Fotovoltaice neprofitabile

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
laurent_caen
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 07/05/06, 12:41

Fotovoltaice neprofitabile




de laurent_caen » 04/06/08, 13:39

bonjour

Tocmai am făcut un mic studiu al unei umbriri solare fotovoltaice pe o școală și rezultatul este destul de elocvent:

Umbră solară fotovoltaică de fațadă sud-est

suprafata totala disponibila 50 m2
expunere la sud-est 45 °
înclinare 25 °
putere totală 8 kWp


cost inclusiv taxă 73000 €
ajutor de la consiliul regional 18311 XNUMX €
Achiziționarea contorului EDF 300 €
Conexiune la rețea 550 €
cost final 55539 €

tarif mediu de alimentare 0,63 € / kWh
iradiere anuală 50000 kWh
randament global 0,11
producție anuală 5500 kWh
câștig anual 3465 €

Înlocuirea UPS la fiecare 10 ani 14600 €
-> Întreținere / an 1460 € / an

TRI 27,7 ani !!!!

Obligație de cumpărare pe 20 de ani
evaluare pe 20 de ani - 15439 €

Practic, PV din punct de vedere financiar nu este deloc interesant.

Rețineți că ajutorul pentru comunități nu este același ca și pentru persoanele fizice, acestea reprezintă 30% din costul instalației (acest lucru ar trebui să se schimbe în curând, urmând a fi continuat ...).

Ce părere ai despre toate acestea? Aveți de făcut comentarii cu privire la acest studiu sau concluziile sale?

NB: Îmi pare rău pentru prezentare, dar am importat-o ​​dintr-un tabel Excel și nu prea știu cum să o pun înapoi sub forma unui tabel ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 04/06/08, 13:45

Ah, mulțumesc Laurent pentru confirmarea a ceea ce ne-am gândit de o clipă cu un exemplu foarte practic.

Deci, cred că este bine pentru raționamentul dvs. și am spus-o deja acum câteva luni aici ...FV ar trebui interzis pentru producția în masă de electricitate. În prezent, este rentabil DOAR cu subvenții (deci impozite de la vecinii dvs. sau impozite pe petrol) se potrivește numai vânzătorilor fotovoltaici, în special anumitor grupuri de petrol (BP, Total ...) : Evil:

Sistemul de subvenționare poate funcționa doar într-un anumit punct, după care se va prăbuși ...cu excepția cazului în care consumatorul acceptă să plătească de aproximativ 10 ori mai mult pentru energia electrică, deoarece este de origine PV ... Nu visezi ...

Le solar termodinamic are o rentabilitate și o rentabilitate financiară mult mai bune.

Prin urmare, este necesar să faceți PV acasă ca ultimă soluție, atunci când sunteți deja independent de încălzire și apă caldă menajeră.

Mai presus de toate, nu instalați PV înainte de energia solară termică.

În același subiect: https://www.econologie.com/belgique-solw ... -3617.html

ps: costul dvs. inițial pare încă destul de mare (20 EUR prea mult). Sigur un efect al subvențiilor ... ne îngrășăm, supraîncărcăm ... : Evil:
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 04/06/08, 14:03

bonjour,

Da, ca și Christophe, cred că materialul a fost în mare măsură „prea scump”.
În prezent, găsim panouri solare la aproximativ 6 euro pe watt / vârf instalat în special pentru cantități de 8 KWp.
Cred că proiectul trebuie să ia forma unei piețe publice care „motivează” persoanele consultate să ia marje confortabile ....
La rândul meu, am W / ca 5.74 euro TTC prin grup de achiziții (panou 70 W / c) și cu reducere suplimentară dacă comandați> 5000 euro

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
laurent_caen
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 07/05/06, 12:41




de laurent_caen » 04/06/08, 14:52

Da, este adevărat că costul este destul de mare, mizasem inițial pe 55000 €; apoi am sunat la un producător renumit și mi-a dat acest preț. Și eu am fost destul de surprins ...

De fapt, am impresia (și asta mi s-a spus de mai multe ori de altfel) că producătorii fac o marjă nebună și se adaptează la creșterile subvențiilor acordate de stat. Pe acest subiect, am dat peste un document pe internet din 2003 (nici o modalitate de a-mi părea rău) care prezicea că în 2008, prețul fotovoltaicii va fi împărțit la 2 față de 2003 din cauza „boom-ului” acestei piețe. Este clar că, dacă piața este într-adevăr în creștere, prețurile nu au fost într-adevăr împărțite la 2 !!! Personal, consider că prețurile taxate sunt destul de scandaloase, îmi amintește puțin de prețurile practicate de operatorii de telefonie mobilă care, în ciuda unei piețe în plină expansiune, nu scădeau, ci își măreau prețurile ... Ar putea exista și un acord cu privire la preturi pentru producatorii de fotovoltaice ...? :se încrunta:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 04/06/08, 14:55

laurent_caen a scris:Da, este adevărat că costul este destul de mare, mizasem inițial pe 55000 €; apoi am sunat la un producător renumit și mi-a dat acest preț. Și eu am fost destul de surprins ...


