Solar + turbină eoliană (întrebare de conectare)

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44

Solar + turbină eoliană (întrebare de conectare)




de mATX » 23/10/08, 19:05

Bună dimineața.

dumneavoastră forum pare plin de oameni competenți, așa că tocmai m-am înregistrat și vin să-mi pun întrebarea sperând să primesc câteva clarificări.

întrebare 1
Am 5 panouri solare cu baterii / invertor și aș vrea să pun o turbină eoliană pentru a putea crea energie noaptea și / sau pe vreme rea. Întrebarea mea este următoarea: Cum conectez turbina eoliană la bateriile mele? Cât este nevoie de regulator? Am nevoie de un regulator pentru panouri și altul pentru turbina eoliană sau putem conecta aceste două surse de energie în același timp timp și pe același regulator? Am văzut modele MPPT regulator solar care încă economisesc câțiva wați, este posibil să conectați panouri și turbină eoliană la modele precum cele prezentate pe acest site? http://www.enr-boutique.com/boutique/li ... =34&num=16

întrebare 2
Am doar 5 panouri în posesia mea și aș vrea să mai adaug câteva.
Pot adăuga panouri solare de altă marcă sau intensitate la instalație. Este necesar să puneți un regulator diferit pentru fiecare baterie de panouri

Vă mulțumim pentru atenție.
mATX


Bună continuare și vă mulțumesc tuturor pentru acest frumos forum(Admin, modo, membru). :D
Dernière édition alin mATX 23 / 10 / 08, 19: 31, editate 1 ori.
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 23/10/08, 19:30

Bună Matx

citare
"Aș vrea să pun o turbină eoliană pentru a putea crea energie noaptea și / sau pe vreme rea"

Cu siguranță ai vrut să spui „când e vânt” : Mrgreen:

Dacă Elephant trece în colț sau altul, el îți va răspunde

După părerea mea, este posibil din punct de vedere tehnic (din punct de vedere economic este o altă poveste)

Apoi spuneți că am 5 panouri, este cantitativ ... dar asta este cât de mulți m2 și cât de mult producția de energie electrică de vârf

Trebuie să aprofundăm puțin mai mult problema

Deși nu sunt un expert în acest sens, dacă vă definiți mai bine solicitarea, poate veți primi un răspuns de la unul dintre membri 8)

Alo
0 x
PIF PAF POUM
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44




de mATX » 23/10/08, 20:07

Vă mulțumim pentru răspunsul prompt bpval :)

Există 5 panouri slabe: 1.28m / 67cm de 100w fiecare, dar puterea de vârf nu o cunosc: s.
Cred că mă întrebați acest lucru pentru a ști dacă regulatorul va încasa puterea celor două sisteme, nu știu cifrele, dar regulatorul pe care îl am pentru moment seamănă mai mult cu o jucărie decât cu un regulator „care încasează”. este un 30A / 24V.

Sper că acest lucru îmi va aduce un răspuns de la unul dintre membri;)
mATX
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 23/10/08, 22:26

Bună Matx

Putem compara colectoarele fotovoltaice sau o turbină eoliană cu un generator cu o tensiune nominală de ieșire și o putere finită.
Aceasta se numește vârful Watt pentru PV și puterea maximă pentru un generator de tip turbină eoliană.
Acești generatori pot fi conectați în paralel, atâta timp cât tensiunea lor nominală este aproape. (12 V?)
Un regulator este necesar numai dacă curentul de încărcare depășește 10% din capacitatea bateriilor în AH.
Probabilitatea că va fi mult vânt într-o zi foarte însorită vă obligă să calculați puterea maximă instantanee și, prin urmare, intensitatea maximă a sarcinii pe care ați putut să o observați în acea zi.
Deci, dimensionați stocul de baterii sau alegeți regulatorul potrivit.
Odată ce bateriile sunt încărcate, este mai bine să evitați aplicarea unei supratensiuni (> 14V), acesta este și locul în care regulatorul are un rol de jucat, altfel trebuie să „consumați” KWh proaspăt.

Există o soluție care mi se pare foarte drăguță (pentru că nu necesită baterii), este invertorul conectat la rețeaua de acasă și a cărui producție instantanee „ușurează” consumul înregistrat pe contorul EDF.

A+
0 x
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44




de mATX » 27/10/08, 20:47

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. Looping :)

Nu știu cum să fac un astfel de calcul, dar, în principiu, regulatoarele ar trebui să întrerupă automat alimentarea dacă există o problemă de supratensiune sau sub tensiune, nu?

Aș dori să instalez un model de turbină eoliană ca acesta:
http://www.enr-boutique.com/boutique/fi ... g=1&num=14 care dețin regulator

si am 6 panou de 100w (SCHOTT Solar ASE-100-GT-FT) mi se pare ca sunt 12v. + baterie (12 * 2v) și invertor.

