Construiți un mini tracker solar

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Construiește un mini tracker solar




de Grelinette » 11/12/16, 10:34

bonjour,

Ieri după-amiază am avut ceva timp liber și am jucat cu acest mic tracker solar. Pentru moment, este în faza de testare pentru a vedea dacă raportul celor 2 scripeți este suficient de precis pentru ca placa să facă 1 rotație în 24 de ore.

Așa că am folosit un mic cronometru de udare reciclat de 20 €, care funcționează cu 2 baterii de 1,5 x AA.
Pe supapa mică cu bilă care se rotește pe o axă și accesibilă prin tăierea delicată a cutiei de plastic cu un ferăstrău, am fixat o scripete mică de 2,4 cm în diametru, adică o circumferință de 7,5 cm.
Lanțul mare are un diametru de 28,8 cm (12x2,4cm), deci face 1 rotație când fulia mică face 12.

Pentru programare, am pus, prin urmare, 1 deschidere a supapei la fiecare oră timp de 30 de minute, astfel încât scripetele mic atașat la supapă să se întoarcă cu un sfert de tură la fiecare 30 de minute sau 12 rotiri în 24 de ore; de aceea placa va face 1 revoluție în 24 de ore.
Tracker (1) .jpg
Tracker (2 -). Jpg

Tracker (3) .jpg
Tracker (4 -). Jpg


Pentru cureaua de transmisie, am folosit un șnur de cauciuc maro pe care îl folosim în grădinărit pentru a lega plantele de un miză: este un tub elastic mic care se lipește ușor cu un adeziv pentru plastic flexibil (cum ar fi lipici pentru plasture). Am ezitat să adaug o roată de tensiune, dar pentru moment centura funcționează bine și nu alunecă.
Tracker (5) .jpg

Placa este fixată pe un rulment cu bile recuperat dintr-o mașină de gunoi
Tracker (6) .jpg

Șanțul care ține centura a fost săpat cu un polizor de disc al cărui disc tocmai pășește marginea plăcii rotindu-l pe axa sa
Tracker (7) .jpg


Puteți pune orice doriți pe tavă: panouri solare mici, ghiveci de flori sau chiar coșul pisicii, astfel încât expunerea sa la soare să fie optimizată! : Cheesy:
Tracker (8) .jpg
Tracker (9) .jpg


Am început-o aseară și voi vedea dacă raportul de transmisie este suficient de precis pentru a urma soarele în pași de 30 de minute.
În funcție de diferență (rotație prea rapidă, prin urmare diametrul plăcii prea mic, sau invers, rotație prea lentă) voi săpa un pic mai mult gâtul plăcii sau voi adăuga o bandă de cauciuc în gât pentru a crește ușor diametrul.
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
pierredecamargue
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 08/11/17, 10:03

Re: Construiește un mini tracker solar




de pierredecamargue » 08/11/17, 10:11

Bună Grelinette,

Tocmai am citit subiectul tău.
Mă gândesc să construiesc un sistem cu o oglindă care să urmeze calea soarelui pentru a-l reflecta în casa mea pentru a-l încălzi (nu este expus soarelui).
Sistemul pe care îl propuneți acolo vi se pare cel mai bun în comparație cu cele care utilizează senzori fotovoltaici?
La un alt subiect, ai oferit un atelier pentru copii, în ce regiune te afli?

Bonne continuarea.

