DESERTEC: exploatarea energetică a deșerturilor

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79328
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

DESERTEC: exploatarea energetică a deșerturilor




de Christophe » 15/05/08, 11:16

Proiectul Desertec este probabil cel mai ambițios concentrat solar (sau termodinamic).

Am descărcat documentul în cauză și am creat acest subiect pentru a vorbi despre proiect DESERTEC Solar concentrat:

Imagine

Descărcați rezumatul: https://www.econologie.com/telechargeme ... -desertec/

Veți găsi alte informații și proiecte aici: solare fotovoltaice-/ Centrale și-motorii-solare-THEMIS-almeria-Stirling-solo-t4105.html
Dernière édition alin Christophe 10 / 04 / 11, 10: 31, editate 3 ori.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 16/05/08, 19:55

Toată lumea este acum conștientă de faptul că risipa inutilă a resurselor naturale și-a atins limitele. Acest fapt a fost întunecat de mult de măsura acestor resurse și pentru că o parte foarte mică a umanității a participat la ele.
O substituție masivă a solarului saharian cu surse convenționale de energie ar fi de dorit atât în ​​ceea ce privește durabilitatea, cât și în ceea ce privește impactul ecologic direct. Totuși, această soluție, deși „cea mai rea cea mai rea” în opinia mea, nu rezolvă esențialul.
Dacă ne situăm din punct de vedere intern al sistemului productivist al nostru (un sistem pe care îl consider în esență ca fiind perfect utopic), energia fiind doar unul dintre factorii limitatori, orice rezolvare a acestei probleme va face doar care le fac pe toate celelalte mai acute.
Dacă limitarea creșterii este atât de urgentă, nu este numai datorită limitelor fizice ale biosferei, ci pentru că este în sine benefică.
Întrucât aproape nu există experiență în acest domeniu, să motivăm dimpotrivă.
Mitul creșterii de la începuturi alimentează imaginația colectivă a unui vis de abundență pentru toți. Pentru cei mai săraci, când mărimea tortului crește, devine mai ușor să sperăm că beneficiază de mai multe firimituri.
Pentru cei care sunt actorii și beneficiarii creșterii, există iluzia răsplătitoare și copilărească a controlului rațional total asupra lumii.
Cu toate acestea, „minunile” industrializării au fost întotdeauna limitate la cercul foarte restrâns al țărilor din nord. Extinderea recentă către țările din sud, cum ar fi „micii tigri” asiatici, India sau China nu trebuie înșelată: doar o mică parte a populației este preocupată. Oriunde creșterea economică merge mână în mână cu creșterea pauperizării. Ar fi naiv să credem că un pic mai mult de creștere ar remedia ceea ce este consecința creșterii.
Este timpul să înțelegem că acest sistem nu este extensibil, nici în timp, nici în spațiu.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 16/05/08, 20:24

Este minunat Christophe să vorbim despre Desertec!

Sunt pro-desertec, dar îi las pe oameni să discute pentru moment ...

În engleză: www.desertec.org
Curiosii pot accesa și secțiunea PHRSD a site-ului meu și / sau „storyboard și Știri”.

Cu mult dincolo de aspectele tehnice, sunt multe de spus pe plan geopolitic, agricol și social ... întrucât Ahmed a început să vorbească despre asta cu punctul său de vedere personal.

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 17/05/08, 23:15

Doar pentru plăcerea de a ridica subiectul : Cheesy:

uite:
- Legăturile lui Christophe
- de asemenea www.desertec.org
și, de asemenea,
- http://sycomoreen.free.fr/syco_francais ... oelec.html

și meditați : Idee:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 18/05/08, 10:52

Într-adevăr, aceste deșerturi dezavantajate, altele decât tuaregii sau alte populații nomade, sunt reale, atunci sunt insondabile cu energie curată ... Dar care ar fi impactul asupra populațiilor locale ale unor astfel de ferme?
Populațiile locale ar deveni viitorii locuitori ai ghetourilor viitoarelor orașe construite pe ozeele cărora le sunt tutorele actuale? Pentru că nu ar trebui să visez !!! Aceste plante vor fi amplasate în locuri în care putem hrăni și rega forța de muncă alocată gestionării și întreținerii lor ... (... Știu Remundo, exploatarea solară va permite agricultura în deșert, dar aceasta cu siguranță nu se va face la început, iar populațiile locale nu vor fi neapărat conduse la abandon, a obiceiurilor, obiceiurilor și obiceiurilor lor, chiar dacă ar fi de dorit? ...:? )
Sunt departe de a fi împotriva acesteia (este chiar contrariul ...), dar trebuie luat în considerare și acest aspect al problemei umane. Nu se datorează faptului că o mare majoritate ar putea beneficia de o astfel de cădere, că va fi necesar să sacrificăm o întreagă minoritate, precum și averea sa culturală ...

