Poduri termale în garaj, optimizarea unei uși și a pereților

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Poduri termale în garaj, optimizarea unei uși și a pereților




de Christophe » 30/11/08, 13:00

Lupta împotriva scurgerilor și a punților termice într-un garaj și pe o ușă de garaj, raport de fotografie. Episod 1 pe 2 (cred că 2 va face)

În urma problemei menționate aici: https://www.econologie.com/forums/isolation- ... t6607.html am început să lucrăm cu cele mai simple și mai puțin costisitoare: și anume optimizarea scurgerilor și a punților termice ale garajului nostru (și a existat un potențial de îmbunătățire așa cum veți vedea în fotografii).

SITUAȚIA

a) Este un garaj „intern” la casă (trebuie să spun că nu este atașat, face parte din casă în sine).
b) Nu este încălzit (evident)
c) nu este izolat de restul casei, este în contact cu un coridor, camerele 2 (birourile noastre 2 de fapt, deasupra și dedesubt) și o baie (deasupra).
d) Pe de altă parte, este izolat (30 cm Ytong / Siporex 400 kg / m3) pe pereții exteriori
d) Ușa are 20 ani și o mulțime de scurgeri (acest lucru nu este începutul optimizării) după cum veți vedea, dar este deja izolat pe cea mai mare parte a suprafeței deschiderii (styrodur).
e) Această optimizare va face, fără îndoială, posibilă obținerea unor performanțe mai bune decât înlocuirea cu o ușă nouă pentru un cost mai mic decât 10.

Editați de Christophe câteva luni mai târziu: aici este un articol care prezintă modificarea https://www.econologie.com/isoler-une-po ... -4031.html

A) ÎNAINTE

„Sigiliul virtual care a fost uitat” de pe pragul ușii (este același în partea de sus):

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

B) LUCRARI

scop:

a) Curățarea scurgerilor principale
b) Izolați ceea ce este posibil pe cadru (prin lipirea foilor de polistiren expandat sau extrudat). Despre aceasta: fiți atenți atunci când puneți plăcile: faceți o încercare de deschidere de fiecare dată! Se pare că, totuși, o ușă de garaj are momente cinematice atât de bizare încât nu este un lux!
c) Îmbunătățiți izolația deschiderii

Începem cu ușile de pe coridor ...
Imagine

Apoi atacăm ușa de garaj:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

C) PRIMELE REZULTATE

a) În partea superioară a ușii au fost înșurubate fundul ușii (în promovare la piesa 2.90 € pentru 95 cm) (aș face fotografii când se va face fundul)
b) Plăcile Styrodur lipite pe partea superioară și pe părțile laterale ale ramei (rămâne să se realizeze grinzile)

Imagine
Imagine

Partea exterioară este destul de discretă, mai ales că este posibil să găsiți pervazul de ușă în culoarea ușii (nu prea mult aici!)

Imagine
Imagine

Aici, în prezent, următoarele:

a) puneți rolele pe partea inferioară a ușii de garaj (mi-e dor de rulou 1 + benzi de aluminiu)
b) căptușeli și cărămizi de sticlă

Garajul a câștigat deja câțiva ° C, dar mai presus de toate umiditatea a scăzut (98% afară, ninge ...) până la mai puțin de 50% (probabil datorită ytongului „crud” fără acoperire care constituie pereții exteriori)

D) Costul estimat de optimizare a garajului complet: mai mic de 70 €

- 8 se rotește la 2.90 € sau 23 €
- 5 până la 6 m² de polistirol de 3 sau 4 cm (buiandru incluse): recuper. în cea mai mare parte, dar totuși plătit pentru o „zi” la 5-6 € pe m² sau aproximativ 30 €
- 1/2 cartuș de „orice adeziv” la aproximativ 5 €

Pentru a fi comparat cu prețul unei noi uși de garaj (2.40 m) izolate: 300 la 500 € (cu excepția transportului / instalării). Intrebare: pe o noua usa de garaj, rama are o pauza termica?
Dernière édition alin Christophe 18 / 11 / 14, 13: 38, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

garaj izolat




de tigrou_838 » 01/12/08, 16:20

hello christophe, pentru a răspunde la întrebarea ta mică:

"" Întrebare: pe o ușă de garaj nouă, cadrul are o pauză termică? ""

Aveam o ușă puțin ca tine, înainte de a elimina ușa 25anilor pe care o izolasem în stilul 45mm, apoi am găsit la 450euros o ușă motorizată secționată izolată.

cadrul este într-o singură bucată, astfel încât să nu se spargă termic.

înainte de ext 0 °, int 3 ° maxim.
după temperatura exterioară 0 °, int 15 °

Am, de asemenea, un geam izolat deasupra ușii, pentru a câștiga mai multe grade, sper.

spuma este bună, dar trebuie să se termine cu îmbinări acrilice speciale din zidărie în exterior (în cartuș ca siliconul)

pentru a vedea garajul dvs., cred că fereastra mică ar trebui să primească geamuri duble (de casă).