În acest caz trebuie jucat corect, întreabă-l cât de mult ulei este în panoul său și pkoi este triplul prețurilor anunțate de Obelix?

Cu alte cuvinte: întrebați-l dacă își cuplează prețurile la butoiul de țiței sau subvenții ... : Evil: : Evil:

Aceștia sunt oameni mici isteți, care se ung sub un fundal ecologic ... așa sunt în prezent vânzătorii de PV ... Escrologie...perioadă.

Statul și EDF (și companiile petroliere) sunt, desigur, complici ...

ps: mai aveți documentul dvs. din 2003? Merită o analiză puțin mai detaliată :)
Dernière édition alin Christophe 04 / 06 / 08, 16: 00, editate 1 ori.
0 x
georges100
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 338
Înregistrare: 25/05/08, 16:51
x 1




de georges100 » 04/06/08, 15:16

amuzant ne întoarcem la ceea ce am spus mai înainte : Cheesy:
subvențiile cresc prețul și nu creează dezvoltare ... : Cheesy:
0 x
laurent_caen
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 07/05/06, 12:41




de laurent_caen » 04/06/08, 15:48

Christophe a scris:În acest caz trebuie jucat corect, întreabă-l cât de mult ulei este în panoul său și pkoi este triplul prețurilor anunțate de Obelix?

Cu alte cuvinte: întrebați-l dacă își cuplează prețurile la butoiul de țiței sau subvenții ... : Evil: : Evil:


Uh ... prezentat așa, știu deja răspunsul lor! Nu vor să-mi spună un mesaj text că sunt hoți! După părerea mea, vor pretinde că a crescut costul materiilor prime, etc, etc ...

Christophe a scris:Aceștia sunt oameni mici isteți, care se ung sub un fundal ecologic ... așa sunt în prezent vânzătorii de PV ... Escrologie...perioadă.


Fara indoiala...

Christophe a scris:Statul și EDF (și companiile petroliere) sunt, desigur, complici ...


Nu, nici aici nu trebuie să cădem în paranoia: statul nu are nimic de câștigat prin acordarea unor subvenții din ce în ce mai puternice, iar EDF nu cumpără energie electrică de la persoane cu pierderi prin filantropie.

Christophe a scris:ps: mai aveți documentul dvs. din 2003? Merită o analiză puțin mai detaliată :)


Tocmai am pus mâna pe ea!
Aici este link-ul: https://intranet.insa-toulouse.fr/view/ ... taique.ppt
iar pentru evoluția costurilor, se află la pagina 34 și 35.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 04/06/08, 15:59

georges100 a scris:subvențiile cresc prețul și nu creează dezvoltare ... : Cheesy:


De aceea tratez statul (și Edf) complicilor ...

laurent_caen a scris:Nu, nici aici nu trebuie să cădem în paranoia: statul nu are nimic de câștigat prin acordarea unor subvenții din ce în ce mai puternice.


Dacă, statul a câștigat în politica de subvenționare:

1) controlați creșterea pieței (subvențiile sunt întotdeauna supuse cotelor bugetare, doar cele mai scumpe unelte sunt subvenționate ... etc)

2) ridicați prețurile pentru a controla piața

Pkoi nu este subvenționat auto-construcția? Important este ceea ce economisim ca energie brută, nu-i așa? La asta statului îi pasă puțin (sau, dimpotrivă, îi pasă să mențină resturile care sunt statul francez, cel puțin potrivit presei, pe linia de plutire ...)

laurent_caen a scris:iar EDF nu cumpără energie electrică de la persoane cu pierderi prin filantropie.


Nu, dar pentru imaginea lui este bine.

Iar persoanele franceze care au un contract cu Edf trebuie să fie numărate pe degetele mâinii (să adăugăm degetele de la picioare) ....

În caz contrar, scuza costului energiei și al materiilor prime este prea bună și ușoară, următorul care îmi spune că răspunde: încetează să mă mai iei pe mine. Voi replica că PV-ul fabricat în Asia valorează cu 30% mai puțin timp de 2 ani odată cu scăderea dolarilor ... pentru că sunt plătiți în dolari ...

Și am văzut că a fost pipo în ceea ce privește produsele alimentare (prețul pâinii este în creștere cu grâul, dar nu în scădere atunci când prețul grâului scade ... evident)

ps: mulțumesc pentru documentul pe care îl voi pune în DL.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 04/06/08, 18:28

: Arrow: Îmi place să fac comparații, preț pe kilogram, pe m3 ...
dar și la conținutul tehnologic:
De exemplu, complexitatea unui cazan pe gaz comparativ cu un PV ...

Acest lucru este valabil și pentru tâmplărie:
comparați o ușă din aluminiu la 8 sau 10000 €, greutate, materii prime, conținut tehnologic, publicitate, salarizare pentru ao produce ... cu o mașină (logan, de exemplu) la un preț comparabil și de 10 ori mai greu. : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 04/06/08, 19:02

În orice caz, statul recuperează ceea ce dă cu o mână prin ajutorul cu cealaltă mână sub formă de TVA. Deci, dacă prețurile sunt mari, suma recuperată prin TVA este cu atât mai importantă ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173