Această problemă umană este foarte marginală în comparație cu mizele problematicii energetice, dar cred sincer că trebuie luată în considerare. Poate că este deja acoperit pe site-ul legat, dar recunosc că am zburat doar peste el ...
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 18/05/08, 11:14

Bună Louphil,

Mă bucur să te citesc aici!

Acoperirea a câteva zecimi din% de deșert nu îi va împiedica pe tuaregii să continue să trăiască acolo din oază în oază, fără a-și schimba obiceiurile, dacă aceasta este dorința lor ...

Și cum spuneți, toate acestea sunt doar marginale în fața provocărilor energetice, ecologice, geopolitice și sociale colosale care îl așteaptă pe Om în deceniile următoare ... maintenant si nu mâine că deciziile trebuie luate.

În ceea ce privește forța de muncă, centralele necesită foarte puțin (practic nimic pentru întreținerea lor) și chiar pentru construcția lor, în comparație cu un baraj sau mai rău, o centrală nucleară.

După cum subliniați, „acest puț de energie fără fund” va permite revoluții greu de conceput în prezent prin pomparea și desalinizarea masivă a apei de mare, permițând la rândul său aplicații agricole prospere în zonele semi-aride, o nu seamănă prea mult cu ceea ce vedem în Orientul Mijlociu cu irigarea râurilor precum Nilul sau Eufratul.

Cu astfel de instrumente, populațiile locale vor avea într-adevăr mijloacele de a-și ridica nivelul de trai la un nivel comparabil cu cel al occidentalilor, rezolvând problemele dureroase de imigrare pe care le vedem în prezent doar începuturile care dezvăluie deja o mizerie totală. și tensiuni etnice intractabile ...

Deci, vedeți, nu cred că este vorba despre sacrificarea populației locale și a averii lor culturale (practic imigrație), cred că este exact exact opusul : Idee:
0 x
Imagine
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 19/05/08, 00:24

Bună idee acest Desertec cu toate observațiile făcute deja DAR:

sub Mediterana ar exista cantități gigantice de petrol și gaze la o adâncime de 6000 de metri, deoarece acum milioane de ani această mare s-a uscat în urma obstrucției strâmtoarei Gibraltar în urma mișcărilor tectonice 'este dovedit de geologi).

Prin uscare timp de sute de mii de ani, s-a format un strat enorm de sare ..... iar sub această sare ar fi hidrocarburile; vor fi siguri de asta peste 5 ani, doar o navă japoneză poate merge să exploreze la o asemenea adâncime sub mare.

Am auzit că la o emisiune radio, am uitat unde, dar poate putem găsi informațiile de pe internet? iată (citiți întregul articol):
http://www.lemonde.fr/sciences-et-envir ... r=RSS-3244

Un program internațional ar putea face posibilă mobilizarea navei japoneze de sondare Chikyu, singura capabilă să foreze puțuri de la 5 km la 7 km adâncime sub 2,5 km de apă din Marea Mediterană. Este echipat cu un "ridicator", un fel de manșon care înconjoară șnurul de foraj destinat perforării fundului mării și care este deja utilizat de industria petrolieră: variațiile de presiune sunt mai bine controlate, ceea ce face posibil săpați puțuri adânci, chiar și în zone instabile.

Ideea ar fi să găuriți pentru a ajunge la crusta oceanică. Morcovii obținuți ar face posibilă cunoașterea mai mult despre prezența posibilă a uleiului; și să aibă detalii despre impactul crizei mesiniene asupra florei și faunei, despre care se știe puțin, cu excepția faptului că aceasta trebuie să fi fost extrem de distructivă.


