Șiruri solare 1 sau 2?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 19:43

sicetaitsimple a scris:Iar Linky este bidirecțională de la început.


Și, de asemenea, controlat de la distanță: deci ENEDIS ar putea autoriza sau interzice injectarea „așa cum vrea” ... ce glumă!

Deci, dacă este injectat prea mult GW solar: hop-ul taie totul și prea rău pentru profitabilitatea oamenilor ... : Cheesy:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9773
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 20:22

Christophe a scris:Nu împiedică instalarea mea în instalarea automată 1 / 2, nu aș fi putut să o fac niciodată în Franța, deoarece:
a) Ar fi trebuit să adaug 25% mai mult pentru contorul dublu ...
b) cu siguranță 50% mai mult pentru integrarea obligatorie cu acoperișul ...
c) toate cu o rentabilitate 2 ori mai mică cu un kWh la 15 cenți ...
Pe scurt, aș fi avut un ROI de, în cel mai bun caz, 10-12 ani (VS mai puțin decât 4 ani ...) și acest lucru ca toate franceze ...


Acest lucru demonstrează că, cu „contorul care rulează înapoi”, sistemul așa cum există în Belgia ascunde doar praful sub covor, deoarece este puțin probabil ca PV în Belgia să fie intrinsec mai mult „profitabil” (în sensul comunității) decât în ​​Franța sau Germania. În Germania, suprataxa EEG (suport pentru surse regenerabile) este de aproximativ 65 € / MWh consumat.

Pe scurt, există cineva care plătește pentru stocarea dvs. virtuală în valoare de 400kWh astăzi, în conformitate cu ceea ce ne-ați spus.

Și mai ales este cineva care plătește existența și utilizarea rețelei, pe care speri să-ți fi redus costul personal la zero atunci când îl folosești 24h / 24, pe care îl injectezi sau pe care îl retragi.

Ei bine, este ca în Belgia, ai greși să nu te bucuri, este un model durabil, pare mai puțin sigur.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 20:28

Pentru a reveni la invertorul Solax: tocmai a întrerupt 2-3 acum câteva minute, iar tensiunea solară a fost 122V DC chiar înainte de întrerupere ... deci nici 100, nici 150 V CC : Cheesy:

Încă injecta ... puțin 4W ... : Cheesy:

Soarele a coborât oficial la 19h46 astăzi.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9773
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 20:42

Christophe a scris:
sicetaitsimple a scris:Iar Linky este bidirecțională de la început.


Și, de asemenea, controlat de la distanță: deci ENEDIS ar putea autoriza sau interzice injectarea „așa cum vrea” ... ce glumă!

Deci, dacă este injectat prea mult GW solar: hop-ul taie totul și prea rău pentru profitabilitatea oamenilor ... : Cheesy:


Din câte știu, nu este posibil să „tai” injecția singură. Este posibil să tăiați totul (injecții și retrageri), ceea ce este doar o măsură profilactică în cazul unei întreruperi în timpul reconstituirii rețelei. În acest caz oarecum extrem, reconectarea necontrolată a mijloacelor fotovoltaice sau eoliene nu este de dorit, ci trebuie controlată.
Dar în sfârșit, dacă aveți exemple de instalații fotovoltaice tăiate voluntar prin Linky, mă interesează.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 20:44

sicetaitsimple a scris:Pe scurt, există cineva care plătește pentru stocarea dvs. virtuală în valoare de 400kWh astăzi, în conformitate cu ceea ce ne-ați spus.

Și mai ales este cineva care plătește existența și utilizarea rețelei, pe care speri să-ți fi redus costul personal la zero atunci când îl folosești 24h / 24, pe care îl injectezi sau pe care îl retragi.

Ei bine, este ca în Belgia, ai greși să nu te bucuri, este un model durabil, pare mai puțin sigur.


Ne pare rău, dar cred că vă deblocați complet acolo: toate sistemele solare din lume conectate la rețea funcționează la fel, nu este deloc specific Belgiei și contorul se întoarce cu sus! Toate folosesc surplusul produs în buffering virtual în rețea ... Deci ce?

În Franța, unele (majoritatea) mici instalații fotovoltaice sunt încă subvenționate la aproximativ 650 € MWh (65 cenți pe kWh) !! Cred că este puțin mai scump decât utilizarea rețelei ...

Atunci rețeaua este cu siguranță depreciată de câteva decenii ... nu? : Cheesy:

Pe scurt, facilitățile puternic subvenționate (așa cum s-a făcut în anii 15), atât instalarea, cât și utilizarea, EXACT, au aceeași problemă de utilizare tampon a rețelei! Dar mai rău pentru costul comunității ...

