Secta econologiei

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Secta econologiei




de Christophe » 19/10/05, 10:25

Tocmai i-am contactat trimițându-le acest mesaj.
Vom vedea dacă va veni un răspuns ...

Pentru editor.

bonjour,

Sunt Christophe M, webmaster-ul econonie.com. Într-un articol recent din „Ladecroissance”, m-ați insultat în mod deschis, numindu-mă (eu și site-ul meu) „sectă techonscientist”. Dacă nu vedeți despre ce vorbesc, faceți clic aici:

articol-în-decăderea-pic18.jpg


Această insultă este o defăimare publică și deschisă și aș putea, ca atare, să te dau în judecată, dar din moment ce cred că suntem (cel puțin așa sper, dar sunt din ce în ce mai puțin sigur) în „ aceeași tabără ”, am decis să nu o fac. Dar să știți că îmi voi afirma dreptul la replică că veți fi obligat să publicați!

Între timp, aștept o explicație și o scuză scrisă de la dvs. ca răspuns la acest e-mail.

A ta

Christophe M. Inginer ENSAIS
Dernière édition alin Christophe 25 / 04 / 12, 15: 10, editate 7 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 19/10/05, 23:08

dragă econology

Am găsit răspunsul tău reactiv, cam târziu.
Dar acest lucru vă privește direct și, dacă ați decis să scrieți un răspuns, este cu siguranță după o reflecție personală atentă.

Numai că, îndrăznesc să vă fac o remarcă, pentru că lectura este tulburătoare ...

Când ești într-o scrisoare de dezvoltare cu un vorbitor oficial, îți scoți în evidență calitățile, statutul și că îți dai dovada de dungile de inginerie, cel mai puțin lucru este să ai grijă de scrisul tău și să eviți șase greșeli ortografie, dacă doriți să rămâneți credibil.
Mai ales dacă întrebați, pe bună dreptate, un drept de răspuns în rața sa, nu este necesar ca această apariție inestetică să nu se întoarcă împotriva dvs. și a ceea ce reprezentați.

Eu, personal, odată cu vârsta, amintirea străpungând tabăra la mare viteză, îmi scriu textele pe un document Word; verificatorul ortografic este foarte la îndemână și elimină majoritatea greșelilor, în afară de accente, corzi verbale, ture de frază și câteva cuvinte recalcitrante.
Toate cuvintele discutabile sunt subliniate cu roșu; făcând clic dreapta pe cuvântul subliniat, vi se propun propuneri similare de scriere și este ușor să selectați cuvântul potrivit. Este foarte rapid!
Dacă doriți să aveți mai multă grijă de text, accesați instrumentele / gramatica și ortografia (sau pictograma ABC).
La final, faceți o copiere și lipire pe fișierul de destinație. Totul nu va fi perfect și nu va vindeca defectele noastre infirmabile, dar acest ajutor va șterge cea mai mare parte a acestuia și va oferi o ștampilă mai prezentabilă și mai credibilă cuvintelor tale.

Gegyx
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 19/10/05, 23:21

Wow!!!!! :o
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/10/05, 07:38

Bună seara sau bună dimineața pentru francezi

Deci credibilitatea merge cu defectele? cu multele greșeli pe care mi le-am făcut credibilitatea nu ar trebui să fie grele ...
O șansă ca eu să fiu doar un handyman că nu am titluri, îmi (permite) să greșesc și, în multe cazuri, nu îmi iau timpul să citesc din nou, ceea ce nu-mi place să scriu, și mă întreb cum reușesc să scriu atât de multe despre forum.
În realitate, în țările vechi acordați prea multă importanță protocoalelor de principii, treceți de la necesar la esențial, pierdeți timp prețios în toate aceste apariții, această judecată asupra anturajului dvs., titluri profesionale, situații ierarhice ect ..
Ceea ce este important într-un mesaj este conținutul, nu containerul și ziua în care trebuie să am grijă de textele mele, nu aș mai pierde timp să scriu, ceea ce îmi va oferi mai mult timp pentru experiențele mele.
Înțeleg remarcile tale, ai fost educat așa
aici aproape toată lumea este în condiții familiare. clase sociale și titluri profesionale, doctor, inginer, măturător, aviatori se freacă,
Cu cât trăim mai mult în locuri izolate, cu atât barierele sunt șterse.
Las subiectul, dar se simte bine să-ți subliniez că altfel, este mai ușor să trăiești și ne respectăm reciproc în felul nostru .. greșeli! limba franceză este atât de complicată, ceea ce ar avea nevoie de o relucrare bună, în loc să adăugați cuvinte în limba engleză.
Când puteți utiliza software care se ocupă de Ç, ë ê în cele din urmă toate acele bibelouri pe care trebuie să le căutați pe tastatură, pentru a face concordanțe cu texte (mai ales dacă sunt traduse din engleză)
era foarte elegant pe vremea lui Molliere, dar din informatică nu este foarte eficient.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 20/10/05, 08:09

