Turn solar cu generare de energie electrică (Mega Project)

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
lude22vti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 14/04/05, 17:14

Turn solar cu generare de energie electrică (Mega Project)




de lude22vti » 06/03/06, 16:08

Nu știam acest sistem:

solare fotovoltaice-/ turnuri de aerogeneratrices-o-Vortex-efect-sinteza-t3801.html

dar în zonele însorite și cu un „anume” aer voluminos sistemul arată al naibii de interesant !!

la comentariile tale

PS: sperând că nu voi copia
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 06/03/06, 17:32

N-am auzit niciodată de ea.....mulțumesc pentru informații.

Acest lucru demonstrează clar că există soluții fără a trimite CO2 în atmosferă, dar emirii preferă să construiască turnuri pentru ca oamenii să facă bani cu sclavii. : Evil:

Problema este că rezultatul prostiei umane și al iubirii de bani cu orice preț, sunt întotdeauna aceiași oameni care plătesc în termeni de sănătate și vieți umane.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

pentru solar




de denis » 06/03/06, 17:58

Văzusem deja acest turn în emisiunea „nu e știință rachetă” mi se pare că este deja de un an, îmi amintesc foarte bine. Sistemul simplu, indestructibil este eficient; ocupă spațiu, dar în deșert.. ..O soluție încă prea profitabilă pentru mediu : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79329
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/03/06, 18:10

Am vorbit deja destul de mult despre cel vechi forum si scuze dar nu am incredere in gigantismul acestor solutii...

Cu toate acestea, un francez lucrează la o îmbunătățire interesantă a acestor turnuri prin (printre altele) o cuplare cu pierderile de centrale nucleare sau alte procese industriale, dar proiectul rămâne încă gigantic (deci necesită investiții enorme).
Dernière édition alin Christophe 11 / 03 / 09, 14: 02, editate 1 ori.
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 06/03/06, 18:22

Lumea este îngrozitoare, îmbolnăvitoare pentru că lucrurile sunt atât de simple și copleșitoare când vedem capacitatea a mii de oameni de a se supune absurdității unuia singur.
Cum poate cineva să dorească să muncească și să-și folosească potențialul de viață pentru a satisface gusturile de lux ale unor nebuni absurdi?
Această lume este cu adevărat revoltatoare, cu atât mai mult atunci când suntem capabili să înțelegem că doar câțiva oameni au dreptul să-i conducă pe toți ceilalți la pierderea umanității și la moartea tuturor vieții de pe pământ.
În cele din urmă, accelerarea schimbărilor climatice este mai mult decât de dorit pentru a-l face pe om să înțeleagă cât de puternică este planeta și cât de capabilă să-l măture de la suprafața ei în câteva luni.
0 x
lude22vti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 14/04/05, 17:14




de lude22vti » 06/03/06, 22:04

cel puțin dacă trecem cu toții prin asta, poate că planeta își va reveni după o perioadă destul de lungă

Îmi aduce aminte de filmul Matrix, chiar am senzația că suntem „virusul”

in cele din urma ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 06/03/06, 22:52

Neo!! Ajutor!!
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 06/03/06, 23:04

:P Tot ceea ce a început are un sfârșit.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79329
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/03/06, 10:16

Câteva informații de la altcineva forum :

Principiul este stupid, aerul încălzit sub sera uriașă va curge în mod natural către coș, activând turbinele pe măsură ce trece, generând energie complet curată.
http://www.solarmissiontechnologies.com ... nology.htm

Dimensiunile construcției sunt înfricoșătoare: 1 km înălțime, o seră de 7 km lățime. Și dacă se adună bugetul de un miliard de dolari australieni, suficient pentru a furniza energie electrică la 200 de case (000 MWatt)

Această idee a fost deja testată în Spania cu o construcție de 200 m înălțime și rezultatele au fost concludente

Acum tot ce mai rămâne de făcut este să găsești banii!

http://www.solarmissiontechnologies.com/index.html
Dernière édition alin Christophe 21 / 11 / 08, 18: 29, editate 1 ori.
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

turn solar




de denis » 07/03/06, 10:41

e ingenios!cu inertie pentru noapte! :D .În amintirea mea turbina era în coș...o soluție energetică pentru țările deșertice, din păcate deseori producători de petrol, dar cu siguranță vor fi interesate unele națiuni, păcat că necesită o unitate mare (poate nu obligatorie!) pentru că tot va exista fie problema transportului aleșilor. , și revenim la problema independenței energetice a cetățenilor (monopol??)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180