Tigger
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 01/12/08, 17:53

Nu e proastă la toată lovitura de budincă a ușii!
Cred că voi schimba izolația ușii de garaj
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 01/12/08, 18:36

Betoniere cu pereți Ytong, salut incompatibilitatea materialelor ...
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 02/12/08, 13:00

Ben greg, nu știu pkoi a făcut asta, dar e așa.
Trebuie să existe un motiv întemeiat ... Nu este ascensorul, deoarece plăcile acoperișului sunt în "Ytong înarmat" ... așa că nu știu deloc ....

Tigger ok pentru info, pentru ferestre mici fac chestii și am pus o bucată de polistiren pentru iarnă, oricum, cu excepția dimineața, când există soare (orientare spre est), nu sunt suficiente să nu iluminați suficient când căutați un instrument ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

garaj izolat




de tigrou_838 » 02/12/08, 13:20

salut,

data viitoare când treci pe lângă casa mea, într-un alt styrodur două plăci galbene în 3 sau 4 CMS, pentru izolarea dvs. buiandrug deasupra ușii de garaj, pentru că aveți un buiandrug foarte frumos, cu un pod frumos termică.

în plus față de puntea ferestrei.

Sunt sigur că tăierea în trei sau patru va trebui să meargă în mașină.

Tigger
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 02/12/08, 13:32

Ești sigur că ai nevoie de ea? Dacă da, cumpărați-l împotriva lui 2 sau 3 Rocheforts data viitoare când vă vedeți :)

Dar acolo încă mai am ceva în stoc pe care îl știi ... în plus, trebuie să terminăm ... redouxul este peste el renegiu acolo :)

Aici sunt 3 fotografii de măsurare (1 ° C în afara) a peretelui T °:

a) o parte metalică a deschiderii:
Imagine

b) Styrodur la starea de inactivitate:
Imagine

c) Peretele de parpain spre coridor:
Imagine

După ce a trebuit să ne oprim pentru bateria HS, așa că nu sunt sigur de fiabilitatea acestor măsurători 3.

ps: acest termometru a fost înlocuit în magazin cu un nou model mai puternic, cred că raportul despre care am vorbit mai sus cu noul model (emisivitatea ajustabilă nu pe vechiul model):

Imagine

https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-132.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

garaj izolat




de tigrou_838 » 02/12/08, 13:39

da, văd acest lucru, și este o temperatură normală pe cantitate, este podurile termice direct spre exterior.

pentru plăci, am terminat izolația de deasupra garajului, așa că am nevoie de mai mult, împotriva cutiilor de rock 2 sau 3.

când aveam aceeași ușă, am găsit îmbinări din plastic V pe care le-am pus în cantități, pe ușă sau pe lumina zilei în fotografiile tale și nu se oprea vânturile prea reci.

cele două stâlpi și crucea înaltă cu.

dar nu pentru partea de jos, este necesar să se găsească un sigiliu puțin mai mare, 2 are 3 cm fix pe ușă.

Am găsit că rosturile s-au rostogolit într-un brico ceva, nu mai știu, pentru trei franci sase sous.

Tigger : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: izolare garaj




de Christophe » 02/12/08, 14:19

tigrou_838 a scris:pentru plăci, am terminat izolația de deasupra garajului, așa că am nevoie de mai mult, împotriva cutiilor de rock 2 sau 3.


Cazurile 2 sau 3? Ești nebun!
Este polistirenul placat cu aur? : Mrgreen:

Pentru partea de jos a ușii: aș face-o ca în partea de sus, m-am numărat pentru a face acest AM pe drum!

Îmbinările „V” le am deja și pe ele! Pe de altă parte, ei sunt în "D", de fapt, este serios doctor?

: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

garaj izolat




de tigrou_838 » 02/12/08, 14:59

bine, trebuie să meargă bine, veți avea doar o rezistență mai mică la închidere, o izolare mai bună.

avantajul îmbinărilor V este acela că umpleți grosimea lui 0,5mm 5mm, deci cu o ușă care nu este corectă este interrestantă. și chiar și cu cele mai mari puteți face mai mult.

articulațiile în D trebuie să vadă cât de mult se poate bloca mini maxi, dar este, de asemenea, foarte bine dacă rămâneți în limita măsurătorii articulației.

ambele sunt în valoare depinde de spațiul înfundat.

pentru ciorapii, ideea este bună cred, că nu se va deschide de multe ori garaj, sau altfel fixate sub pervazul cu un latte mic și niște șuruburi resturi de metal, în speranța că, după sunt închide ușa.

încă un lucru, articulațiile ușii care duce la garaj, cum sunt ei?


Tigger
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 230