Se pare că ești gelos pe ROI-ul meu? : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 20:54

sicetaitsimple a scris:În acest caz, un pic extrem, nu se dorește reconectarea necontrolată a mijloacelor aleatorii PV sau vânt, trebuie controlată.


Un invertor PV nu injectează până când nu are un semnal bun pe „GIRD” (tensiune / Hz) pe o perioadă de X secunde, deci nu cred că este o problemă atât de mare ... Dar, după cum spui, este un caz extrem ...

sicetaitsimple a scris:Dar în sfârșit, dacă aveți exemple de instalații fotovoltaice tăiate voluntar prin Linky, mă interesează.


Nu, dar este o posibilitate pe care Enedis ar putea să o folosească ... în cazul rețelei electrice generale EnR ...

Un contor electronic bi-direcțional are circuite fizice diferite 2, altfel nu poate diferenția numărul de producție și consum!

Deci, ar trebui să fie posibilă întreruperea injectării rețelei în mod independent. Dacă nu este cazul, este pentru că a fost al naibii de prost conceput pentru un contor „inteligent” ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9773
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 20:59

Christophe a scris:Ne pare rău, dar cred că vă deblocați complet acolo: toate sistemele solare din lume conectate la rețea funcționează la fel, nu este deloc specific Belgiei și contorul se întoarce cu sus! Toate folosesc surplusul produs în buffering virtual în rețea ... Deci ce?


Ți-am răspuns deja asupra acestui punct puțin mai sus: DA, toate instalațiile solare au același impact fizic asupra funcționării fizice a unui sistem electric dat. Nu mai vorbim?

Întrebarea este cine finanțează stocarea virtuală a electricității Christophe, care este acum 400kWh, și cine finanțează faptul că Christophe crede că poate peste un an să plătească nimic rețelei, pe care îl folosește cu toate acestea 24 / 24 ?

Din nou, aceasta nu este o critică, sistemul belgian este ceea ce este și tu adaptezi este legitim. Este sustenabil, nu cred. Este un model, cu atât mai puțin.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9773
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 21:15

Christophe a scris:Nu, dar este o posibilitate pe care Enedis ar putea să o folosească ... în cazul rețelei electrice generale EnR ...


Ah, dar fără îndoială! În caz de „supraîncărcare”, este necesar să reducem producția! Atâta timp cât unul este un „pasager” al sistemului, într-adevăr nu este. În ziua în care devii un jucător majoritar, trebuie să mergi mai departe. Acesta este deja cazul în anumite țări pentru energia eoliană, nu am un exemplu pentru PV, dar este posibil ca acest lucru să existe din motive pur locale ale unei bucle de distribuție supraîncărcate.

PS: în opinia mea, acest lucru va afecta în primul rând producătorii mari, persoanele ar trebui să fie cruțate. Dormi liniștit.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de Christophe » 18/09/19, 21:23

În încheiere (pentru că simt că suntem încă de acord cu privire la substanță)

a) Ceea ce este dureros, foarte, în cuvintele tale sunt termenii „belgian” și „Christophe” ... de parcă cazul meu ar fi unic ...
Așa că îl fac o problemă personală: este obiectivul tău? :şoc: :|

b) financiar

Cu un cost de kWh nuclear între 2 și 3 cenți revinde 15 cenți la zeci de milioane de abonați (și, prin urmare, miliarde de dolari) cred că EdF / Enedis (și Co.) poate compensa foarte bine acest cost de utilizarea rețelei lor, care este sincer marginală pentru ei!

Și cred că sunt multe, multe, mai grave pentru ei, ca o problemă financiară să înceapă cu dezmembrarea nucleară ...

c) fizic

400 kWh pe care mi-am injectat-o ​​au fost probabil consumate de vecinii mei pe aceeași linie directă ca mine ... deci a fost o producție centralizată și mai puțin pentru operator ... așa că am făcut o AVANȚĂ de kWh operatorului care îmi datorează aceste kWh ... (și că este în oră întreagă, gol, perioadă de vârf ... nu-mi pasă!)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9773
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: 1 sau 2 șiruri solare?




de sicetaitsimple » 18/09/19, 21:42

Christophe a scris:a) Ceea ce este dureros, foarte, în cuvintele tale sunt termenii „belgian” și „Christophe” ... de parcă cazul meu ar fi unic ...
Așa că îl fac o problemă personală: este obiectivul tău? :şoc: :|


Desigur că nu, se întâmplă doar că sistemul despre care vorbiți este sistemul belgian și Christophe, franceză care locuiește în Belgia, să se adapteze la el, așa cum aș putea face și în aceleași condiții.
Cu toate acestea, adaptarea la un sistem nu trebuie neapărat să-l adopte și să-l apere, mai ales atunci când comparațiile cu comparabile se bazează pe informații false.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160