Strategie de manipulare a populației și opinie în 10 reguli

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Ahmed » 28/11/18, 19:18

Aveți grijă să nu cădeați în confuzie: acest videoclip se referă la site-ul Gabriel Rhabi (fiul lui Rock), care manifestă mai mult decât notorii simpatii pentru conspiratori și alte mișcări de extremă dreapta ... Explicația „înșelătoriei cu bani” poate părea atractivă, dar rămâne superficială.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Exnihiloest » 28/11/18, 21:38

Strategia de manipulare în masă

1 / Strategia diversiunii


Aici, suntem chiar în mijlocul încălzirii globale.

2 / Creați probleme, apoi oferiți soluții

Și aici. Climatul a fost o problemă pentru cineva?


3 / Strategia gradientului

Din nou, impozitul pe CO2, suprataxa pe benzină ...

4 / Strategia amânată
O altă modalitate de a primi o decizie nepopulară este de a o prezenta ca „dureroasă, dar necesară”

Bingo din nou cu reducere de CO2

5 / Adresarea publicului ca fiind copii mici
6 / Atenție la emoțional, mai degrabă decât reflector
7 / Păstrați publicul în ignoranță și prostie

Și un triplet!
Explicați-i clima arătându-i vremea pentru cicloni, de ex.
http://www.vedura.fr/environnement/clim ... climatique

9 / Înlocuiți revolta cu vinovăția

Chiar la țintă: omul este cauza încălzirii globale, CO2, praf ...

Clima este într-adevăr cazul manualului atunci când vine vorba de manipulare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de sen-no-sen » 13/12/18, 21:16

Nu mai este SF: în China, monitorizăm într-adevăr creierele angajaților
Companiile finanțate de stat au desfășurat căști care analizează undele cerebrale pentru a verifica stresul. Rămâne de văzut dacă funcționează.

China este o țară supravegheată, nu este nimic nou. „Great Firewall” cenzurând internetul, milioane de camere de recunoaștere facială. Statul poliției chineze s-a dezvoltat foarte mult în ultimii ani datorită noilor tehnologii, în special a inteligenței artificiale. Recent, guvernul a implementat chiar și un sistem de rating social pentru cetățeni.

Dacă toate acestea te sperie, ai dreptate. Dar nu ești la sfârșitul temerii. De fapt, guvernul chinez finanțează de câțiva ani un program cu posibile consecințe și mai incredibile, relatează South China Morning Post.

Într-o duzină de companii, unii angajați trebuie să poarte o cască (sau o cască) foarte specială. Acesta este echipat cu senzori care analizează activitatea creierului, prin undele sale cerebrale. Aceste date sunt transmise prin moara de „algoritmi de inteligență artificială”. Ce apare: detectarea vârfurilor emoționale, cum ar fi depresia, anxietatea sau furia.


https://www.huffingtonpost.fr/2018/05/03/ce-nest-plus-de-la-sf-en-chine-on-surveille-reellement-le-cerveau-des-employes_a_23425958/

Amintește filmul echilibru...


În China, un „Frate cel Mare” incredibil pentru a triera cetățenii buni și răi

ANCHETĂ - Partidul Comunist Chinez, care interferează deja în viața de zi cu zi a cetățenilor, dezvoltă un dispozitiv pentru a recompensa subiecții „buni” și a pedepsi „răul” prin colectarea de date în toate domeniile vieții lor. Pe baza noilor tehnologii, „sistemul de credit social” ar trebui să fie operațional în 2020.


http://www.lefigaro.fr/international/2018/04/19/01003-20180419ARTFIG00286-et-la-chine-crea-big-brother.php
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Christophe » 13/10/19, 22:09

Manevrarea versiunii 2.0:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Christophe » 22/07/20, 12:30

Astăzi este triunghiul Karpman sau triunghiul dramatic: https://fr.wikipedia.org/wiki/Triangle_dramatique

Karpman.jpg
Karpman.jpg (45.9 KiB) Vizualizat de 2043 ori


Asemănările cu criza Covid19 ar fi destul de accidentale ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de thibr » 27/11/20, 18:57


Povestea unei persoane care a reușit să se infiltreze în cele mai înalte sfere ale comunității Raoult / Hold-Up / Reinfocovid / BonSens etc ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Christophe » 27/11/20, 19:34

Nu cred pentru o secundă ... Am zburat deasupra rapidos, este amatorism total, dacă nu un fals voluntar (nu am văzut totul)

a) Carisma lui Raoult este suficientă singură pentru a-i motiva pe utilizatorii de internet ... în special parigo-ul Marseillais VS (putere ...)

Pe econologie am găsit toate informațiile pro și anti HCQ fără a fi nevoiți să urmărim pe RS!

b) ce interes pentru trolii care apără HCQ? Gloria Marsiliei vs Parisului?

Mereu mă face să zâmbesc ușor să plâng conspirație atunci când nu există niciun interes în spatele conspirației!

Spre deosebire de vaccinurile anti HCQ ... Gilead și pro actuale ... există bani ... așa că adevărata complot este de exemplu studiul fals al dantelei anti HCQ susținut de acest escroc de Axel Kahn. .. de exemplu, anunță vaccinuri când nu sunt deloc gata ...

Axel, care în prezent bâjbâie peste vaccinuri (dar a devenit prea prost în a număra milioane și prea rău în cercetarea științifică pentru a înțelege că urmează o înșelătorie monumentală ...)
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de ABC2019 » 27/11/20, 19:59

Christophe a scris:Spre deosebire de vaccinurile anti HCQ ... Gilead și pro actuale ... există bani ... așa că adevărata complot este de exemplu studiul fals al dantelei anti HCQ susținut de acest escroc de Axel Kahn. .. de exemplu, anunță vaccinuri când nu sunt deloc gata ...

Axel, care în prezent bâjbâie peste vaccinuri (dar a devenit prea prost în a număra milioane și prea rău în cercetarea științifică pentru a înțelege că urmează o înșelătorie monumentală ...)

Câți oameni de aici cred că este posibil ca Gilead să încerce (și parțial să reușească) să obțină un medicament foarte scump și ineficient ȘI că Raoult a căutat, de asemenea, să se spumeze prin apărarea unui produs ieftin, dar la fel de ineficient? : Mrgreen:
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de Christophe » 27/11/20, 20:59

Acum câteva luni nu l-ai pus pe Raoult la același nivel cu Galaadul ... există progrese! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Acum sunt convins că Raoult are dreptate și că HCQ este eficient în anumite stadii incipiente!

Am spus-o deja, dar, în afară de umflarea egalității sale asumând riscuri enorme, ce interes ar avea el să mintă?

Au trecut peste 6 luni acum de când și-a anunțat tratamentul și este încă în funcție și încă îl aplică!

Dacă ar fi șarlatanul pe care Axel Kahn și colegii săi (care nu fac nimic în afară de bla bla) denunță atât de mult, ar fi în închisoare sau cel puțin închis în sufrageria sa ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Strategia de manipulare (a oamenilor) în 10 reguli




de thibr » 27/11/20, 21:04

Cât a durat să se demonstreze că homeopatia a fost ineficientă? : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 162