Instalatie solara din lemn Tigger cu tampon termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 17/04/08, 22:40

Am găsit un document pe o supapă termostatică
Poate fi folosit ca intrare a schimbătorului pe un rezervor cu bobină dublă sau ca ieșire caldă de apă caldă menajeră pentru a limita temperatura.

link dedesupt

http://www.alpilles-solaires.fr/Nos_sol ... ngeurs.jpg

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

instalarea mea




de tigrou_838 » 18/04/08, 08:47

Bună ziua tuturor, așa arată o supapă termostatică, aceasta este conectată la circuitul mașinii de spălat și îmi permite să alimentez mașina de spălat cu apă solară la 35 de grade.
Imagine

Tigger
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

instalarea mea




de tigrou_838 » 18/04/08, 08:50

Bună ziua din nou, iată supapa termostatică care îmi permite să trimit apă la 24 de grade în podeaua încălzită.

Imagine

simplu și eficient, putem vedea clar H pentru intrarea cu apă fierbinte, C pentru intrarea cu apă rece și săgeata mică pentru ieșire.

Tigger
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 18/04/08, 08:54

Tigger ai văzut vestea frumoasă pe care ți-am dat-o? Casă solară auto-construită în Lorena
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

instalarea mea




de tigrou_838 » 18/04/08, 09:02

salut Christophe,

da vești grozave,

mulțumesc HO, mare econolog.

sperând că acest lucru îi motivează pe mulți oameni să utilizeze energia solară adaptată fiecărei situații din casă, mai degrabă decât încălzirea la : Evil: combustibil : Evil: .


mic tigr. : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 18/04/08, 10:45

Bună treabă, Tigger!

Ar trebui să ofere idei inginerilor de încălzire ... Atâta timp cât sunt numiți mai degrabă Winnie decât Eeyore :|
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

instalarea mea




de tigrou_838 » 18/04/08, 11:57

salut remundo, nu vreau să generalizez sau să denigrez această frumoasă profesie, dar este puțin adevărat că diferiții instalatori pe care i-am contactat erau oameni mai ciudați decât alte lucruri.

pentru idei, acestea sunt doar lucruri de bază în instalații sanitare, și totuși nu știu prea multe în acest domeniu.

Tigger : Cheesy:
0 x
CORBEL
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 29/05/07, 13:40
Locul de amplasare: Bretagne

lemn solar combinat




de CORBEL » 18/04/08, 12:26

Bjr!
Tocmai am citit toate acestea, este fantastic

Aș vrea însă să iau critica prețului exorbitant pe care îl percep instalatorii ...

Sunt instalator de 10 ani de solar / BOis și recent de granule ...
Nu putem avea niciodată aceleași costuri de instalare ca un auto-construit
Suntem o companie, cu taxe, standarde, garanții de oferit, securitate de înființat și prețuri obținute de la furnizori identici cu grupul de achiziții ... din concurență ...
Nu sunt de acord că spunem că efectul subvenției intră în buzunarul meu și vreau doar să scadă prețurile pentru a permite cât mai multor oameni să aibă acces ... dar asta depășește instalatorii. este sistemul de producție NRJ, iar lobby-ul este preocuparea
Pentru că dacă nu mai există credit fiscal secundar, schimb statutul (lucrător independent) și sper că voi fi mai puțin costisitor ...
aici vreau doar să schimb această critică prea simplistă ...
prietenos
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 18/04/08, 13:26

Bine, Corbel,
nu merită să-i batem pe inginerii de încălzire în general, dar, în special, unii sunt cu adevărat muncitori sau hoți, sau ambii.
inginerul meu de încălzire este foarte clar și oferă detalii despre ofertele și facturile sale. când vedem prețul MO și discutăm cu el despre timpul MO, putem vedea că nu își fură banii. pe de altă parte, în cazul în care merge prost (nu în toate cazurile) este că prețul echipamentului este uneori cu 20 sau 30% mai scump decât același lucru în altă țară europeană în care nu este subvenționat. (este ușor de verificat cu internetul)
parcă întâmplător, costul suplimentar este = valoarea subvențiilor.
efect indirect, prin urmare, impozitele noastre către toți (subvențiile) intră în buzunar; sau producătorul, importatorul sau instalatorul, în funcție de sector sau de rețeaua comercială în vigoare.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
jc-Tergal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 98
Înregistrare: 12/03/07, 00:53

Re: lemn solar combinat




de jc-Tergal » 18/04/08, 13:35

CORBEL a scris:Bjr!
Tocmai am citit toate acestea, este fantastic

Aș vrea însă să iau critica prețului exorbitant pe care îl percep instalatorii ...

Sunt instalator de 10 ani de solar / BOis și recent de granule ...
Nu putem avea niciodată aceleași costuri de instalare ca un auto-construit
Suntem o companie, cu taxe, standarde, garanții de oferit, securitate de înființat și prețuri obținute de la furnizori identici cu grupul de achiziții ... din concurență ...
Nu sunt de acord că spunem că efectul subvenției intră în buzunarul meu și vreau doar să scadă prețurile pentru a permite cât mai multor oameni să aibă acces ... dar asta depășește instalatorii. este sistemul de producție NRJ, iar lobby-ul este preocuparea
Pentru că dacă nu mai există credit fiscal secundar, schimb statutul (lucrător independent) și sper că voi fi mai puțin costisitor ...
aici vreau doar să schimb această critică prea simplistă ...
prietenos


Vand eu însumi lemn, am propria mea companie, așa că știu care sunt taxele și concurența (în principal negru), dar sunt destul de uimit de prețurile practice UNELE

Caut un cazan vigas. Sun în Belgia care mă redirecționează către instalatorul său francez: boiler vigas 25s: 3600 € HT !!!! bineînțeles în afara posturii etc.

ebay germania: vigas25S + 1000l tampon + diverse accesorii la un profesionist de 2750 € livrare inclusă
dar imediat francezii mi-au spus că există un credit fiscal !!! deci acuzațiile oricum nu explică totul
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144