor ale unui vehicul superior.
jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
stef5555
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 151
Înregistrare: 15/01/07, 15:20




de stef5555 » 13/02/12, 09:23

Christophe a scris:

2) Nici măcar nu vorbesc despre aspectul despotic al unei astfel de măsuri (ștergeți) pe de altă parte, evident că sunt în întregime pentru o suprataxare greu din aceste vehicule ...de stil un TVA la 45% pentru produsul anti-cetățean : Mrgreen: Dar având în vedere puterea de cumpărare a proprietarilor de 4x4 (ultimul Land Rover este la ... 100 € !!), acest lucru va schimba cu adevărat lucrurile?




: Cheesy: da, investiți în cercetare și reduceți costurile de producție a bateriei

:| pe de altă parte, am o întrebare ciudată, desigur, dar hei, o pun
Toate mijloacele de producere a energiei electrice vor fi suficiente pentru nevoile noastre zilnice și pentru a reîncărca bateriile mașinilor noastre, deja săptămâna trecută am depășit recordurile de consum cu riscul de tăieri și dacă în plus trebuie să reîncărcăm baterii suplimentare? .............
0 x
mișcarea perpetuă …………………….
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 13/02/12, 09:51

nu este rezonabil să comparați o mașină cu un tren consumat la 100 km. Într-adevăr, acest consum se măsoară pe un tren care circulă, care trebuie doar să-și mențină viteza. În plus, roțile sunt metal pe metal, cu frecare minimă, spre deosebire de anvelope, care încetinesc serios progresul vehiculului (este doar pentru a compara distanțele de frânare dintre fiecare) și, în cele din urmă, fără accelerare și frânare succesive sau deci trebuie să facem comparații cu metroul pe anvelope.
În cele din urmă, mașina electrică este doar o soluție parțială pentru centrele urbane, dar o țară nu este formată doar din orașe de concentrare și, pentru moment, vehiculul electric este un impuls către criminalitatea nucleară.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 13/02/12, 10:13

cea mai mare parte a energiei pentru un tren este luată prin frânare și apoi prin accelerație, aproape nimic pentru mers.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/02/12, 13:48

stef5555 a scris: :| pe de altă parte, am o întrebare ciudată, desigur, dar hei, o pun
Toate mijloacele de producere a energiei electrice vor fi suficiente pentru nevoile noastre zilnice și pentru a reîncărca bateriile mașinilor noastre, deja săptămâna trecută am depășit recordurile de consum cu riscul de tăieri și dacă în plus trebuie să reîncărcăm baterii suplimentare? ...
Dezvoltarea mașinilor electrice este treptată, la fel ca și construirea a 30.000 de unități locative în fiecare an (despre care nimeni nu vorbește atunci când afectează rețeaua mai mult decât mașinile electrice, o casă care consumă vârf de la 9 la 12kW comparativ cu 2 la 3kW pentru o mașină). Pe tot parcursul anului, putem compara consumul de energie electrică al unei case (care nu este încălzit de electricitate) cu consumul de energie electrică al unei mașini care parcurge 15.000 km. Avantajul mașinii este că poți alege orele pe care le consumi.
Din moment ce conduc electric (2 mașini electrice în casa noastră), consum de 10 ori mai multe kWh ore de vârf decât kWh ore întregi.

În cele din urmă, mașina electrică este un vector formidabil pentru dezvoltarea energiilor regenerabile care sunt intermitente prin definiție și pe care mașinile vor putea să le stocheze și chiar să se întoarcă în rețea în timpul vârfurilor de consum, pentru a le șterge (Nissan Leaf este primul EV care se integrează această funcționalitate).
Ca o reamintire, panourile mele fotovoltaice de 20 m² îmi oferă 3000kWh / an, sau echivalentul a 15.000 km cu mașina.
Întrucât acoperișul meu orientat spre sud are o suprafață de peste 60m², mai am 40m² de spațiu liber ... : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/02/12, 13:53

antoinet111 a scris:cea mai mare parte a energiei pentru un tren este luată prin frânare și apoi prin accelerație, aproape nimic pentru mers.
Acesta este și cazul unei mașini care circulă cu mai puțin de 90 km / h.
La o accelerație puternică sau pe dealuri, pot trage 200A pe baterii și pot fi mulțumit cu 20A pentru a păstra 90kmh pe plat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/02/12, 14:04

Janic a scris:În plus, roțile sunt metal-metal cu frecare minimă spre deosebire de anvelope, care încetinesc serios progresul vehiculului (este doar pentru a compara distanțele de frânare dintre fiecare)
Potrivit Michelin, anvelopele „verzi” de tip „energie” reduc forțele de rulare ale anvelopei la nivelul roților de cale ferată.
:?
Janic a scris:În cele din urmă, mașina electrică este doar o soluție parțială pentru centrele urbane, dar o țară nu este formată doar din orașe de concentrare și, pentru moment, vehiculul electric este un impuls către criminalitatea nucleară.
- DA, automobilul NU mai este o soluție pentru călătoriile urbane, pur și simplu din cauza dimensiunii sale.
- Este deja mult mai lent decât 2 roți, transportul public și uneori chiar mersul pe jos.
- NU, mașina electrică nu este o împingere a criminalității nucleare. :?
După cum am spus mai sus, este o legătură în dezvoltarea energiilor regenerabile, cum ar fi fotovoltaica și energia eoliană, printre altele.
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 147