Cumulus încălzit cu fotovoltaică?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
leozoe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/12/08, 17:58

Cumulus încălzit cu fotovoltaică?




de leozoe » 29/12/08, 18:17

Acest lucru s-ar putea să pară un pic bizar, dar nu reușesc să găsesc un răspuns concret la cercetările mele aici. Încep doar să înțeleg cum funcționează solarul, dar totuși am o întrebare. Am 4 panouri fotovoltaice de 20wc 12v aproximativ 80w / h pentru un suprafata de aproximativ 8m2 intrebarea mea este simpla As vrea sa produc suficienta energie pentru a furniza o rezistenta de 2600w pentru a incalzi apa unui cumulus cat de mult as avea nevoie de baterie si modul in care acest calcul este necesar
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 29/12/08, 18:28

Ai putea face un efort cu ortografia, te rog?

Numerele dvs. sunt inconsistente. 8m² pentru 4 * 20Wc este o prostie.

A face căldură cu electricitate este o prostie atât din punct de vedere ecologic, cât și economic ... și chiar mai mult atunci când este electricitate fotovoltaică ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 29/12/08, 22:17

8) Haide, vom încheia anul în zenitudine. :D

Estimăm producția fotovoltaică la aproximativ 120W pe m² (interval mic), deci 8m² trebuie să producă 960W, rotunjind până la 1000W ...

Estimăm m² fotovoltaic la 1000 € instalat sau 8000 €

Pentru acest preț (instalare completă pusă de profesioniști, înainte de subvenții și deduceri de impozite) în solar termic, aveți 4m² (mini) de panouri care vor produce mai mult de 1000W pe m² :şoc: sau mai mult de 4000W (aproximativ 5kw)
Acest preț include în mod normal un rezervor de 300 de litri foarte izolat, care va permite câteva zile de autonomie în absența soarelui.

Deci pentru a rezuma;
În solare termice:
mai mult de 1000W pe m² și aproximativ 500 € / m², inclusiv balonul
Randamentul este mai mare de 80%. 8)


În fotovoltaic:
mai puțin de 150W pe m² și aproximativ 1000 € / m², balonul nu este inclus (în jur de 300 € pentru o gamă medie). Randamentul este mai mic de 15%


Sper că aceste cifre îți vor aprinde felinarul. :?

Soarele ne oferă în mod natural căldură. Captarea acestuia pentru a o transfera într-un rezervor de apă caldă va fi întotdeauna mai eficientă decât conversia energiei solare în electricitate și apoi a energiei electrice în căldură ...

Fotovoltaica și cea mai puțin eficientă soluție de utilizare a energiei solare, deoarece transformă doar lumina în energie ...
Senzorii termici cuplați la un motor stirling care funcționează cu un generator electric permit deja randamente duble față de cele mai bune panouri fotovoltaice ...
:?
0 x
leozoe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/12/08, 17:58

corecţie




de leozoe » 30/12/08, 08:30

Mai întâi de toate, mulțumesc lui Christophe și la fel de mult pentru mine pentru felicitarea de an nou fericit oricum înapoi în Franța aș putea folosi o tastatură azerty
corecție pentru datele mele Am 4 panouri de 0.19 m2 deci mai puțin de 120w. problema este că avem o casă în Italia și bineînțeles avem o mare problemă cu energia electrică, așa că mă gândesc să folosesc aceste 4 panouri cu un regulator solar, convertor, baterie solar dar nu știu câtă baterie ar trebui să am pentru utilizarea zilnică știind că dacă nu mă înșel cu o rezistență de 2300w aș avea nevoie de aproximativ 10A cu două baterii de 5Ah ar trebui să ies din ea crezi sau cam așa plec cade și investesc în senzori termici? La mulți ani citro și mulțumesc și o mie de scuze, dar un britanic care vorbește franceza nu este ușor
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68

Re: corectare




de pumnal pitt » 30/12/08, 08:48

leozoe a scris:problema este că avem o casă în Italia și, desigur, avem o mare problemă cu energia electrică


Nu vad ce probleme sunt in Italia cu electricitatea ??
sunt tăieturi ??

cu 4x20Wp nu veți face multă apă caldă, în timp ce poate alimenta unele lămpi cu LED-uri.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: corectare




de Am citro » 30/12/08, 09:26

leozoe a scris:corecție pentru datele mele Am 4 panouri de 0.19 m2 deci mai puțin de 120w. problema este că avem o casă în Italia și bineînțeles avem o mare problemă cu energia electrică, așa că mă gândesc să folosesc aceste 4 panouri cu un regulator solar, convertor, baterie solar dar nu știu câtă baterie ar trebui să am pentru utilizarea zilnică știind că dacă nu mă înșel cu o rezistență de 2300w aș avea nevoie de aproximativ 10A cu două baterii de 5Ah ar trebui să ies din ea crezi sau cam așa plec cade și investesc în senzori termici? La mulți ani citro și mulțumesc și o mie de scuze, dar un britanic care vorbește franceza nu este ușor

:? Houla, amesteci totul, amperi, wați și uiți de volți ... (wați = volți x amperi)
Panourile dvs. funcționează cu siguranță la 12V, poate la 24V, va depinde de ansamblu (serie sau paralel), de modelul regulatorului solar și de convertor.
Dacă aveți 2 baterii de 12V 5Ah în paralel, veți obține 12 volți 10Ah sau 120W ... Acest lucru va fi suficient pentru a preveni înghețarea apei, dar nu o va încălzi ... Mai mult, bateriile dvs. vor fi goale în mai puțin de 30 minute...
Bateriile 5Ah sunt sisteme de alarmă ieftine, baterii de jucărie sau biciclete electrice. :?

