Strategie de manipulare a populației și opinie în 10 reguli

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/01/14, 20:43

a acuza manipulatorul este un lucru ... dar nu este nimic mai grav?

de ce sunt atât de mulți manipulatori? pentru mine pentru că îi lipsește o ierarhie simplă

este mai ușor să fii pur și simplu subordonat ... liderul are dreptate pentru că el este liderul, dar nu are nevoie să manipuleze ... când nu mai ești în serviciul liderului, nu mai ai în îndoială cauzată de manipulare

vai din ce în ce mai mult în companie relațiile sunt complet destructurate: toată lumea trebuie să vâslească pentru a încerca să fie mai manipulatoare decât ceilalți ... rezultatul este steril

cel mai rău este că în ultimele mele slujbe am fost criticat pentru că nu am suficientă autoritate ... răspunsul meu este clar: dacă îmi dai o poziție ierarhică clară, voi fi la înălțimea ei ... dacă nu ai nu da Nu voi manipula colaboratorii mei pentru a lua superioritate

manipulați în cele din urmă pentru a obține superioritate, va fi nevoie de puțin pentru a fi făcut dacă nu există altă cale ... dar pentru un scop serios ... nu pentru a fi liderul unei cutii mici de nimic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 09/01/14, 22:03

Chatelot, vorbești de „ierarhie” de „șef” etc ... Încearcă să recitești cele 30 de criterii înlocuind „manipulator” cu „manager”.

Referirea:
Cele 30 de criterii ale Manipulator de Isabelle Nazare Aga

Isabelle Nazare-Aga (extrase din cartea „Les manipulatori sunt printre noi ")
Cum să te descurci?

1. Îi face pe alții să se simtă vinovați în numele legăturilor de familie, al prieteniei, al iubirii, al conștiinței profesionale
2. Își transferă responsabilitatea altora sau demisionează din a sa
3. El nu își comunică clar cererile, nevoile, sentimentele și opiniile
4. Răspunde foarte des într-un mod vag
5. Își schimbă opiniile, comportamentul, sentimentele în funcție de oameni sau de situații
6. Invocă motive logice pentru a-și masca cererile
7. El îi face pe alții să creadă că trebuie să fie perfecți, că nu trebuie să se răzgândească niciodată, că trebuie să știe totul și să răspundă imediat la cereri și întrebări.
8. El pune la îndoială calitățile, competența, personalitatea altora: critică fără să pară că face acest lucru, devalorizează și judecă
9. El are mesajele transmise de alții
10. Semănă discordie și creează suspiciune, împarte pentru a conduce mai bine
11. Știe să se plaseze ca o victimă pentru a fi compătimit
12. El ignoră cererile chiar dacă spune să le îngrijească
13. El folosește principiile morale ale altora pentru a-și satisface nevoile
14. El amenință deghizat sau practică șantajul deschis
15. El schimbă subiectul cu totul în timpul unei conversații
16. Evită sau scapă de la interviu, de la întâlnire
17. El se bazează pe ignoranța altora și îi face pe oameni să creadă în superioritatea sa
18 minte
19. El predică falsul pentru a cunoaște adevăratul
20 este egocentric
21. El poate fi gelos
22. El nu suportă criticile și neagă evidentul
23. Nu ia în considerare drepturile, nevoile și dorințele altora
24 El folosește adesea ultimul moment pentru a ordona sau a-i determina pe alții să acționeze
25 Discursul său pare logic sau coerent în timp ce atitudinile sale răspund modelului opus
26. El măgulește pentru a-ți face plăcere, dă cadouri, brusc are grijă de tine
27. Produce un sentiment de neliniște sau non-libertate
28. Este perfect eficient în realizarea propriilor obiective, dar în detrimentul altora
29. El ne face să facem lucruri pe care probabil nu le-am fi făcut de-ale noastre
30. El este subiectul unei conversații constante, chiar și atunci când nu este acolo


Problema este că aceste 30 de criterii sunt un model învățat / dorit pentru a deveni / a deveni „Managerul” modern al companiilor noastre .... Trebuie să le vedeți noptiera: „Deveniți un tâmpit perfect în 10 lecții”. : Mrgreen: :şoc: : Evil:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 09/01/14, 22:13

Amuzant că amândoi săriți pe aspectul profesional ... Am postat acest lucru în general pentru „viața reală” de zi cu zi ...

Ce inseamna asta? Că comportamentul manipulativ este acum regula în lumea muncii?

Doamne, cred că sunt independent de prea mult timp ...

