Ademe, FEDR și solare fotovoltaice: înșelătorie sau nu?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4

Ademe, FEDR și solare fotovoltaice: înșelătorie sau nu?




de louphil » 09/03/09, 15:59

Tocmai am fost contactat telefonic pentru o instalație fotovoltaică, susținută de EDF și Ademe, care mi-ar permite să produc, să folosesc, ȘI REVENDEȚI surplusul la EDF ...

Nu am avut mai multe detalii prin telefon, așa că a fost luată o programare pentru 17/03 cu un tehnician ...

Sunt departe de a fi un fan al tehnicii fotovoltaice. Dar oferta mi se pare tentantă, deci înșelătorie sau plan bun, în măsura în care persoana a insistat asupra faptului că a fost FĂRĂ investiție din partea individului ... ???

A dat cineva vreodată acest tip de ofertă ??? Dacă da, ce ascunde ??? Pare un pic prea bun ca să fie adevărat ...

De asemenea, în timp ce așteptați întâlnirea, dacă aveți întrebări, nu ezitați, trimiteți-vă „listările”, mai ales că risc să uit anumite elemente cheie în timpul acestui interviu ...

Iată elementele la care mă gândesc:

- Prețuri de achiziție și revânzare Kwh
- Fiabilitatea și performanța echipamentului instalat, originea, durata de viață și garanțiile,
- Clauze contractuale,
- Posibilitatea sau nu de creștere a producției prin alte mijloace personale (solar termic (prin stirling), solar termo-acustic, eolian, hidro ...)
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 09/03/09, 16:41

În cel mai bun caz veți produce și veți revinde, mai ales nu folosiți
furnizați informații despre orașul dvs., departamentul, regiunea de ajutor posibil, cumulativ sau nu ...

Furnizați un minim de 20 m² (punct de echilibru) și un contract de 20 de ani
Panourile dvs. trebuie să fie integrate 55cts de € / kw.h și nu să fie plasate 30cts de € / kw.h

Ai nevoie de o suprafață fără o secundă de umbră, cea mai mică mască strică performanța tuturor panourilor din serie.

Întrebați-l pe Elephant, este noul său loc de muncă acum :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 09/03/09, 16:46

Niciun elefant nu s-a oprit ... Nu știu exact motivul ...

Băieții care spun că sunt ADEME pot simți mirosul înșelătoriei ... Ademe NICIODATĂ nu a efectuat sondaje telefonice!

Faceți această întâlnire, dar nu semnați nimic și, mai presus de toate, necesită o CARD de afaceri și o SIRENĂ!

Dacă cei deștepți încearcă escrologia, vom fi bucuroși să o facem să strige tare și clar aici! Huh Maloche?

Și nu uitați dacă simțiți că miroase, evocați în fața lor UFC + DGCRFF : Mrgreen:

Citiți acest lucru înainte de programare: https://www.econologie.com/forums/l-arnaque- ... t7197.html
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9

Re: Ademe, FEDR și solar fotovoltaic: înșelătorie sau nu?




de C moa » 09/03/09, 18:11

louphil a scris:Sunt departe de a fi un fan al tehnicii fotovoltaice. Dar oferta mi se pare tentantă, deci înșelătorie sau plan bun, în măsura în care persoana a insistat asupra faptului că a fost FĂRĂ investiție din partea individului ... ???

A dat cineva vreodată acest tip de ofertă ??? Dacă da, ce ascunde ??? Pare un pic prea bun ca să fie adevărat ...
Îmi amintesc că am citit un articol despre acest subiect nu demult într-o capitală.
A fost prezentat un băiețel isteț (nu-mi amintesc numele lui, dar o să caut în această seară) care a pus la punct o cutie pe această afacere cu principiul simplu „Eu mă ocup de tot, tu te ocupi de restul !!!” .
Mai simplu spus, s-a ocupat de instalare, a solicitat autorizații posibile (primărie), a cercetat subvenții (ademe & Co), a căutat banca pentru împrumut și a negociat contractul cu EDF pentru dvs.

În cele din urmă, ați avut o plasare bună și nu ați semnat doar două sau trei lucrări.
Într-adevăr, pare atractiv din punct de vedere financiar, dar este într-adevăr o abordare ecologică ??? Mă întreb.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ademe, FEDR și solar fotovoltaic: înșelătorie sau nu?




de Did67 » 09/03/09, 18:20

louphil a scris:Tocmai am fost contactat telefonic pentru o instalație fotovoltaică, susținută de EDF și Ademe, care mi-ar permite să produc, să folosesc, ȘI REVENDEȚI surplusul la EDF ...