greșeli de ortografie sau nu, chiar nu ne pasă!
ceea ce contează este substanța și nu forma!
atâta timp cât mesajele sunt mai mult sau mai puțin lizibile, acesta este principalul lucru, nu?
asta îmi amintește de unul dintre marii mei unchi care nu știa nici să citească, nici să scrie, nici să numere, era mason de meserie și construia pereți perfect rectilini și nivelați, fără nivel și fără nicio măsură, folosea bețe pentru a număra a fost inteligent în plus ca și ce! ......
încă o dată complet de acord cu tine André
și prietenie cu vărul lumii noi! :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 20/10/05, 08:17

să ne întoarcem la oile noastre oricum !!!!!!!!!
așteptați să vedeți răspunsul lor!
oricum vor exista și alte atacuri pe măsură ce Econologie este din ce în ce mai cunoscută și cu siguranță recunoscută!
Am observat un lucru la mulți oameni: atunci când ai succes nu este „cinstit”: supărat:
și opusul pentru că ești pur și simplu un bun pentru nimic! ;)
0 x
SAVOY73
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/10/05, 13:45




de SAVOY73 » 20/10/05, 12:04

bonjour,

Descopăr instantaneu conținutul acestei postări și articolul care a motivat-o.

Econologia are dreptate să se răzvrătească. Atacul este cu atât mai dureros când vine
a unei frunze de varză care spune ecologic.

În umila mea părere există două ecologii ... Cea pe care o propuneți cu toții aici, una ecologică care
oferă nu numai alternative conceptuale și energetice, ci și un
soluție economică reală la problemele industriale și sociale ale timpului nostru.

Și apoi, există acești mici comedianți de ecologie „politizată” ... Teoreticienii care sunt în favoarea revenirii
cu lumânare și brânză de capră ... Băieți care ar dori ca toți să mergem cu bicicletele
și pe jos doar pentru a-și satisface ideologia lor oarbă și totalitară. Pentru ei este
omul care este fundamental rău, trebuie să respirăm încet, să ne mișcăm
încet și vorbește în tăcere ...

Există alte căi care merită explorate ... Nu totul funcționează, desigur, dar aici
meritați cu toții să încercați cel puțin ... Și acesta este deja un bun punct de plecare.

Îmi place în special pasajul de pe Pantone ... O colecție de idei primite care neagă
existența a sute de experimente și rezultate dovedite.

Acești fundamentaliști ai politicii ecologice merită puțin respect și atenție. Al nostru
situația actuală este parțial rezultatul metodelor și ideologiei lor
limitele lor au fost dovedite de mult timp.


În ceea ce privește erorile francezei în Econologie, aș spune că este cu siguranță regretabilă și că este
ar trebui să acorde atenție acestui aspect. Compania care ne găzduiește are regulile sale. Bine sau
rău, sunt ceea ce sunt. A pretinde că vrem să ne schimbăm societatea presupune
mai întâi că îi aplicăm scrupulos codurile. Respectabilitatea noastră va fi
că cu atât mai dovedit și acțiunea noastră mai eficientă. Pentru a ne schimba societatea trebuie
că luăm exact opusul metodelor sale în timp ce aruncăm totul în matriță
convenții. Vă pot asigura că majoritatea atacurilor împotriva noastră
va fi astfel neutralizat.

Dar hei, cine nu greșește, nu este nevoie să ne rupă cu mesaje agresive
Eu însumi sunt vicepreședinte al unei asociații și recunosc că nu este întotdeauna
ușor de realizat perfectiunea ortografică.


