Solar fotovoltaic: PV integrat, dar de ce?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Solar fotovoltaic: PV integrat, dar de ce?




de Christophe » 05/08/09, 11:24

Franța a decis să subvenționeze mai bine proiectele fotovoltaice integrate.

Mă întreb pkoi o astfel de măsură, deoarece PV integrat mi se pare că prezintă doar dezavantaje și, cu excepția construcțiilor noi, reprezintă un cost suplimentar semnificativ ...

Dezavantaje ale PV integrat:

a) costul renovării: rupem un acoperiș impermeabil pentru a pune în panouri a căror durată de viață este, știm, limitată și care în 20 până la 30 va fi înlăturată (păstrați-vă țiglele !!)

b) risc de scurgere

c) costul suplimentar al hidroizolației sub panou

d) lipsa ventilației, prin urmare o supraîncălzire mai mare și scăderea performanței (un panou își pierde 0.4 până la 0.5% din puterea sa pe ° C în comparație cu punctul său NOCT (Condiție normală de funcționare și temperatură) și nu este neobișnuit pentru o panoul slab ventilat se ridică la 70-80 ° C ... vezi mai mult ...

Iată un extras dintr-o fișă tehnică a unui panou Solar Fabrik:

Imagine

Prin urmare, pierde 0.47% din puterea per ° C peste 45 ° C, deci dacă crește la 90 ° C, pierde 21% din puterea sa „nominală”! 21% care cântărește foarte mult pe orice calcul al rentabilității !!

Pentru comparație, veți găsi alte fișe tehnice aici: https://www.econologie.com/energie-solai ... -3914.html

Avantajele PV integrat, văd doar 2 în acest moment:

a) „privirea” (fredonează!)
b) stimulentul de a integra PV în construcții noi

Integrarea PV este o specificitate franco-franceză, din câte știu eu, nicio altă țară din Europa nu „solicită” integrarea ... așa cum o face Franța.

Pentru că la final ce contează? Că facem cel mai „verde” kWh pentru cel mai mic cost posibil, nu? Integrarea nu merge în această direcție ... după părerea mea ... (ar fi interesant să calculăm energia gri a aceleiași suprafețe în integrată și neintegrată) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/08/09, 12:09

Vara este mai bine să nu aveți PV integrat, deoarece INSOL care este la umbră corespunde plăcilor și, prin urmare, acoperișul se încălzește mai puțin. În plus, va fi creată o ventilație naturală în spațiul dintre PV și plăci, reîmprospătând acoperișul în consecință.

De fapt, dacă facem PV integrat, este cu siguranță să facem mai multă tehnologie ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/08/09, 12:14

ex-oceanic a scris:De fapt, dacă facem PV integrat, este cu siguranță să facem mai multă tehnologie ...


Aș mai avea o ipoteză, dar totuși mă vor numi paranoic ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 05/08/09, 12:15

Trebuie spus că într-adevăr, regulile franceze de urbanism sunt mult mai severe decât în ​​altă parte, probabil din cauza vocației turistice a țării (prima sau a doua industrie din Franța, cred)

Calculul dvs. de 21% mi se pare exagerat: diferența de temperatură a unui panou integrat comparativ cu un panou atașat este de 10 până la 20 °, deci cu 5 până la 10% mai puțină eficiență relativă.

Ceea ce mă sperie cel mai mult la integrat este acesta: ce garanție avem pentru a găsi un panou de schimb cu același aspect și aceeași dimensiune în 10 ani?

Acestea fiind spuse, există panouri de "acoperiș" (aceste panouri nu au cadru și au o fixare comparabilă cu cea a ardeziei) și țiglă și ardezie solară.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/08/09, 12:23

elefantul a scris:Calculul dvs. de 21% mi se pare exagerat: diferența de temperatură a unui panou integrat comparativ cu un panou atașat este de 10 până la 20 °, deci cu 5 până la 10% mai puțină eficiență relativă.


Ar trebui să măsurăm cât crește unul sau altul ... dacă există doar o diferență de la 10 ° C la 20 ° C între un panou „ventilat” și unul neventilat, îl putem considera cu adevărat pe cel ventilat ca ventilat?

elefantul a scris:Ceea ce mă sperie cel mai mult la integrat este acesta: ce garanție avem pentru a găsi un panou de schimb cu același aspect și aceeași dimensiune în 10 ani?


Da ... și ce cost să ... puneți faianța înapoi.

Dacă există un lucru care mă enervează în mod deosebit, se face să anulez mai târziu ...

elefantul a scris:Acestea fiind spuse, există panouri de "acoperiș" (aceste panouri nu au cadru și au o fixare comparabilă cu cea a ardeziei) și țiglă și ardezie solară.


Da, la nivel de aspect, este „de sus”, dar este dificil de integrat în cel nou, la un cost „rezonabil” ... arată ca ardezii ... dar cunoscând temperatura de suprafață a ardeziei la soare mă îndoiesc că un astfel de sistem încât să crească doar de la 10 la 20 ° ...