Am scris-o în altă parte: instalațiile fotovoltaice sunt în prezent profitabile (pentru că prețul este foarte subvenționat, precizez). Deci, există companii care dezvoltă și închiriază zone moarte pentru a instala panouri ...

Acest lucru poate fi grav.

Acestea fiind spuse, pe măsură ce prezentați cazul, parfumează gagul la 10 km: este profitabil numai dacă vindeți electricitatea (deoarece funcționează doar cu subvenția!). Mai presus de toate, nu utilizați energia electrică (deoarece energia electrică cumpărată de la EdF vă costă în jur de 11 cts, în timp ce le puteți vinde pentru 60 cts). Deci deja că ...

Apoi EdF și Ademe, m-ar surprinde că se vor ocupa !!! Ademe promovează și vede subvențiile sale scad în fiecare an, EdF, dacă ar vrea să înceapă, ar avea alte mijloace ... Deci, acolo, nu este clar !!!

Deci, dacă „telemarketerul” nu este mai clar, există doar două soluții: 1) este un senegalez drăguț care a instalat accentul francez și care citește un mesaj căruia nu înțelege nimic; 2) sunt escroci, genul de lătrari, care ți-ar vinde un lucru grozav care curăță ceapa fără lacrimi la doar 99,99 € și pentru prețul a trei îți voi da două ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Ademe, FEDR și solar fotovoltaic: înșelătorie sau nu?




de Christophe » 09/03/09, 18:24

Did67 a scris:Deci, există companii care dezvoltă și închiriază zone moarte pentru a instala panouri ...

Acest lucru poate fi grav.


Da, am o cutie de scanat pentru întrebarea din ultimul număr al habitatului natural.

De fapt, le închiriați acoperișul dvs. peste 20 de ani, dar vă oferă doar câteva firimituri din ceea ce primește compania ... dintr-un punct de vedere pur capitalist, sincer nu văd niciun interes, la fel de bine ați putea lua un împrumut în numele dvs. (pentru că și companiile lucrează cu împrumuturi)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ademe, FEDR și solar fotovoltaic: înșelătorie sau nu?




de Did67 » 09/03/09, 18:27

Christophe a scris:De fapt, le închiriați acoperișul dvs. peste 20 de ani, dar vă oferă doar câteva firimituri din ceea ce primește compania ... dintr-un punct de vedere pur capitalist, sincer nu văd niciun interes, la fel de bine ați putea lua un împrumut în numele dvs. (pentru că și companiile lucrează cu împrumuturi)


Chiar mai bine: împrumutul cu rată zero fără test de mijloace pentru persoane fizice !!!

Nu am spus că este necesar să închiriezi, am spus că există! Și chiar spun că acest lucru dovedește că electricitatea fotovoltaică este profitabilă (pentru că este foarte subvenționată). Și chiar știți că apropo, mă ghirlandez pentru acest punct de vedere !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 09/03/09, 18:29

Ah da grozav, așa toată lumea face împrumutul la o rată zero și plasează banii la 5.25% în PV ...

Cât timp credeți că va funcționa înainte ca sistemul să se prăbușească pe sine?

Acum, dacă sistemul face posibil să beneficieze atât de mult, cu atât mai bine pentru cei care o fac ... chiar dacă în termeni absoluți greșesc ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 09/03/09, 18:45

Îți mulțumesc pentru primul tău sfat ... Este clar că nu mă voi grăbi cu capul înainte să semnez nimic ... Nu numai, m-aș asigura de o „sirenă” sau „siret”, dar înainte de a semna ceva, vreau să am copia contractului în prealabil pentru revizuire, ceea ce mi se pare logic ...

Ceea ce mă surprinde este că tatăl meu, un fermier pensionar, care nu a găsit nicio succesiune, a fost informat nu demult, să echipeze în PV, 1 hectar de sere ... Dar el nu a am răspunsuri ...
0 x
http://wunic.fr



Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,

Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
neopicioare
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 05/02/09, 17:07
Locul de amplasare: Normandia




de neopicioare » 09/03/09, 20:16

Pentru a vedea prețul asigurării (pe m2) :?:

vezi și prețul de închiriere al invertorului :?:

vezi, de asemenea, dacă venitul din vânzare nu vine în contul tău
declaratiilor fiscale :?:

prudență, randamentele scad în timp

toate acestea pentru rentabilitate: nu teribil : Evil:

neopicioare
0 x
Cunoașterea nu este gratuită, este plătită în mod deschis.

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 156