Comparația eficienței solare fotovoltaice de către Photon Labs

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Comparația eficienței solare fotovoltaice de către Photon Labs




de Christophe » 10/12/08, 14:25

Comparația producției de energie electrică a panourilor solare fotovoltaice:

Imagine

Iată publicația oficială a acestora teste și teste fotovoltaice
Dernière édition alin Christophe 10 / 12 / 08, 17: 10, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 10/12/08, 17:02

Da, este înălțător și semnul Sanyo îl ia peste tot ...

Dar păcat că eșantionul este atât de mic: există atât de mulți producători.
Ce este grozav este că este în sfârșit un test în care întâlnim noțiunea de KWh / KWc.
ceea ce îmi place este (citez și traduc) "... atunci puterea reală a celor 3 exemplare achiziționate de echipa noastră este substanțial sub puterea nominală. Parcă am cumpărat un al doilea lot alegere ... "(partea de jos a paginii și începutul celei de-a doua)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 10/12/08, 17:23

Ben, diagrama rezultatelor este totuși înșelătoare, deoarece se are impresia că există o diferență între 30 și 40% între Photowatt și sanyo, în timp ce există doar 10% ... Zero fiind la 750 ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 12/12/08, 15:43

Christophe a scris:Ben, diagrama rezultatelor este totuși înșelătoare, deoarece se are impresia că există o diferență între 30 și 40% între Photowatt și sanyo, în timp ce există doar 10% ... Zero fiind la 750 ...


Sigur.

Ce ar fi cu adevărat interesant - dar imposibil de realizat: „durabilitatea” panourilor.

Oricât de mult văd că nu există nici o diferență de performanță, îmi pot imagina că, în funcție de calitatea ansamblurilor și a materialelor, panourile pot dura de la simplu la dublu ... Dar „plătesc” după 10/12 ani !
0 x
BIOMAN44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/08/08, 17:01




de BIOMAN44 » 06/11/09, 13:14

Bună dimineața!

Mă împiedic de schimburile tale.

Pentru mine, criteriul de performanță nu îmi este util (cu excepția cazului în care există o lipsă de spațiu)

Indicatorul € / kWh (achiziție netă all-inclusive / NRJ produs) îmi oferă mult mai multe informații, bineînțeles cu durata de viață (în acest sens, garanțiile pe 10, 20 sau chiar 25 de ani, în special pentru PV, sunt destul de reprezentative. )

@+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 134