Instalatie solara din lemn Tigger cu tampon termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Instalatie solara din lemn Tigger cu tampon termic




de Christophe » 15/04/08, 18:37

Iată o prezentare destul de completă a documentului casa solara + lemn + mic complement electric de Tigger cu Placă termică de casă 1000L.

Începe aici: de ce să alegem construcția solară auto?

Imagine
Diagrama mare: https://www.econologie.com/photo/solaire ... e_18_1.gif

Imagine

Am împărțit-o în mai multe articole:

1) Renovarea și transformarea unei case cu încălzire 100% electrică într-o casă cu încălzire solară și lemne în Lorena

https://www.econologie.com/pourquoi-choi ... -3773.html

2) Achiziționarea casei în 2004 ... totul electric!

https://www.econologie.com/photo-d-une-m ... -3774.html

3) Lucrari de renovare interioara

https://www.econologie.com/maison-electr ... -3779.html

4) Instalarea colectoarelor solare în vara anului 2006 și instalarea circuitului solar

https://www.econologie.com/photos-de-la- ... -3780.html

5) Fotografii, plan și explicația circuitului solar

https://www.econologie.com/photos-et-pla ... -3783.html

6) Sobe cu bobină de apă caldă (complement pentru PC)
https://www.econologie.com/poele-a-bois- ... -3788.html

7) Detalii și mai multe fotografii
https://www.econologie.com/photos-et-det ... -3787.html

Unele fotografii:

Imagine

Imagine

Imagine
Dernière édition alin Christophe 15 / 12 / 10, 16: 04, editate 4 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 15/04/08, 22:53

bonjour

Mulțumim lui Tigger pentru această instalație superbă și acest articol foarte complet

Când am spus în urmă cu ceva timp că constructorii auto-instalatori vor reuși să parieze, demonstrând interesul economic real al solarului combinat, ceea ce profesioniștii și prețul lor descurajant nu vor reuși niciodată să facă.

Am găsit în instalarea Tigrou câteva sfaturi pe care aș dori să le aplic viitoarei mele instalări:

1) Rezervorul de preîncălzire solară în amonte de cumulul electric
Aceasta menține o capacitate reală de apă caldă la 60 ° (întregul volum al cumulului 200 sau 300 l)
Acest lucru nu este cazul unui rezervor solar singur cu un amplificator electric, deoarece rezistența este la nivelul intermediar și doar apa „deasupra” este adusă la 60 °
Dacă doriți 300L de apă caldă la 60 °, atunci trebuie să alegeți un rezervor solar de 500L, iar prețul nu este același!
Cu toate acestea, circuitele de canalizare și de încălzire sunt separate
Cred că, în cazul meu, să fac un singur circuit (temperatură ridicată) pentru a încălzi rezervorul cu centrala de lemn în absența soarelui (încălzirea mea este realizată de calorifere și nu de PC, deci T ° mai mare )

2) Supapa termostatică pentru a menține o temperatură constantă în circuit, chiar dacă tamponul este la temperatură ridicată (căldură în exces din încălzitorul de lemn)
Putem avea o fotografie cu asta (nu știu cum arată) :|

3) Mașina de spălat vase și mașina de spălat conectată la canalizare
De ce să nu ieșiți direct din rezervor la 60 ° cu, din nou, un mixer termostatic pentru a coborî temperatura la 50 sau 40 ° C (vezi mai multe pentru vase?)

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

instalarea mea




de tigrou_838 » 16/04/08, 09:02

salut bucla.

înainte de a începe lucrarea, am căutat mult și am memorat posibilitățile pe care le aveam, mai ales datorită APPER, și ECONOLOGIE.

prin urmare

pentru punctul tău 1. Sunt obligat să despărțesc complet cele două circuite, încălzirea fiind la temperaturi foarte scăzute, ceea ce nu ar fi fost suficient pentru încălzirea sufisamentului apei sanitare.

deocamdată cumulul solar este în serie cu cumulul electric, în curând un mic circulator care nu este prezentat pe plan, pentru a roti apa în cele două cumuluri atunci când apa solară este deasupra apei electrice, mai mult sau mai puțin peste 55 de grade, capacitate totală 400litri de apă caldă.

punctul 2 și 3.
supapă termostatică pentru a trimite doar 24 de grade în încălzirea în pardoseală.
masina de spalat vase furnizeaza apa calda solara la 60 de grade.
masina de spalat furnizata cu apa calda solara la 35 de grade prin intermediul unei alte supape termostatice.

multumesc Christophe

Tigger
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/04/08, 09:17

looping a scris:Când am spus în urmă cu ceva timp că constructorii auto-instalatori vor reuși să parieze, demonstrând interesul economic real al solarului combinat, ceea ce profesioniștii și prețul lor descurajant nu vor reuși niciodată să facă.