Cum să le conectați în paralel și să faceți acest calcul? :|
Și bateriile pot fi încărcate în același timp de 2 surse diferite?
mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 27/10/08, 21:58

Bună Matx

Dacă tensiunea la ieșirea regulatorului este insuficientă, nu se întâmplă nimic, deoarece este necesar cel puțin să atingeți tensiunea bateriilor pentru a începe să le încărcați.
Dacă tensiunea depășește 14V, o parte din curent este deviată către o rezistență care va „difuza” sub formă de căldură, acest exces de energie. Inutil să spun că ceea ce depășește capacitățile regulatorului se pierde.
Regulatorul este acolo pentru a proteja supraîncărcarea bateriilor, dar pentru a alege, este mai bine o capacitate mare, care să nu se teamă de supratensiune, deci de supracurent.

Dacă iau ca exemplu instalația mea experimentală, am 4 baterii de 12V 75AH în paralel sau echivalentul unei singure baterii de 12V 300AH, astfel încât să pot injecta 30A în ea fără a o deteriora.

Turbina eoliană nu trebuie să funcționeze niciodată goală, altfel va depăși viteza și va risca distrugerea rotorului. Frâna propusă este un scurtcircuit al celor 3 faze, ceea ce creează o frână electromagnetică puternică.

Panourile solare de 6 V conectate în paralel ar putea produce 12W sau 600A de vârf.
Asamblat sub formă de 3 perechi de serie în paralel, tensiunea de ieșire ar fi de 24V, dar intensitatea ar fi limitată la 25A.
Ar fi mai logic să funcționăm la 24V din cauza tensiunii de ieșire a turbinei eoliene.
Dar conexiunea celor 2 seturi te-ar obliga să te echipezi cu un regulator mare, chiar foarte mare!

Iată linkul direct către producătorul materialului menționat în mesajul dvs. (prețul este încă mai accesibil)

http://www.futurenergy.co.uk/turbine.html

Dacă sunteți interesat de feedback, consultați această pagină care explică modul de operare cu un invertor în rețeaua de acasă, o formulă care există și pentru PV.

http://www.chaleurterre.com/forum/viewsujet.php?t=7901$

A+
0 x
Terra Eco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 05/11/08, 12:30




de Terra Eco » 05/11/08, 18:13

Buna Matx,


Pentru întrebarea 1
Cu excepția cazului în care aveți un regulator "hibrid", aveți nevoie de 2 regulatoare, unul pentru turbina eoliană, celălalt pentru gama dvs. de panouri conectate în paralel pe aceeași bancă de baterii
Puteți descărca de pe net manualul de instalare al turbinei eoliene în cauză, care specifică eventual schema de cablare „hibridă” (a se vedea SouthWest de exemplu)
Vă putem trimite acest prospect dacă nu îl găsiți
Dernière édition alin Terra Eco 05 / 11 / 08, 21: 44, editate 2 ori.
0 x
Cordialement
Terra Eco
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/11/08, 21:23

Îmi pare rău, vă voi oferi un răspuns profesional:

Există invertoare (nu voi cita o marcă) care se gestionează odată cu sosirea curentului din amonte și a încărcării din aval.
Ca alternativă, le punem în paralel.
Ar trebui să existe modele care fac acest lucru continuu.
Nu există nimic care să împiedice încărcarea și comutarea diferitelor grupuri de baterii.
Acestea fiind spuse, nu sunt un fan al insulelor, cu excepția siturilor de munte înalt și a atolilor izolați. randamentul nu este faimos.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/11/08, 21:48

: Arrow: Există regulatoare cu 2 intrări;
- 1 intrare pentru panouri fotovoltaice
- 1 intrare turbină eoliană.

Prin urmare, regulatorul dvs. de 30A 24V colectează 720W

Îmi amintesc rolul regulatorului, de a preveni supraîncărcarea bateriilor care ar putea să le distrugă ... Dar și de a preveni descărcarea lor prea adâncă, care este la fel de distructivă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 06/11/08, 06:33

bonjour

Îmi amintesc rolul regulatorului, de a preveni supraîncărcarea bateriilor care ar putea să le distrugă ... Dar și de a preveni descărcarea lor prea adâncă, care este la fel de distructivă ...



Pentru a preveni supraîncărcarea, regulatorul disipează puterea în exces pe un consumator electric de tipul rezistenței, de îndată ce tensiunea la bornele bateriei depășește un anumit prag (în general 14 V) sau curentul de încărcare depășește o anumită valoare. .
Cred că în cazul încărcării bateriei, tensiunea și curentul maxim sunt corelate. (dacă nu depășiți 14V, nu există riscul de a depăși intensitatea maximă de 10% din capacitatea bateriei)
Există regulatoare de încărcare care „trimit” acest lucru peste producție pe un circuit paralel cu bateriile, la care este conectat un dispozitiv „consumator” de tip rezervor ACM ...

Pe de altă parte, pentru a controla descărcarea, cred că numai regulatorul / încărcătorul de baterie conectat la rețea are posibilitatea de a trece în modul „încărcător” atunci când pragul scăzut este atins (aproximativ 11.5 V)

Este mai frecvent să găsiți pe convertorul DC / AC (invertor) o alarmă sau o securitate declanșată la pragul de descărcare.

Dacă aveți informații despre un alt tip de echipament, cu alte funcții, ne interesează.

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221