Pierre
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Construiește un mini tracker solar




de chatelot16 » 08/11/17, 13:04

ideea este interesantă

dacă oglinda orientabilă este plasată oriunde, mișcarea de a-i da este destul de complicată, mai complicată decât o singură rotație pe o axă

celulele care măsoară poziția soarelui nu sunt soluția simplă, deoarece oglinda nu trebuie să vizeze soarele, ci să se pună în poziția care trimite soarele la locul potrivit

detectorul de soare poate fi montat în mijlocul ferestrei și vedeți dacă vede soarele în mijlocul oglinzii ... când soarele nu mai este în mijlocul oglinzii, poziția trebuie corectată ... dar problemă dacă soarele se ascunde și, când se întoarce, nu mai este în oglindă, sistemul nu mai știe unde să-l caute

Nu-mi place sistemul de urmărire a soarelui cu celulă pentru că aveți nevoie de un motor suficient de rapid pentru a găsi soarele după o perioadă fără soare ... Prefer urmărirea soarelui urmând un program teoretic indiferent dacă soarele este vizibil sau nu

o urmărire optică poate fi un mijloc de auto-reglare a unui tracker inteligent: în zilele în care există soare urmărește poziția soarelui în oglindă și înregistrează pentru a putea urmări teoretic atunci când nu există nu are soare

o altă soluție: alegeți locația oglinzii astfel încât să fie suficientă o rotație simplă pe o singură axă: raza de lumină trebuie să intre prin fereastră urmând axa de rotație a pământului: oglinda trebuie, prin urmare, să reflecte soarele 90 ° la echinocțiul și un unghi ușor diferit în diferite anotimpuri ... acest unghi variază încet cu reglarea manuală o dată la 15 zile poate fi suficient

datorită poziției particulare a acestei oglinzi, este suficientă o rotație de-a lungul unei singure axe la 1 tura / 24 de ore: urmează soarele chiar și noaptea și găsește soarele dimineața

deoarece nu există cablu electric pe oglindă, nu este nevoie să opriți mișcarea noaptea și să mergeți înapoi înapoi ... lăsați-o să ruleze
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13692
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Construiește un mini tracker solar




de izentrop » 08/11/17, 14:20

bonjour,
Inima curajoasă, nimic imposibil. : Wink:
Pentru a returna aceeași cantitate de căldură ca cea primită spre sud, este necesară o suprafață oglindă mai mare decât cea a suprafeței însorite de sud, plus pierderi de reflexie. și incidența.
Logica de control poate fi executată de un arduino, o bibliotecă „efemeridă” și un program de calcul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Construiește un mini tracker solar




de Grelinette » 10/11/17, 16:40

pierredecamargue a scris:Bună Grelinette,

Tocmai am citit subiectul tău.
Mă gândesc să construiesc un sistem cu o oglindă care să urmeze calea soarelui pentru a-l reflecta în casa mea pentru a-l încălzi (nu este expus soarelui).
Sistemul pe care îl propuneți acolo vi se pare cel mai bun în comparație cu cele care utilizează senzori fotovoltaici?
La un alt subiect, ai oferit un atelier pentru copii, în ce regiune te afli?

Bonne continuarea.

Pierre

Bună ziua Petru,
sistemul meu mecanic funcționează destul de bine, sunt mulțumit de rezultat, dar totuși limitat la obiecte mici și ușoare.
L-am testat pe parcursul mai multor zile și orientarea spre soare este corectă. Există doar un mic offset care crește treptat din cauza lipsei de precizie a scripetelor mele, care sunt adaptate. Cu siguranță, canelura de ghidare a curelei din scripetele mari de lemn este prea scobită (am făcut-o cu o polizor pe roata rotativă) și care și-a redus prea mult diametrul, dar se joacă într-o secundă : Am făcut un semn și observ că după 24 de ore nu se întoarce exact în fața punctului de plecare. Cred că schimbând puțin diametrul oricărui scripete, pot reduce empiric acest offset. Acestea fiind spuse, ambarcațiunea a fost cu adevărat rapidă, simplă și ușor de făcut și destul de multă distracție cu copiii.