Cu acest ulei + cel care este sub gheața Arcticii s-a topit curând + cel al Antarcticii (protejat pentru moment, dar cine știe mâine că în ei vor lupta pentru a mai avea ceva din ceea ce rămâne ..), este posibil ca uleiul de vârf să fie împins înapoi și idei bune pentru energiile alternative la scară largă precum Désertec, cu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5244




de Remundo » 19/05/08, 09:20

Bună Martien007,

Știm că petrolul, există încă rezerve colosale, dar, în general, sunt greu de exploatat și foarte poluante ...

În prezent, este nisipul petrolier Canada, unde este nevoie de 1 baril de ulei pentru a extrage 2, ca să nu mai vorbim de imensa poluare a râurilor cu hidrocarburi. Apa caldă este într-adevăr necesară pentru clătirea hidrocarburilor. Pe scurt, o prostie economică și ecologică, chiar dacă prețul excesiv al petrolului susține sectorul recent.

În curând, va fi Polul Nord, unde spărgătoarele nucleare rusești vor trebui să apeleze la limita extremă a capacității lor.

Și poate mâine vom vorbi despre rezervele mediteraneene, adâncite la 6 km. Tot aici, tehnica nu este încă perfecționată și o ascensiune a unei asemenea adâncimi va consuma extrem de energie.

De asemenea, am auzit despre faptul că vom răzui hidrații de metan pentru a obține gaz ... cu riscul de a le destabiliza, ca să nu mai vorbim de dificultatea de a le ridica la 4000 m adânc, fără a pierde gaz :şoc:

Nu mai știu pe ce satelit Saturn credem că există lacuri de metan, poate ar trebui să mergem acolo? : Lol:

Putem vedea foarte clar că petromania rămâne fără aburi, că oamenii puternici din petrolul fosil, în ciuda asigurării și a profiturilor lor la fel de arogante, pe cât vor fi limitate în timp, își joacă ultimele cărți, sunt la limita mijloacelor lor de prospectare și extragere.

În acest moment, fără a face prea mult zgomot : Idee: , toți sunt în proces de a lua poziții pe piețele regenerabile, în special de energie solară (cum ar fi Total ...).

Nu dau 20 sau 30 de ani pentru a vedea că refuză foarte semnificativ sectorul petrolului fosil punct de vedere economic.

Nu mai vorbim de problemele de mediu ...

@+
0 x
Imagine
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 19/05/08, 11:53

În momentul de față, fără a face prea mult zgomot, toți iau poziții pe piețele regenerabile, în special cele solare (cum ar fi Total ...).

Nu dau 20 sau 30 de ani pentru a vedea că acesta scade foarte semnificativ sectorul petrolului fosil la nivel economic.

Nu mai vorbim de problemele de mediu ...


Sper că da, dar sunt destul de sceptic când văd companiile petroliere care exploatează șisturile din Alaska, sunt gata să meargă mult mai departe în provocări și le văd bine extragând acest ulei din fundul Mediteranei. .... vom vedea.

Pozițiile pe piețele de ulei regenerabil sunt minime, o văd pe site-urile bursiere, sunt arahide, doar „publicitate” pentru a face oamenii să creadă că investesc în surse regenerabile.

S-ar putea să fiu pesimist, dar există tot mai multe vehicule mari consumatoare de energie în Franța, printre alți Hummers care provin din SUA.

Nimic nu arată o scădere a consumului de petrol, deoarece reducerea consumului de vehicule moderne este în mare parte compensată de numărul vehiculelor care circulă ... și nu vorbesc despre camioane (transportul „prost” între sud-nord și est- vest în Europa).

Am putea continua așa mult timp.

NB: aud la France Culture că în SUA costurile de construcție și funcționare ale închisorilor sunt incluse în PIB !!!! (nimic de-a face cu subiectul actual ===> vezi subiectul PIB).
0 x
os
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 54
Înregistrare: 11/11/05, 14:28
x 8




de os » 19/05/08, 13:54

Nimic nu arată o scădere a consumului de petrol, deoarece reducerea consumului de vehicule moderne este în mare parte compensată de numărul vehiculelor care circulă ... și nu vorbesc despre camioane (transportul „prost” între sud-nord și est- vest în Europa).


Singura modalitate de a reduce consumul este să atingeți portofelul ... pentru a crește prețurile din nou și din nou. Și asta chiar dacă faimoasa noastră putere de cumpărare este afectată.
0 x
Către a șasea dispariție a vieții pe Pământ?

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 268