Echipamentul dvs. este doar pentru a aprinde lămpile LED și un radio pentru o petrecere. :?
Care este casa ta, o cabană izolată. :?:
În acest caz, vă puteți încălzi cu lemne, un recuperator de căldură în șemineu sau pe aragaz ar fi probabil o alegere mai simplă, economică și eficientă. :?

Încălzirea apei cu panouri fotovoltaice este ca și cum ai trage o rulotă cu biciclete ... este nevoie de mult, este complicat și nu merge repede ... Răzbune-te. :? :|

Un prieten de-al meu a construit o cabană din lemn (locuită pe tot parcursul anului), turbina eoliană (300W) și panoul său de 60W reîncarcă mai multe baterii de 12V pentru o capacitate totală de aproximativ 200Ah ceea ce îi conferă câteva zile de autonomie. pentru iluminare și micul său audio-vizual în 12V.
Încălzirea sa este cu lemne, apa fierbinte cu o sticlă de gaz (pentru moment).
0 x
leozoe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/12/08, 17:58

merci




de leozoe » 30/12/08, 19:18

îmi pare rău pentru p = u * i citro cred că voi păstra panourile pentru câteva leduri în grădină și mă voi interesa foarte mult de un încălzitor solar de apă, avem 4 mii de teren cred că le voi găsi unul așa că spațiu pentru puteri de 2w aș putea folosi cel puțin 10 mulțumesc și îmi pare rău pentru că nu stăpânesc din nou subiectul fericit la sfârșitul anului petrecere tuturor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 30/12/08, 19:50

: Arrowu: Nu trebuie să-ți pară rău leozoe. : Wink:

Necunoașterea nu este o greșeală, și eu învăț în fiecare zi și, cu cât învăț mai mult, cu atât îmi observ ignoranța. :?

Dacă aveți mult spațiu, credeți-vă că fenomenul termosifon este o componentă interesantă a unui sistem solar termic ... Dacă acest lucru vă poate salva de la instalarea unui circulator ... 8)
0 x
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 30/12/08, 23:43

Salut ! Ah, există o întrebare ridicată care mă deranjează de ceva vreme!
Christophe a scris:A face căldură cu electricitate este o prostie atât din punct de vedere ecologic, cât și economic

Citesc des acest discurs; dar mi-ai putea spune de ce?
Adică, înțeleg din punct de vedere economic că poate fi mai ieftin să arzi lemne pentru încălzire decât să produci aceeași putere prin efectul Joule.
Dar ecologic? Da, încălzirea necesită multă energie, dar dacă această energie este curată ... de ce nu? Aș prefera să mă încălzesc cu o turbină eoliană de 10 kW decât cu un cazan pe gaz sau petrol de aceeași putere.

Dacă nu, ce sugerați unui tip care ar dori să elibereze 0g de CO2 (în uz) cu încălzirea, apa fierbinte, iluminatul etc.?

În timp ce lemnul (de exemplu) este regenerabil OK, dar există o valoare adăugată care poluează (transportul, tăierea) și nu controlăm neapărat modul de exploatare a pădurii sale originale (1 copac plantat pentru 1 copac tăiat este bun, dar mai puțin de 1 copac plantat pentru 0 tăietură)

Deci, pe scurt, de ce atâta ură față de electricitate pentru încălzire și apă caldă? Cu siguranță, asta face cifre mari pe factură, dar chiar principiul încălzirii dorește acest lucru! Este mâncare ...
Chiar dacă înseamnă a consuma multă energie, de ce această energie nu ar putea fi electrică?
Vă rog să aprindeți felinarul meu (către dels : Mrgreen: )
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 31/12/08, 01:30

Olivier22 a scris:Deci, pe scurt, de ce atâta ură față de electricitate pentru încălzire și apă caldă? Cu siguranță, asta face cifre mari pe factură, dar chiar principiul încălzirii dorește acest lucru! Este mâncare ...

Chiar dacă înseamnă a consuma multă energie, de ce această energie nu ar putea fi electrică?
Vă rog să aprindeți felinarul meu (către dels : Mrgreen: )


Este un calcul global al eficienței care arată aberarea pompelor electrice de încălzire și aer-aer incluse ... deoarece rareori au un COPA (COP anual) care depășește 2.58.

Pkoi 2.58? Deoarece în Franța este nevoie de 2.58 kWh de energie primară pentru a obține 1 kWh de energie electrică utilă pentru încălzire (acest coeficient este destul de redus și include baraje hidroelectrice: este o medie) ... În comparație cu păcura este de 1.10 la 1.15 kWh EP ... dar DPE nu iau această ultimă corecție.

Electricitate pentru extra nu sunt împotriva (am un calcul pe foc), dar la 100% este o aberație (dar care se potrivește vânzătorului de kWh, desigur) ... acum, evident, poate părea economic, deci economic, în construcții ...

Electricitatea este o energie mai nobilă decât căldura ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 311