Știați ? Întrebări răspunde ecologie și energie.

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Știați ? Întrebări răspunde ecologie și energie.




de Christophe » 15/06/06, 12:28

Intenționez să fac un „Știai?” pe site.

Pentru început, va fi o singură pagină, dar dacă, datorită ajutorului și sugestiilor dvs., crește atât de mult, s-ar putea transforma într-o secțiune.

Această pagină ar consta în răspunsuri la întrebări legate de economie pe care vizitatorii le-ar putea pune. Răspunzând cu argumentele și imaginile „publicului larg”.

Când există suficiente întrebări și răspunsuri de acest tip (o duzină sau cam așa), voi scrie o pagină pe site.

Ce crezi?

Evident, orice sugestie de întrebare sau răspuns este mai mult decât binevenită (mai ales pentru a rafinați sau corectați anumite răspunsuri )

Iată un prim exemplu:

1) Cantitatea de energie conținută într-un litru de combustibil (benzină sau motorină) este de aproximativ 10 kWh.

Aceasta corespunde puterii termice restaurate de un cuptor cu microunde de 1400 W care ar funcționa la putere maximă pentru ...10 h !

Este, de asemenea, energia electrică consumată de un reflector halogen de 350 W în timpul ... 28h 34 min și 17 secunde.

Aceasta este o cantitate semnificativă de energie, dar vă permite doar să realizați câțiva km cu mașina dvs., puțin mai mult de 16,6 km dacă mașina dvs. consumă 6L / 100 km.
Dernière édition alin Christophe 21 / 08 / 06, 17: 31, editate 5 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 15/06/06, 12:43

Alte 2 exemple în urma:

2) Eficiența unei centrale nucleare este, în cel mai bun caz, de 30%.

Aceasta înseamnă că 70% din energia atomică din fisiunea uraniului este „irosită” ca căldură în turnurile de răcire.

Pentru o centrală electrică cu 2 reactoare de 1,3 GW electrice, aceasta corespunde unei pierderi termice de ordinul a 6 GW și a unei puteri atomice de 8,6 GW.

Acești 6 GW sunt „evacuați” în turnurile de răcire ale centralelor electrice franceze, există un turn pe reactor (prin urmare puteți cunoaște cu ușurință numărul de reactoare dintr-o centrală numărând numărul de turnuri).

Nevoile de încălzire ale unei case moderne sunt aproximativ (netezite pe parcursul anului) 60 W pe m2. Sau pentru o casă de 100 m2, 6 kW. Prin urmare, energia termică „pierdută” a unei singure centrale electrice cu 2 reactoare corespunde încălzind un milion de case! Presupunând (ceea ce nu este cazul, dar este pentru imagine) că această energie a fost recuperabilă sub formă de cogenerare, 14 până la 16 reactoare nucleare ar fi suficient pentru a încălzi întreaga Franță fără alte consumuri de încălzire, nici electrică, nici păcură, nici gaz !!

3) Puterea electrică a unui reactor nuclear este de 0,85 GW sau 1,3 GW.

Un GigaWatt corespunde unui miliard de wați sau 1 kW. Calculatorul dvs. consumă aproximativ 000 KW. Prin urmare, un GW poate alimenta 3 milioane de computere. Și un reactor de 1,3 GW cu aproape 4 milioane de computere.

Cea mai mare turbină eoliană construită vreodată produce 5 MW sau 5000 kW, suficientă pentru a alimenta 16 de computere. Ar fi nevoie de 667 dintre aceste turbine pentru a obține puterea unui singur reactor nuclear. Centralele franceze produc 260-2 reactoare.
Dernière édition alin Christophe 22 / 06 / 06, 12: 08, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 15/06/06, 13:49

interesant, mai ales primul exemplu, dar încă ne este foame, (stil pentru ultimul câte turbine eoliene clasice (cred că este ~ 5000).

Ar trebui să existe linkuri de fiecare dată: pentru a afla mai multe.

Un cuptor cu microunde de 1400 W cu o pierdere reală de 400 W ??? sau este o rotunjire? Și atunci un cuptor cu microunde este adesea cu greu mai mare de 1000 W.

Pe scurt, este o idee bună, dar trebuie să puneți câteva linkuri (de asemenea, pentru a putea verifica când pare suspect ;-)).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 15/06/06, 13:52

1) Pe cartonul cuptorului nostru cu microunde (mediu-jos) este scris: 1100 (1200?) W pentru 850 W returnat.
După aceea, trebuie să varieze puțin în funcție de calitatea (vezi vârsta?) Microundelor.

În plus, în general, nu este marcată puterea în aceste 2 forme ... Presupun că este singura energie „consumată” care se observă. Oricum, cel mai bun este să-l testați cu un contor de energie;) - dar shhh nu mai spun nimic ((Nono va fi înțeles)

De aici și interesul de a face o discuție înainte de a posta acest lucru pe site :)

2) Ok pentru a face backup cu link-uri (pfff pește-te !!), dar nu pot face totul singur .... :| Cred că Wikipedia sau Ademe ar putea fi în regulă?

3) În cap, o turbină eoliană de 5 MW are aproximativ (specialiștii mă corectează, vă rog) un rotor de 60 m în diametru și o înălțime de 120 m la nacelă. Aceste modele sunt 100% offshore ...

O turbină eoliană terestră „bună” are 1 MW ... de aceea este necesar să se aplice un coeficient. 5
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 15/06/06, 14:41

salut
Verificați, dar un 5mw cred că este de 100 și câțiva metri de rotor! (102 dacă creierul meu nu este prea plin de bule)
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 15/06/06, 14:45

Foarte posibil, dar acest subiect este făcut și pentru o punere în comun a verificării;)

Atunci poate avea 60 m de lamă :D deci 120 in diam!

Și de la 100 la 120 m de picior :D
0 x
Logan
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 62
Înregistrare: 25/03/03, 11:45




de Logan » 15/06/06, 18:54

Pentru calcularea eficienței unei centrale nucleare, ar fi, de asemenea, necesar să se includă pierderile datorate rețelei de distribuție, care mi se pare destul de considerabile.
Ne pare rău, nu am niciun număr (leneș să caut informații)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 15/06/06, 19:04

Nu, acestea nu ar trebui incluse în această întrebare, deoarece se referă la centrala electrică în sine și nu la costul ecologic al curentului care ajunge la domiciliu.

Mi se pare că pierderile online sunt în jur de 20%.
Dar nu am reușit niciodată să găsesc cifre oficiale.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 15/06/06, 22:25

Econologie a scris:Mi se pare că pierderile online sunt în jur de 20%.
Dar nu am reușit niciodată să găsesc cifre oficiale.

hi
nu ești pregătit să-i găsești. EDF nu-i cunoaște mai mult decât pe tine sau pe mine :P
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 21/06/06, 17:13

zac a scris:hi
nu ești pregătit să-i găsești. EDF nu-i cunoaște mai mult decât pe tine sau pe mine :P
@+


Ei bine, trebuie să aibă o idee la fel ... deoarece știu ce produc și știu ce încarcă ... diferențialul = pierderile (nu neapărat că online există și transformatoarele) ) ...
0 x

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205