Testele de testare: Leds SMD VS Halogen VS Fluocompacte

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/10/10, 14:43

A) Link interesant, iată genul promisiuni tipice și înșelătoare despre becurile cu led „tradiționale”:

Redare luminoasă 50 w
Culoare deschisă 5000 ° K (alb)
Unghiul fasciculului 30 °


3 rânduri, 3 minciuni (cu greu ne descurcăm mai bine):
- fluxul luminos din lumeni nu este dat !!
- Niciun bec cu halogen GU10 de 50W pentru individ nu este în 5000K (pe de altă parte, poate fi specializat în rândul fotografului)
- Un bec de 50W nu are un unghi de 30 °, astfel încât puterea de lumină nu va fi niciodată aceeași ...

Apoi, 7 € pentru un reglabil în plus, îmi pare rău, dar poate fi doar de calitate slabă.

B) Ei bine, tocmai am făcut testele pe 15 puncte de măsurare fluorescente compacte SMD 3W / 50W halogen / 9W ... confirmă ceea ce am crezut ... le tratez și vor fi aici în mai puțin de 1 oră.
0 x
patatrace
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 05/12/08, 20:20




de patatrace » 29/10/10, 16:00

Deci, acesta este un aperitiv, rezultatele sunt puternice : Cheesy:

Cred că lipsa datelor în lm înseamnă că aceasta este o sosire generică ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/10/10, 17:17

Contra timp mic mi-a luat mai mult de „mai puțin de” 1 oră, voi adăuga fotografiile mai târziu.

Protocol de testare:

- 15 puncte de măsurare plasate „la întâmplare” într-o casă de scări
- 3 becuri de diferite tehnologii în baza GU10:
1 Megaman 9W (pe care îl folosim de 3 ani în aceeași casă de scări): Becuri și LED-uri economice
1 halogen de 50W (pe care îl știe toată lumea)
1 leduri Elix 60 SMD 3W: https://www.econologie.com/shop/ampoule- ... p-359.html
- Măsurarea luxmetrului omnidirecțional al fiecărui punct: https://www.econologie.com/shop/luxmetre ... p-133.html
- Luminozitate ambientală: de la 0.1 la 1.3
- Pentru fluorescența compactă, am așteptat ca prima măsurătoare să fie stabilă (sfârșitul preîncălzirii).
- La sfârșitul seriei becului, T-ul său maxim se măsoară cu acest termometru cu infraroșu: https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-132.html

Fotografii

Punctele de măsurare:
Imagine

Imagine

Punctul de testare:

Imagine

Cele 3 becuri:

Imagine

Luxmetrul:

Imagine

Exemplu de măsurare:

Imagine


Date brute în Lux (lumeni / m²):

Imagine

Grafic în Lux pe punct de măsurare și medie peste cele 15 puncte pe bec:

Imagine

Temperaturi maxime măsurate pe bec (încă aprins) la sfârșitul testului:

Fluorescent compact: 94.1 ° C
Halogen: 309,7 ° C
SMD: 41,6 ° C

Concluzii și comentarii:

- Temperatura becurilor este destul de logică și merge în direcția eficienței respective a becurilor (în Lm / W). T ° scăzut al becului SMD a priori prevede un bun augur pentru o durată de viață bună: LED-urile nu sunt amplificate (așa cum am spus mai sus, becurile Luxeon se încălzesc mai mult, aș măsura acest lucru)

- Becul cu LED-uri 60 SMD se aprinde mai bine decât becul fluorescent compact de 9W, în timp ce consumă de 3 ori mai puțin.

Imagine

- Varianța punctelor de măsurare dă omogenitatea luminii emise: cel mai bun este fluo, apoi ledul, apoi halogenul (diferență puternică, detalii mai târziu).

- Cu alte cuvinte: pe aceste puncte de măsurare este halogenul care are cel mai vizibil con (directivitatea luminii) (deci cea mai slabă difuzie a luminii și cea mai mare probabilitate de orbire). Nu-i păcat când toată lumea caută calitatea halogenilor în iluminatul economic?

Dar cred că punctul 7, care trebuie să fie chiar în conul de luminozitate maximă al halogenului, distorsionează măsurătorile în comparație cu redarea luminozității reale (subiectivitate), eliminându-l obținem o nouă serie mai reprezentativă Mă gândesc la ce simte.

Prin urmare, voi reface o serie de analize fără punctul 7 cu medii, randament energetic și varianță, care vor fi mai semnificative.

Concluzie provizorie:

Sper că acest lucru ar trebui să convingă deja unele dintre validitatea impresiilor mele când am spus „este albăstrui” ... în timp ce așteptam detaliile seriei fără punctul 7.
Dernière édition alin Christophe 29 / 10 / 10, 20: 24, editate 2 ori.
0 x
patatrace
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 05/12/08, 20:20




de patatrace » 29/10/10, 17:28

Într-adevăr, bluffează, ar trebui chiar să fie comparat cu Megaman 11w, cred.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/10/10, 18:37

Iată curbele și analizele fără punctul 7.

Imagine

Detalii despre punctele 9-15 care sunt departe de sursa de lumină. Aceasta oferă o indicație a capacității de împrăștiere a luminii:

Imagine

Abaterea de la media punctului de măsurare:

Imagine

Estimarea eficienței energetice

Imagine

explicații:

1) Media măsurătorilor în Lux
2) Abaterea medie (media abaterilor măsurătorilor față de medie)
3) Varianța pentru fiecare bec (cu cât este mai mare, cu atât măsurătorile fiecărui punct sunt mai diferite, aceasta oferă o idee despre omogenitatea sau constanța luminii). Completați deviația medie amplificând efectul
4) Consum de energie
5) Eficiență în Lux / W = 1) / 4)
6) Și mai presus de toate: eficiența medie comparativ cu halogenul = puterea luminii în comparație cu cea a halogenului.