:| :|

ps: ei bine, am observat totuși că profesioniștii web manipulează și mint tot mai mult (cumpărând like-uri sau opinii pozitive pe fuckbook de exemplu ...) ... un gerber ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 12/01/14, 17:24

Chatelot 16 a spus:

răspunsul meu este clar: dacă îmi dai o poziție ierarhică clară, voi fi la înălțimea ei ... dacă nu mi-o dai nu îmi voi manipula angajații pentru a lua superioritate


Bine, domnule Chatelot, vom pune pe cineva mai capabil în locul tău ... (asta au făcut, nu?) :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 12/01/14, 19:39

Manipularea este o funcție înnăscută omului!
Dacă aveți copii, faceți un pas înapoi și urmăriți-i cum acționează.
Se manipulează încă din primele zile.
Unii sunt mai buni decât alții sau jocul lor este rapid împiedicat de cei din jur.
Pentru unii virtuosi sunt cei care o fac în cercul lor privat și / sau la locul de muncă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 13/03/14, 11:27

Exemplul știrilor franceze: http://television.telerama.fr/televisio ... 109840.php

Lumea denaturată de știrile franceze

Dacă s-ar vedea la televiziunea franceză, s-ar recunoaște planeta? Nu sunt sigur, ne spunem după ce am citit prețioasa muncă de sinteză efectuată de echipele INA în barometrul lor tematic Ina Stat '. Dedicat locului știrilor internaționale pe cele șase canale terestre istorice (TF1, France 2, France 3, Canal +, Arte și M6) între 2009 și 2013, cea mai recentă ediție a studiului pictează un portret al lumii în anamorfoză . Iluminare în cinci puncte.

Statele Unite, campioni mondiali

Prima lectie: Statele Unite rămân pe primul loc în clasamentul țărilor cele mai urmate de știrile franceze. Din 2009 până în 2013, aceștia au fost analizați îndeaproape, atât în ​​ceea ce privește politica lor internă, cât și cea a relațiilor lor cu restul lumii. În 2009 (începutul primului mandat al lui Barack Obama, criză bancară), 2011 (moartea lui Bin Laden) și 2012 (împușcare Aurora, campanie prezidențială și realegerea lui Obama), mai mult de 2 de subiecți care se ocupă de actualități în plus față de -Atlantique a fost difuzat pe principalele canale franceze. Singura excepție, notează studiul: Arte, care în 200 era în primul rând interesat de Germania.

(...)


:| :| :|
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 24/04/14, 12:36

0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/09/14, 21:08

0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 03/09/14, 21:03

Argumentul dezvoltat sub titlul „Atac incidental personal” (al patrulea de la sfârșit) este discutabil: conflictul de interese este o cauză foarte reală care distorsionează studii sau mărturii; faptul că o opinie este imparțială este o condiție necesară, deși nu este suficientă ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 05/09/14, 12:13

Primul pas ar fi să-l facem pe interlocutor să recunoască asta pentru că este „parte", s-ar putea să nu fie imparţial", dar nu este ușor să-l faci înțeles, deoarece:

Signs Of The Times a scris:[Manipularea minții: dezbateri false, retorică și argumente eronate:
„Într-o dezbatere, argumentul este cel mai esențial lucru pentru a susține afirmațiile cuiva. Problema rezidă în sinceritatea argumentelor prezentate și în utilitatea lor în avansarea dezbaterii. Pentru că foarte des, dezbaterea ideilor se transformă într-o luptă de box în care toate loviturile sunt permise pentru a avea dreptate ".

Este aproape întotdeauna aceeași problemă ... Egoul preia, vrea să aibă dreptate și, prin orice mijloace, această situație de conflict intern generează tot felul de strategii retorice în dezbatere pentru a aduce „adevărul” în tabăra noastră. Iată un infografic esențial care enumeră câteva tehnici de argumentare eronate.


... Cand "egoul preia", poate ajunge până la punctul în care manipulatorul nu mai este conștient de manipulare ... Și este departe de a fi sigur că să-și pună sub nas, să încerce să raționeze cu el, toate ingredientele constitutive ale"zona de umbră în care se află„(vezi„ conflictul interior ”) are un efect salutar care l-ar face să iasă din negarea sa (în principiu este opusul, unii se încuie, alții se enervează, poate chiar merge până la un fel de reflex de introversiune ...)

Prin urmare, nimeni nu va fi surprins să găsească exemple chiar și în acest fir ...! :|

În dreptul penal, urmărirea penală urmărește să evidențieze „va face rău", atunci când există o suspiciune de manipulare. Dacă se demonstrează, atunci se poate întâmpla ca Curtea să considere că inculpatul a fost conștient și, prin urmare, pentru a deduce o anumită voință personală, există un singur pas ...

PS: amuzant de observat că nici acest articol al SOTT, nici citatele din ghilimele nu sunt semnate!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 274