Schema solară pentru fabricarea argintului coloidal

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Johnny1
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/05/13, 13:57

Schema solară pentru fabricarea argintului coloidal




de Johnny1 » 07/05/13, 14:52

bonjour,
cu cât mă întreb mai mult, cu atât înțeleg mai puțin ... de asemenea, din acest motiv apelez la specialiști!

Vreau să-mi fac propriul meu argint coloidal pentru a economisi cât mai mult posibil în timp ce sunt autonom ...

Pentru aceasta, am nevoie de o tensiune maximă (în funcție de ce poate furniza bateria mașinii mele în timp ce o protejează) și de un amperaj scăzut.
Cablul de la bateria mașinii mele este conectat la 2 electrozi argintii.

iată proiectul meu:

un încărcător solar de baterie pentru mașina mea: https://www.econologie.com/shop/panneau- ... p-108.html

un regulator de încărcare: https://www.econologie.com/shop/regulate ... p-116.html

Baterie: o am. (70 A / H)

Cabluri + cleme de crocodil

Convertor de tensiune pentru a dubla tensiunea de la 12 la 24 V:
http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... ert_dc.pdf

... și cei 2 electrozi de argint ai mei ...


intrebarile mele :
Este un regulator de încărcare la fel ca un regulator de tensiune?
trebuie deconectate cablurile conectate la regulatorul de încărcare înainte de a „trage” bateria?
Diagrama mea rezistă?
Pot economisi pe controlerul de încărcare? (de exemplu, luați unul mai ieftin?)

Îmi iau toate sfaturile posibile ...

Vă mulțumim anticipat! : Mrgreen:
0 x
Sanson
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 14/09/09, 17:32
Locul de amplasare: Bordeaux

Re: Schema solară pentru fabricarea argintului coloidal




de Sanson » 08/05/13, 00:18

Jeannot1 a scris: intrebarile mele :
Este un regulator de încărcare la fel ca un regulator de tensiune?
Da și nu...
După cum sugerează și numele său, funcția unui regulator de tensiune este de a „regla” o tensiune: adică o va limita la o anumită valoare și aceasta, independent de intensitatea care o traversează.
Astfel, un regulator de 5 volți (tensiune) va furniza, la ieșire, o tensiune de 5 volți și o anumită intensitate (curent) care variază în funcție de cantitatea de energie electrică solicitată la ieșirea sa.
Bineînțeles, puterea regulatorului joacă, dacă îi cereți mai multă intensitate decât poate rezista ...


Regulatorul de încărcare este un „fel” de regulator de tensiune.
Într-adevăr, dacă doriți să încărcați (reîncărcați) o baterie, trebuie să o alimentați cu o anumită tensiune (prea mare, aceasta poate deteriora bateria), dar și cu un regulator de intensitate: într-adevăr, bateria dvs. ar trăi prost , foarte rău, o reîncărcare la o rată (intensitate / curent) prea mare.

Acestea fiind spuse, „aproximativ”, pentru că, în realitate, am inventat o grămadă de încărcătoare de baterii cu caracteristici diferite.
NB: Un încărcător nu este niciodată mai mult decât un regulator de încărcare + o sursă de alimentare (un transformator, în general).

În acest tip de material, în funcție de destinația lor, putem reîncărca o baterie printr-o tensiune directă stabilă sau, de exemplu, „vârfurile” curente și multe alte lucruri.
De asemenea, este posibil să aveți praguri de tensiune diferite și regimuri de intensitate diferite atașate.
Aceasta este în scopul economisirii, vitezei, întreținerii etc.
Jeannot1 a scris:trebuie deconectate cablurile conectate la regulatorul de încărcare înainte de a „trage” bateria?
De preferință da, dar nu trebuie să fie: Produsele potrivite sunt concepute pentru.
Jeannot1 a scris:Diagrama mea rezistă?
Nu văd un model!
Pe de altă parte, văd o asociere de produse fără rapoarte grozave, în ochii mei ... ..

În primul rând, un încărcător solar cu o putere ridicolă: 1,5 wați!
Rețineți că acest dispozitiv poate fi conectat direct la o baterie.
Acestea fiind spuse, având în vedere puterea lucrului, poate fi doar un dispozitiv pentru menținerea încărcării bune a unei baterii mici.

Apoi, văd o legătură care indică un regulator de încărcare de 10 amperi sub 12 volți, adică la 120 wați, dar nu există o sursă de alimentare acceptabilă pentru a furniza această putere / energie.
(Știu că termenul „energie” este incorect, în acest caz, dar pentru ușurința înțelegerii prietenului nostru ...)

De ce un dublor de tensiune?
Nu ar fi mai simplu și mai „economic” să conectezi 2 baterii în serie?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
4 în 1
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 23/03/08, 21:36

Re: Schema solară pentru fabricarea argintului coloidal




de 4 în 1 » 08/05/13, 06:34

Jeannot1 a scris:bonjour,

intrebarile mele :
Este un regulator de încărcare la fel ca un regulator de tensiune?
trebuie deconectate cablurile conectate la regulatorul de încărcare înainte de a „trage” bateria?
Diagrama mea rezistă?
Pot economisi pe controlerul de încărcare? (de exemplu, luați unul mai ieftin?)