La comentariile tale. : Idee:
Dernière édition alin Christophe 30 / 10 / 10, 09: 45, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/10/10, 20:24

Tocmai am inserat fotografiile de mai sus.

Măsurători de temperatură la sfârșitul testelor, pe fluo:

Imagine

Pe SMD:

Imagine

ps: prima fotografie este făcută cu bliț și nu cealaltă, ceea ce explică diferența de redare.
Dernière édition alin Christophe 30 / 10 / 10, 11: 00, editate 1 ori.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 29/10/10, 21:03

Foarte interesant, mulțumesc Christophe!

Este pentru prima dată când văd de fapt un bec cu led care concurează cu halogenul.

Și acolo se pare, conform măsurătorilor dvs., că 2 becuri de 3W depășesc un bec de 50W în lumen produs.

Apropo, consumul electric al panoului este cel pe care l-ați măsurat? Nu l-am găsit scris în mod explicit, cred, dar mi-l imaginez.

Deci, cu 20 de becuri de acest gen, sau 70W, concurez în cele din urmă cu un halogen de 500W! Visul meu :-) Încă este puțin cam scump comparativ cu un bec cu halogen de 500W, dar cred că va coborî repede.

Tocmai am vazut :
A nu se utiliza cu convertoare sau variatoare de tensiune


Dar, datorită puterii reduse a unității, vom putea să ne gândim cum să alegem numărul de becuri, va fi mult mai eficient decât variatoarele curente ...

Aceasta înseamnă că ne apropiem de luminile LED și pentru farurile auto.
0 x
Un bientôt!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/10/10, 10:10

bernardd a scris:Foarte interesant, mulțumesc Christophe!

Este pentru prima dată când văd de fapt un bec cu led care concurează cu halogenul.

Și acolo se pare, conform măsurătorilor dvs., că 2 becuri de 3W depășesc un bec de 50W în lumen produs.


Bine ai venit, sunt aici și pentru asta :)

Destul de la nivelul sursei va fi mai important (sau echivalent), dar cu ledurile smd lumina va fi mai difuză, deci va fi mai puțină lumină chiar în fața locului decât cu halogenul.

Pentru iluminarea stării de spirit acest lucru nu este un dezavantaj, ci un avantaj.

Iar cifrele producătorilor confirmă acest lucru:
2 SMD de 60 leduri = 280 lm * 2 = 560 Lm
Halogen 50W = 50 * 10-12 (lm / W) = 500 până la 600 Lm

bernardd a scris:Apropo, consumul electric al panoului este cel pe care l-ați măsurat? Nu l-am găsit scris în mod explicit, cred, dar mi-l imaginez.


Îl verificasem la acea vreme pe MM și pe halogen, funcționa bine pentru fluorescent și halogenul era la 48W, puterea sa depinde de tensiunea momentului. Dar aceste mici variații nu ar schimba concluziile.

Nu, nu l-am verificat pe leduri, dar am luat 3.5W și nu 3W (0.5 este consumul transformatorului cu bec).

bernardd a scris:Deci, cu 20 de becuri de acest gen, sau 70W, concurez în cele din urmă cu un halogen de 500W! Visul meu :-) Încă este puțin cam scump comparativ cu un bec cu halogen de 500W, dar cred că va coborî repede.


Faceți calculul pe durata de viață și veți vedea că vă va costa mai puțin peste 10 ani ... dar evident la momentul respectiv este o investiție semnificativă. Dacă iei fulgere, te poate răni ... dar asta este garantat teoretic ...

Pentru a ajuta la calcularea profitabilității iluminatului cu economie de energie, acum ceva timp a calculator economic și ecologic de iluminat cu economie de energie: https://www.econologie.com/calculateur-ampoules.html

Deci, testează-l, vei fi surprins ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/10/10, 10:20

Aici am făcut-o pentru voi: 20 de becuri cu halogen de 40 W (2000h) înlocuite cu 20 de becuri cu led de 3W (50h).

Economii de peste 50 de ore: mai mult de 000 de euro ... pentru o investiție de 5000 de euro ... chiar și fotovoltaice solare ultra-subvenționate pot sta alături de această „profitabilitate” ...

De asemenea, este destul de scandalos să ne dăm seama că mașinile sunt subvenționate în prezent (500 de milioane de pierderi pentru stat, deci suntem în sistemul bonus malus) pentru o pseudo dovadă verde, atunci când iluminatul economic nu este. TVA ar putea fi redusă, de exemplu, pentru acest tip de produs.

Trăiască holurile ...

Imagine

Calculele sunt explicate în a doua parte a paginii.

Amusez vous bien!
Dernière édition alin Christophe 30 / 10 / 10, 12: 07, editate 1 ori.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 30/10/10, 10:24

De acord cu orice altceva.

Christophe a scris:Nu, nu l-am verificat pe leduri, dar am luat 3.5W și nu 3W (0.5 este consumul transformatorului cu bec).


Cred că o mică măsurătoare ar adăuga nota finală testului tău :-)

Apropo, tensiunea de utilizare a becului nu este indicată în pagina de prezentare. Acest lucru este cu siguranță implicat de formatul GU10, dar pentru oricine nu cunoaște aceste coduri, ca mine, nu ar fi un lux.

Christophe a scris:Pentru a ajuta la calcularea profitabilității iluminatului cu economie de energie, acum ceva timp a calculator economic și ecologic de iluminat cu economie de energie: https://www.econologie.com/calculateur-ampoules.html

Deci, testează-l, vei fi surprins ...


Vă mulțumim pentru acest sfat suplimentar :-)
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 193