Pv + micro-invertoare = apă caldă ...

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
chris34
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 18/08/11, 17:34
Locul de amplasare: Lodeve (34)
x 4
A lua legatura cu:

Pv + micro-invertoare = apă caldă ...




de chris34 » 16/07/18, 15:48

bonjour,
Da ..... Știu, nu este foarte standard să încălzesc apa cu PV, dar sunt pe un site izolat, cu deja niște panouri (1,5 Kwc) și am un nor cumulus foarte mic (30 L). Pe scurt, în prezent îmi încălzesc cumulul cu producția mea. de la panouri (prin baterii și prin comutator programabil, deci numai în timpul zilei). Precizie, pentru a întinde timpul de încălzire, am convertit, înainte de cumulus, 230 V în 115 V, ceea ce îmi permite să trag de 4 ori mai puțină energie într-o clipă T. Ei bine, toate acestea funcționează foarte bine, dar astăzi aș dori să deconectez încălzirea cumulului bateriilor, punând, de exemplu, 2 PV conectate la micro-invertoare conectate direct la transformator. 230/115 V.
Întrebarea mea: este mai bine să faci,
A) Micro invertoare PV + 230 V + transformator 230/115 V + cumulus ACM
Ou
B) Micro invertoare PV + 115 V + cumulus ACM

Ușor, nu ???? : Lol:

Mulțumesc anticipat !!!! : Mrgreen:
0 x
Chris34
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Pv + micro-invertoare = încălzirea apei calde menajere ...




de Gaston » 16/07/18, 18:38

Vă rugăm să rețineți că nu este posibil să conectați micro-invertoare „standard” la un rezistor fără baterie sau rețea.
Acest lucru se datorează faptului că nu au posibilitatea de a-și regla puterea de ieșire atunci când puterea de intrare scade.
Rezultatul va fi foarte dezamăgitor.

Ar trebui să mergi acest subiect.

De exemplu acest model dezgropat de xboxman4 își adaptează tensiunea de ieșire între 10 și 240V pentru a varia puterea furnizată încălzitorului de apă.
Dernière édition alin Gaston 16 / 07 / 18, 18: 50, editate 1 ori.
1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pv + micro-invertoare = încălzirea apei calde menajere ...




de izentrop » 16/07/18, 18:39

bonjour,
Trecerea printr-un micro-invertor și un transformator pentru a furniza o rezistență este o mulțime de pierderi inutile. Cel mai bun este să adaptați rezistența la HP. Care sunt caracteristicile VP și mingii? este o rezistenta la piatra de sapun?

Pentru rezervor, este suficient să cunoașteți puterea la 230 V și pentru PV, tensiunea și puterea nominale?

Gaston, este standardul M215? https://enphase.com/fr-fr/produits/micro-onduleurs
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Pv + micro-invertoare = încălzirea apei calde menajere ...




de Gaston » 16/07/18, 18:53

izentrop a scris:Gaston, este standardul M215? https://enphase.com/fr-fr/produits/micro-onduleurs
Din câte văd, acesta este un invertor de injecție, deci nu va funcționa în afara rețelei.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Pv + micro-invertoare = încălzirea apei calde menajere ...




de thibr » 16/07/18, 22:08

cu un PVrouter trebuie să fie posibil să faceți lucruri dacă invertorul este suficient de „curat” (sinus pur) pentru a permite sincronizarea miro-invertorului
1 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170