Revenind la proiectul dvs., un sistem cu scripeți, curea și cronometru ar trebui să funcționeze cu o oglindă, cu condiția ca suportul oglinzii să fie solid. De exemplu, un rulment de roată de mașină recuperat dintr-o șantieră de mașini poate fi potrivit.
Am recuperat mai multe modele pentru proiecte de turbine eoliene, ca acesta:
Rulmentul axului auto.jpg
Car axle bearing.jpg (15.51 KiB) Vizualizat de 11989 ori


Cu toate acestea, există o reflecție și un calcul preliminar (așa cum a scris Chatelot), deoarece urmarea mecanică a soarelui cu o plată rotativă este un lucru (în cele din urmă simplu ... cu ajutorul econologilor : Cheesy: le mulțumesc!), dar întoarcerea razelor solare provenite de la soare care se mișcă de la o oglindă rotativă, către un punct fix (casa ta) este cu siguranță o altă problemă ... care este și ea interesantă!

Altfel, se pare că suntem aproape „vecini” geografic: sunteți în Camargue și eu sunt între Aix en Provence (BdR) și Pertuis (Vaucluse), aproximativ mai puțin de 100 km ne separă!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Construiește un mini tracker solar




de chatelot16 » 10/11/17, 19:11

nu există nicio speranță de a face o precizie perfectă cu o curea ... chiar dacă diametrele sunt perfecte, elasticitatea curelei face o greșeală

ceea ce oferă avantajul unei soluții cu mișcare alternativă, cu partea dreaptă în sus în timpul zilei și cu capul în jos noaptea: permite fiecărui capăt al nopții să revină pentru a bloca un comutator de limită, datorită unei întârzieri de timp noaptea zilei ajustată voluntar cu un timp de întoarcere noaptea puțin mai lung decât timpul dinaintea zilelor

pentru o orientare fotovoltaică care nu are nevoie de o precizie mare, acest sistem de revenire la poziția de referință face posibilă concentrarea la o viteză fără precizie mare ... un motor de curent continuu furnizat la tensiune constantă este suficient

pentru un heliostat care trimite lumina într-o fereastră, chiar și cu o revenire la poziția de referință la fiecare sfârșit al nopții, este necesar un motor cu o precizie bună a vitezei, astfel încât motorul sincron al programatorului mecanic este o soluție bună ... profităm remarcabila precizie în frecvență de 50Hz
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Construiește un mini tracker solar




de chatelot16 » 10/11/17, 19:19

izentrop a scris:Pentru a returna aceeași cantitate de căldură ca cea primită spre sud, este necesară o suprafață oglindă mai mare decât cea a suprafeței însorite de sud, plus pierderi de reflexie. și incidența.


această reflecție este interesantă! în cazul unei case vechi tradiționale, întreaga suprafață a peretelui care primește soarele încălzește puțin casa ... deci chiar și fără încălzire temperatura casei va fi puțin locuibilă, cu excepția foarte frigului


într-o casă modernă, bine izolată, puterea soarelui pe perete este deloc inutilă ... cu atât mai bine dacă ai încălzire, dar fără încălzire o casă bine izolată este mai rea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Construiește un mini tracker solar




de Grelinette » 16/11/17, 15:37

Nu m-am gândit încă la asta și recunosc că nu am încă o idee cu privire la întrebare, dar cum vă imaginați principiul asamblării cu o oglindă rotativă, chiar și mică, care urmează soarele și îi întoarce raza la un punct fix ????

Nu este o întrebare simplă? :şoc:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Construiește un mini tracker solar




de chatelot16 » 16/11/17, 19:54

este simplu într-un caz particular: linia dreaptă dintre oglindă și fereastră este paralelă cu axa de rotație a pământului și, în acest caz, este suficientă o rotație simplă a oglinzii la viteză constantă

dacă linia dintre oglindă și fereastră nu este axa de rotație a pământului, omite un sistem de 2 axe ușor mai complicat
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13692
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Construiește un mini tracker solar




de izentrop » 16/11/17, 23:10

Există o mulțime de proiecte amatori pe instructabile http://www.instructables.com/howto/heliostat/
și chiar mai mult pe tub https://www.youtube.com/results?search_ ... y+heliosat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166