Econologia are meritul de a lupta, cu mult talent, împotriva stabilirii și
mai presus de toate, să nu accepți niciodată dogma, ordinea stabilită ...

Dacă unor ziare nu le place, păcat pentru ei .... Doar că sunt
nu până la provocarea umană și tehnologică de salvgardare și
conservarea planetei noastre.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 20/10/05, 12:16

gegyx a scris:Am găsit răspunsul tău reactiv, cam târziu.
Dar acest lucru vă privește direct și, dacă ați decis să scrieți un răspuns, este cu siguranță după o reflecție personală atentă.

Numai că, îndrăznesc să vă fac o remarcă, pentru că lectura este tulburătoare ...

Într-adevăr, există câteva greșeli care rămân ... dar vă găsesc destul de greu cu privire la acest punct.

Pur și simplu nu am recitit acest mesaj deoarece nici măcar nu eram sigur că e-mailul destinatarului era corect ...
În timpul unui drept de răspuns, puteți fi sigur că aș avea grijă de ortografie de două ori!

Reacția mea întârzie pentru că am vrut să rămân zen ... Într-adevăr; Cred (dar sunt din ce în ce mai puțin sigur, vezi mesajul de știut73) că suntem în „aceeași tabără”, mai ales că defăimarea nu este flagrantă, deși alte persoane ar fi făcut unul pentru mai puțin de atât! De asemenea, am sperat la o scuză de la ei după reacțiile la ei de la un vizitator de ecologie .... nu a fost!

În cele din urmă vine și această întârziere că am avut alte lucruri de făcut de la publicarea raței (lucrează apoi șomajul ... dar mai ales să mă ocup de economie)

ps: vă mulțumesc pentru mesajul dvs. SAVOIE73, evident că îl împărtășesc integral!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 20/10/05, 12:18

Deoarece subiectul pare să te intereseze, iată e-mailul primit la adresa mea de e-mail:

bonjour,

Adresa pe care o utilizați (contact@decroissance.org) este cea a IEESDS (Institutul de Studii Economice și Sociale pentru Dezvoltare Durabilă) care nu poate răspunde pentru ziarul La Décroissance.

Cordialement,

Bruno Clementin


La care am răspuns:

bonjour,

Vă rog să-mi trimiteți un e-mail de contact din ziar, nu l-am putut găsi pe site-ul lor.
Whois din casseurdepub.net oferă: denis@antipub.net

A ta
C. Martz


Și ca niciun răspuns de luni, iată e-mailul pe care tocmai l-am întors (și încep să le încalce până la mine, de unde tonul folosit):

bonjour,

Au trecut 3 zile de când ți-am trimis acest e-mail și încă nu am primit un răspuns de la tine!
Aș putea avea o explicație, vă rog! Mă insultați public și când vine vorba de responsabilitate mă ignorați. Intr-adevar; ziarul la décroissance este publicat de asociația casseurdepub sau e-mailul dvs. este cel al asociației. Sunt sigur că aveți răspunsurile pe care le-am cerut!

Vă rugăm să știți că nu aș lăsa să treacă această defăimare și că daunele pe care le-am suferit vor fi plătite într-un fel sau altul!

Cordialement

C. Martz
0 x
SAVOY73
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 03/10/05, 13:45




de SAVOY73 » 20/10/05, 12:45

Bah ... Nu sunt atât de sigur că ar trebui să ne pierdem timpul cu acești „clovni”.


Pe de altă parte, ați fi interesat să propuneți un subiect televizat.

De fapt, ideea ar fi să adune laolaltă 5 sau 6 tehnologii „paralele” care s-au dovedit a fi
care pot fi industrializate pe lângă faptul că sunt ecologice. Și să propun câteva
prezentare la un program la care ar fi invitat, un politician, un om de știință, un industrial
unii consumatori .... Toate prezentate desigur la prime time.

De exemplu, am putea selecta:

- HVB
- Pantonul
- Stirling și aplicațiile lor geotermale și energetice.
- Motoare magnetice (ar avea nevoie de un demonstator ...)
- Captură electrostatică pentru reîncărcarea bateriilor ...
...

Pe scurt, dacă sunteți interesat, am putea deschide un subiect, arhitect toate acestea, construiți
un concept și ... du-te la asalt !!!
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179