Nu vor să o facă pentru că știu de unde provin subvențiile ...

Așa cum am spus oral lui Tigger acest lucru: dacă toată lumea ar avea case ca ale noastre, vânzătorii de combustibil ar da faliment ...

Așadar, interesul lor este să continue să facă acest tip de casă inaccesibilă ... supra-facturarea printr-o subvenție materială este mijlocul pe care statul l-a găsit care trece „cel mai bun” ... în plus, se referă la toate materialele pentru EnR. Cazan pe lemne inclus.

Tigger a vorbit puțin despre asta (bine, am reformulat-o puțin, dar ideea este acolo) introducerea sa: https://www.econologie.com/pourquoi-choi ... -3773.html

Capcana subvenției ...

Instalarea mea de apă caldă menajeră în autoconstrucție și în serie pe balonul electric m-a costat doar 1200 de euro fără subvenție. Într-adevăr; munca desfășurată nu este subvenționată (și din motive întemeiate: am câștiga bani pentru a o face).

Dar până la urmă, chiar și cu subvenții din partea statului și a regiunii Lorena, m-ar fi costat tot mai mult să apelez la un profesionist.

Cred că subvențiile tind să crească artificial prețul instalațiilor solare, ceea ce nu este un lucru bun. Cu alte cuvinte: prima nu intră în dezvoltarea durabilă, ci în buzunarul instalatorului.


În rest, îl felicit în continuare pe Tigrou pentru pugnacitatea lui ... și anunț că prezentarea instalației noastre este cogitată.

Lipsesc doar câteva aspecte financiare ... L-am rugat pe Tigger să se gândească la asta prin e-mail.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

instalarea mea




de tigrou_838 » 16/04/08, 10:47

salut tuturor! : Cheesy:

chiar și un mic reformulat cu sosul Christophe, sunt complet de acord cu el.

Încerc să fiu disponibil și să răspund cât mai repede la diferitele întrebări, atât aici, cât și la apel.

solarul trebuie să se democratizeze.

ps: Voi căuta facturile pentru instalarea mea. prin separarea părții de instalații sanitare și de electricitate pe care le-am făcut în același timp.

Tigger
0 x
jc-Tergal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 98
Înregistrare: 12/03/07, 00:53




de jc-Tergal » 16/04/08, 11:33

placa termica din ce este facut ??? este un rezervor mare de plastic cu toată izolația în jurul lui ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

instalarea mea




de tigrou_838 » 16/04/08, 11:51

da jc-tergal,
este un rezervor din plastic de 1000 litri, cu cadru metalic, plus izolație în jur.
uită-te la fotografii, vedem izolarea rezervorului.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/04/08, 12:41

0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 16/04/08, 12:48

Bună tigger

Vă mulțumim pentru toate aceste detalii
Pentru rezervorul meu de canalizare în amonte de cumulul meu actual 300L, cred că am cumpărat echipamentul de mai jos

Imagine

Acoperirea internă a rezervorului în două grosimi de vitrifiere emailată

Izolație poliuretanică fără CFC

Durată de viață lungă

Eficiență ridicată

Anod de magneziu

2 kW rezistență electrică la cerere

Presiunea maximă de funcționare 8 bar.

Presiunea maximă de funcționare a bobinelor: 18 bar la 120 ° C - 16 bar la 160 ° C - 15 bar la 180 ° C

Tip


K-162

Capacitate (l)


160

Lățime A (mm)


615

Lungime L (mm)


580

Înălțime H (mm)


1070

Suprafață înaltă a bobinei (m²)


0,58

Suprafata mica a bobinei (m²)


0,73

Greutate netă (kg)


98

Ieșirea apei calde menajere d1


¾ ''

Intrare mare a bobinei d2


1 ¼ ''

Termostat D3


½ ''

Circulația d4


¾ ''

Ieșire înaltă a bobinei d5


1 ¼ ''

Intrarea bobinei inferioare d6


1 ¼ ''

Termostat D7


½ ''

Putere redusă a bobinei d8


1 ¼ ''

Intrare de apă rece menajeră d9


¾ ''




Pentru a optimiza schimbul de temperatură, vreau să folosesc cele 2 bobine disponibile pe acest rezervor (deoarece este echipat cu acesta)
Sosirea apei calde din circuitul de încălzire pe intrarea superioară a bobinei superioare și ieșirea la ieșirea inferioară a bobinei inferioare
Între ele, pur și simplu conectați priza superioară la intrarea superioară a bobinei de jos
(Nu știu dacă am fost foarte clar, dar pot face o schiță)

Ce părere aveți despre acest material și ideea mea?

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 16/04/08, 13:01

Buclă, fără anunț, vă rog ... v-am corectat postarea

Nu vrei să faci un timbru mare ca la noi atunci?
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166