Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției de energie electrică

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției de energie electrică




de Christophe » 23/11/21, 13:11

Tocmai am asamblat acest șir fotovoltaic „mic” de panouri fotovoltaice flexibile de 7 * 100Wp unitate...

string_pv_souple.jpg


Aș dori să-l folosesc pentru a face teste de concentrare/reflexie solară pentru a vedea în ce măsură putem crește producția, mai ales iarna...

Panourile sunt flexibile, eventual le pot indoi (putin).

Cine are o idee despre cum să facă o oglindă „optimizator” de radiație fixă ​​(nu vreau electronice în ea... într-un pic o ajustare săptămânală... dar nu mai mult...) cu la fel de multă suprafață reflectorizantă ca posibil si cel mai mic cost (am idei dar astept sa inceapa ale tale...)

Am facut niste teste cu oglinda cuptorului meu ulog Solar-termale / solar-cuptor aragaz-ulog-build-și-performanță-t10753.html dar pe 1 până la 2 panouri nu există nimic cu adevărat măsurabil...

Apartament ? Parabolic? Hiperbolic? Si ce dimensiuni in raport cu panourile?

Îmi amintesc specificațiile care sunt simple:

a) Cel mai puternic/mai mare
b) Cel mai ieftin (și, prin urmare, un minim durabil)

La copiile tale! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de Macro » 23/11/21, 13:21

Am văzut pe o tabără de „nomazi” (dar nomazi prăjiți) un sistem de panouri pliabile, montate pe o remorcă care urmărea soarele în timpul zilei...

Dar cu oglinzi... Pentru a ajunge să concentrezi asta într-un singur punct... Veți avea nevoie de o parabolă pe pământ și vă urcați panourile în vârful unui catarg...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9837
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2673

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de sicetaitsimple » 23/11/21, 13:46

Christophe a scris:
Cine are o idee despre cum să facă o oglindă „optimizator” de radiație fixă ​​(nu vreau electronice în ea... într-un pic o ajustare săptămânală... dar nu mai mult...) cu la fel de multă suprafață reflectorizantă ca posibil si cel mai mic cost (am idei dar astept sa inceapa ale tale...)



Uh, îmi dau limba pisicii pentru o „oglindă de optimizare”... Pe de altă parte, un strat de pietriș de calcar foarte alb în fața panourilor tale, poate merge cu siguranță în direcția corectă (ai spus fără electronică, nu-mi pasă.respectați specificațiile!).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de Christophe » 23/11/21, 16:03

Macro a scris:Am văzut pe o tabără de „nomazi” (dar nomazi prăjiți) un sistem de panouri pliabile, montate pe o remorcă care urmărea soarele în timpul zilei...

Dar cu oglinzi... Pentru a ajunge să concentrezi asta într-un singur punct... Veți avea nevoie de o parabolă pe pământ și vă urcați panourile în vârful unui catarg...


O parabolă (circulară) are un singur punct focal, nu este necesar în acest caz, este necesar să proiectați 2 sau 3 sori* (iarna) pe suprafața totală a panourilor... pentru a avea un echivalent de un soare de vara...

Asta îmi amintește de subiectul caselor „duble de sud” ale Flytox (vechi dar am o memorie bună...): încălzirea izolației termice / casa-double-sud-est t7157.html

* coef. a rafina...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de Christophe » 23/11/21, 16:08

sicetaitsimple a scris:Pe de altă parte, un strat de pietriș de calcar foarte alb în fața panourilor tale, care cu siguranță poate merge în direcția bună (ai spus fără electronică, mă țin de specificații!).


Nu prost, cu siguranță suficient pentru a câștiga 10% (?), Dar irelevant pentru acest test... (sforul este mobil și pietrișul este greu...) pe de altă parte sunt posibile table de oțel inoxidabil sau aluminiu dar costă un braț (și rinichi)...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de Christophe » 23/11/21, 16:11

GuyGadeboisLeRetour a scris:https://www.ecohabitation.com/guides/3232/un-miroir-peut-il-augmenter-la-performance-des-panneaux-solaires-pv/


Interesant dar fals:

Modelul a fost testat în condiții reale în Kingston, Ontario, ceea ce a produs rezultate impresionante: eficiența a fost crescută cu 45% în cazul panourilor prost înclinate, cu 18% în cazul panourilor perfect înclinate. Potrivit lui Pearce, performanța ar trebui să meargă până la 30% cu reflectoare mai bune.

Pentru că presupun că vorbim despre o îmbunătățire a unei radiații standardizate de 1000W/m2...

O oglindă bine concepută poate crește, așadar, cu mult mai mult de 30% la mijlocul anotimpurilor și iarna... unde radiația solară este foarte slabă și tocmai aici este nevoie de curent... de exemplu pentru a face ca o pompă de căldură pentru piscină să se transforme montată. pe un rezervor vechi de ACM : Mrgreen:

Ei bine, mai sunt de citit studiul: https://www.academia.edu/16836963/Photo ... ides/3232/

Trebuie să înregistrezi că se enervează... o „oglindă” ar fi cel mai mic lucru!!!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de phil59 » 23/11/21, 21:53

Aveți și panouri cu două fețe, cu 2% mai scumpe, dar „punând alb” la pământ creștem producția.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de jean.caissepas » 24/11/21, 00:23

philxNUMX a scris:Aveți și panouri cu două fețe, cu 2% mai scumpe, dar „punând alb” la pământ creștem producția.


Acest lucru este valabil mai ales în pergola solară, dacă aveți o terasă cu pământ alb sau foarte ușor.
În acest caz, ne putem aștepta până la + 30% producție.

În caz contrar, trebuie să folosiți o minge de cristal : Mrgreen: :
Imagine

link-ul: https://www.out-the-box.fr/innovation-b ... rpuissant/
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13717
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:

Re: Banc de testare fotovoltaic pentru reflexie în oglindă sau concentrație solară pentru optimizarea producției electrice




de izentrop » 24/11/21, 00:55

Christophe a scris:Ei bine, mai sunt de citit studiul: https://www.academia.edu/16836963/Photo ... iduri / 3232 /
Trebuie să înregistrezi că se enervează... o „oglindă” ar fi cel mai mic lucru!!!
Se găsește în altă parte https://www.researchgate.net/publicatio ... d_Modeling

Înțeleg că nu a funcționat: un reflector mai mare decât panoul în formă de cupă... Nu vă spun momentan curățarea zilnică a frunzelor, prinderea suplimentară pe pământ.
Vedem că iarna ar fi necesar ca „V”-ul să fie îndreptat într-un mod nepractic, cu excepția poate la ecuator, dar cu supraîncălzire care ar anula câștigul. 8) :se încrunta:

reflector.gif
reflecteur.gif (95.95 KiB) Vizualizat de 8533 ori
1 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bricolo07 și oaspeții 369