Este bine cunoscut să nu confundați frumosul și bunul! : Cheesy:

ps: ne putem descurca foarte bine neintegrat în Franța, dar cu condiții financiare mai puțin interesante ... deci nu este legat de regulile de urbanism ... cred ...
0 x
Soreo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 21/07/09, 17:36




de Soreo » 05/08/09, 13:22

Bonjour à tous,


Cred că integratul are două avantaje principale:

- estetică: odată cu creșterea energiei solare, multe panouri vor ajunge pe acoperișurile vecinilor noștri și integratul permite „reglarea instalării acestora”, imaginându-ne un caz extrem fără integrare pe care am putea-o ajunge la o anarhie a pozițiilor modulelor fotovoltaice și astfel la o desfigurare a peisajului francez (exagerez intenționat).

- integratul permite în umila mea părere să separe profesioniștii reali ai PV și ceilalți, o instalație integrată indusă pentru îndepărtarea plăcilor (sau a altora) pentru a reprezenta rezervorul adecvat și pentru a efectua o instalație impermeabilă pentru următoarele decenii.

Integrat pentru mine servește aproape ca un filtru pe piața PV, impunând limite și reguli în acest sector încă relativ tânăr.


Sperând că răspunsurile mele nu mă vor fi făcut să trec pentru un fundamentalist al integratului, încerc doar să găsesc părți bune în alegerea statului.


Ne vedem curând

Solarblogger

http://www.soreo-energie.fr
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/08/09, 13:24

Desfigura? Prea tarziu !
Trebuie doar să vedeți multiplele pilde de pe acoperișuri și balcoane ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Soreo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 21/07/09, 17:36




de Soreo » 05/08/09, 13:32

Da, sunt total de acord, dar ar putea fi mai bine să încercați să controlați poluarea vizuală chiar acum (lucru care nu s-a făcut cu antenele satelitare / antenele).

Dacă integrarea face posibilă amplificarea acestui fenomen, cred că poate fi un lucru bun.

După ce încă o dată nu mai sunt un profesionist integrat, dar PV-ul este direct legat de voința statului, cred că ar trebui să vedem paharul de apă pe jumătate plin decât pe jumătate gol.

Vă doresc tuturor o zi fericită.

http://www.soreo-energie.fr
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 05/08/09, 14:07

Soreo a scris:Cred că integratul are două avantaje principale:

- estetică: odată cu creșterea energiei solare, multe panouri vor ajunge pe acoperișurile vecinilor noștri și integratul permite „reglarea instalării acestora”, imaginându-ne un caz extrem fără integrare pe care am putea-o ajunge la o anarhie a pozițiilor modulelor fotovoltaice și astfel la o desfigurare a peisajului francez (exagerez intenționat).


Deci vrem să SALVĂM planeta sau să REGULăm instalațiile? Ar trebui să știi ... în Germania, nu cred că este „anarhie” pe care o anunți dacă?

Soreo a scris:- integratul permite în umila mea părere să separe profesioniștii reali ai PV și ceilalți, o instalație integrată indusă pentru îndepărtarea plăcilor (sau a altora) pentru a reprezenta rezervorul adecvat și pentru a efectua o instalație impermeabilă pentru următoarele decenii.


Deci, pentru a fi un „adevărat profesionist” trebuie să fii cel puțin un acoperiș și electrician?

Soreo a scris:Sperând că răspunsurile mele nu mă vor fi făcut să trec pentru un fundamentalist al integratului, încerc doar să găsesc părți bune în alegerea statului.


Nu găsesc ... cel puțin nu pentru economie ... peisajul francez, Edf a fost împușcat mult timp cu liniile sale electrice aeriene THT ...

Apropo, voi care sunteți profesioniști, care este COSTUL ADIȚIONAL al unui sistem integrat pe țiglă sau ardezie? Să zicem pe m² pentru 20 m²?
0 x
Soreo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 21/07/09, 17:36




de Soreo » 05/08/09, 15:50

Bună ziua din nou,

în ceea ce privește implementarea „reglementării instalațiilor” nu văd cum să salvăm planeta și să încerc să o fac cu anumite reguli este contradictoriu.

Germania, când este o țară „verde” cu o adevărată putere ecologică de câteva decenii, Franța, când își începe încet procesul de economie.

În Germania, una din patru case este deja echipată cu panouri fotovoltaice, în Franța instalațiile fotovoltaice reprezintă câteva mii de cazuri.

În plus, am mărit linia vorbind despre anarhie, dar rămân convins că mediul PV trebuie să rămână bine supravegheat.

da pentru a fi un profesionist trebuie să fii acoperiș și electrician electric, dar și să parcurgi câteva cursuri speciale de instruire dedicate pv.
Nu am vrut să vă supăr mânia spunând acest lucru, ci doar să reamintesc că acest sector este destul de tânăr și reprezintă o inimă financiară semnificativă, de unde riscul să apară companii fără scrupule care au ajuns să facă avere și să lase clientul cu serviciu post-vânzare mediu și zero.

costul suplimentar al sistemului integrat pe m2 pentru 20m2 este de aproximativ 10% din prețul total (material + instalație) cu 1000 euro mai mult pentru material și cu 400 euro mai mult pentru instalația pentru o instalație la 14000 euro (2 kWc)

Sperând că acest mesaj nu vă atrage încă mânia.

Vă urez o după-amiază plăcută

În Lille este gri :(

blogger solar
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bricolo07 și oaspeții 169