Val de roșu terestru în Ungaria (uzină de aluminiu)

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/10/10, 16:43

La știrile A2 din această după-amiază, au explicat că în Gardane depozitarea acestui nămol este mai puțin periculoasă, sifonul îndepărtat înainte de aruncare în mare sau depozitare, în formă solidă ????
Cu PH de 10 trebuie să rămână multă sodă (echivalent cu PH acid de 4, zero fiind la 7).
În Ungaria, PH-ul trebuia să fie mult mai mare de 10 pentru a arde rapid, în plus fluorurile sunt toxice.
Descărcarea pe mare este cunoscută de mulți ani în regiunea PACA, de exemplu la știrile A2, cu proteste.

Pentru pif-ul meu, este mai puțin periculos decât un Cernobîl !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/10/10, 17:45

nu fabricarea aluminiului este cea care produce aceste deșeuri, ci extracția aluminei din bauxită, deci nu există nicio legătură cu fluorul criolitului utilizat pentru electroliza aluminiului

dacă bauxita nu conține silice, sifonul este bine recuperat, iar nămolul deversat conține puțin

dar dacă bauxita este de calitate slabă, conține siliciu care produce un silicat de sodiu de aluminiu, care conține sodă și care nu este recuperat

http://www.societechimiquedefrance.fr/e ... _aluminium
http://scienceamusante.net/forum/chimie ... turn=1#top

desigur, acest nămol nu este radioactiv, dacă nu facem nimic, putem evita inundarea vecinilor: acest depozit cu diguri ridicol de înalte este lamentabil
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 08/10/10, 21:21

diguri ridicol de înalte, care este jalnic

Pentru a vedea la TV, ruperea digurilor, grosimea digurilor a fost foarte insuficientă pentru înălțimea lor, pentru pământul care cedează la prima infiltrare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 10/10/10, 22:01

Am văzut o mulțime de lucruri ciudate când curățau mizeria. Inclusiv un camion cu aspersoare și un mlaștin infam de care nu au putut scăpa! Metodele mi s-au părut rele pentru că au fost grăbite. Și nu înțeleg de ce nu filtrează ceea ce amestecă, de ce să nu depoziteze totul iar și iar într-o piscină? Sau rezervorul original după filtrare?
Și de ce să nu desfășurăm „barajele plutitoare” pe pământ ... atâta timp cât este lichid?
Este întotdeauna la fel într-un dezastru: este o dezorganizare totală, nu crezi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6991
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 10/10/10, 22:27

Și acest nămol de bază PH este stocat în cantități mari, până la ce?

În acest bazin de retenție, nu au știut cum să-l neutralizeze cu un acid?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 10/10/10, 22:55

gegyx a scris:Și acest nămol de bază PH este stocat în cantități mari, până la ce?


Într-adevăr, la ce bun este să acumulezi astfel de cantități de porcărie? Poate că este mai bine să lăsați cadoul otrăvit generațiilor viitoare odată ce unii au obținut toate beneficiile și au lăsat problemele altora ... De ce să nu ne ocupăm continuu de luarea în considerare a costurilor de procesare de către fiecare cumpărător de aluminiu?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 11/10/10, 11:27

Poate pentru că rezonăm la cel mai ieftin ....

Aceasta este întrebarea pe care mi-am pus-o de la început, în special stocarea în aer liber, prin urmare, inevitabil o diluare în apa de ploaie și, prin urmare, un deversare obligatorie ... mai devreme sau mai târziu ...

Link-urile de mai sus explică modul în care aceste deșeuri pot fi recuperate (odată uscate), în special ca umplutură pentru drumuri ...

Apropo, au ieșit 1 milion sau 1 miliard de m3?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/10/10, 13:07

Am impresia că scopul acestor bazine în aer liber este de a lăsa dioxidul de carbon din aer să neutralizeze acest lucru foarte încet ... și gratuit

când am venit cu ideea de a trece CO2 din fumul de la o altă fabrică pe o forum de chimie, am fost numit excentric, dar fără răspuns serios spunând dacă este posibil sau nu, nici precizie asupra compoziției noroiului ...

Cred că problema vine de la silice: dacă nu ar exista nici una în bauxită, soda caustică ar fi recuperată la 100%, iar nămolul ar fi doar oxid de fier fără pericol: dar silica face silicat de sodiu, rahat și vâscos

cu CO2 s-ar neutraliza bine, dar face gelul de silice atât de mizerabil, în care nu este ușor să balonați CO2

cealalta solutie ar fi sa pulverizati noroiul in fum plin de CO2 ... dar daca mai exista alt produs toxic in noroi va trimite peste tot ... nu este un manevrist chiste ca mine care poate găsi soluția, nici măcar nu știe datele exacte!


o altă soluție: amestecați cu calcar: cred că atunci când vorbim despre utilizarea acestuia ca umplutură este amestecat cu calcar, altfel ar fi cu adevărat un ochi

în plus, este bine: cariera de calcar face găuri mari: ei ar fi putut găsi o carieră de calcar la măcelar pentru a-și pune rahatul
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 11/10/10, 13:42

La televizor vorbesc despre metale toxice pe lângă sifon.
Se curăță cu jet de apă, dar misterul neutralizează.
Preocuparea lor este restul solid de 2,5 milioane de tone, care este probabil să curgă după prima turnare de 1 milion de tone (total aproximativ un cub de 100 m latură).
Autoritățile par copleșite, iar satul va fi interzis ani de zile, soda pH> 12 este neutralizabilă (cu un cub de 100m latură de acid cu un pH mai mic de 2 !!!!), dar metale toxice sunt aproape înrădăcinate de-a lungul secolelor.
Un pic Chernobyl chimic !!!

Utilizarea intensivă a aluminiului ieftin de către toți este responsabilă !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/10/10, 14:00

problema neutralizării cu un acid puternic nu este doar costul: acidul sulfuric concentrat în cantități industriale este cu greu mai scump decât apa

problema este de a face amestecul fără exe invers de acid care ar fi și mai rău

este tencuiala (sulfat de calciu) care este utilizată în prezent pentru a evita poluarea Dunării: este la fel de eficientă ca acidul sulfuric, dar o exe de tencuială nu sperie pe nimeni nu există problema dozajului

dacă câteva milioane de tone de calcar ar fi fost amestecate cu acest nămol în timpul producției, ar exista o piramidă roșie și inertă și niciun accident
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133