Îmi iau toate sfaturile posibile ...

Vă mulțumim anticipat! : Mrgreen:


Un regulator de încărcare, reglează încărcarea în funcție de progresia încărcării, există diferite faze în încărcarea unei baterii.

Un regulator de tensiune reglează tensiunea: 12v +/- 0.1 volt și niciodată 15 sau 9v.

Idealul ar fi (după părerea mea) să încărcați și să trageți în același timp de baterie, astfel încât să nu se descarce prea mult.

Da, este întotdeauna posibil să economisiți, dar după ce ați cumpărat 3 .... Nu cred că economisirea este reală.
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 08/05/13, 08:05

argint coloidal? dacă îmi amintesc că este un miracol medoc?
sau mă înșel? dozajul îl veți controla cum?
este dovedit acest lucru?
există retrospectivă? în afară de activitatea specifică, a medicinei paralele
poți otrăvi, nu?



în anii 30; existau medoc de acest stil: suppot radia, creme ramey

http://owni.fr/2011/01/23/quand-les-pro ... -en-vogue/

iată ...... fiecare reflecția sa.

este ca și cum ai pierde în greutate, oamenii cumpără alimente mai specifice decât să reducă porția ...........
Ridic doar întrebări, fiecare își răspunde la caz
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Johnny1
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/05/13, 13:57




de Johnny1 » 08/05/13, 10:11

Vă mulțumim pentru răspunsuri!

În ceea ce privește argintul coloidal, iată un link pentru a vă face o idee, vă veți face propria părere ....
Am aflat că acesta este ceea ce se folosea înainte de inventarea antibioticelor ... Fără efecte secundare atunci când se foloseau bine și se făceau bine.
Ce este cu adevărat la îndemâna tuturor ...

http://www.argent-colloidal.ws/armesecrete.pdf

La rândul meu, puținele beneficii pe care le-am putut testa, îmi spun că merită, ....

În plus, pentru orice eventualitate ... Ca și criza sistemică, întoarce-te în Evul Mediu din cauza unei furtuni solare, ....
Abilitatea de a le face independent ar putea face diferența pentru mine și cei din jurul meu ...
(Deși ... nu cred că sistemul meu de producție ar funcționa sigur după o furtună solară ...)

În ceea ce privește proiectul meu de producție:

Am nevoie de o tensiune minimă de 30V pentru amperaj minim.
Acesta va fi utilizat pentru alimentarea a 2 electrozi de argint, care se scaldă în apă distilată.
Și aș vrea să încep de la bateria mașinii mele ...

Care este cel mai ieftin sistem pe care îl pot configura?
Pot pune un generator de tensiune Conrad pentru a dubla tensiunea? (O tensiune, chiar și înaltă, permite o apă coloidală mai eficientă: dimensiunea particulelor trebuie să fie de ordinul unui nanometru).

Pentru a răspunde la o întrebare de mai sus cu privire la dozare, mă gândeam la un detector ppm.

Vă mulțumim din nou pentru ajutor și feedback!

@ Denis, prezervativele cu radiu ... m-au uimit ....
Fii sigur, argintul coloidal nu are efecte secundare cunoscute după mii și mii de utilizări.
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 08/05/13, 11:47

Există oameni care nu știu nimic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
4 în 1
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 23/03/08, 21:36




de 4 în 1 » 08/05/13, 12:19

În homeo, metalele funcționează foarte bine în doze mici.

Este posibil să aveți nevoie de un convertor DC / DC;)
0 x
Producție solară: 12000 kwh / 4 ani
Rezervor de apă pentru economisirea apei în rețea: 10-12 M³ / an
Consumul de energie electrică din rețeaua non-EDF: 4000 - 4500 kwh (inclusiv încălzirea complet electrică)
Producția de energie electrică solară pentru consumul auto: 250-350 kwh / an
Izolație de la 350 la 450 mm
Iluminat cu LED: 60 wați / 100m²
Johnny1
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/05/13, 13:57




de Johnny1 » 09/05/13, 09:32

a scris:Există oameni care nu știu nimic.


Vorbești despre prezervative radioactive sau despre proiectul meu?
0 x
Johnny1
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 07/05/13, 13:57




de Johnny1 » 09/05/13, 09:38

4en1 a scris:În homeo, metalele funcționează foarte bine în doze mici.

Este posibil să aveți nevoie de un convertor DC / DC;)


Aici, nu este o abordare homeopatică, tocmai din acest motiv am pus legătura care explică principiul argintului coloidal.
Ulterior, înțeleg foarte bine că mai degrabă avem încredere în medici și în preparatele chimice ... Chiar dacă înseamnă efecte secundare durabile ... (Nu Servier se va plânge! :-))

Pentru convertorul DC / DC, pot crește tensiunea, păstrând în același timp un curent continuu, suficient pentru a începe electroliza?
Ce fel de convertor poate fi potrivit?
http://www.conradpro.fr/ce/fr/product/191060/Convertisseur-de-tension-DC-1224VDC
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 09/05/13, 14:02

ma face sa rad prea mult acest fir .....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 222