Pentru seria Science Hors, fișier energetic

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Pentru seria Science Hors, fișier energetic




de Christophe » 12/10/10, 13:23

Ediție specială a Pour la Science energii speciale (de viitor) pe care să le cumpărați pentru nepoții dvs. în 2050 : Cheesy:

M-am uitat prin el ieri, este foarte complet!
Este numărul octombrie-decembrie, așa că aveți timp să îl cumpărați.

Energie dupa bunul plac!

Imagine

Strategii economici și diplomatici ai țărilor industrializate pun la îndoială, reflectă și proiectează scenarii post-petrol: cum va evolua lumea când producția de petrol va atinge maximul și va începe să scadă? Observația este clară: trebuie să ne pregătim pentru sfârșitul combustibililor fosili și trebuie să acționăm rapid. Un alt impuls ne împinge în acest sens, reducerea necesară a emisiilor de gaze cu efect de seră.

Tranziția energetică a început deja. Brazilia crește numărul de baraje hidroelectrice și produce din ce în ce mai mulți agrocombustibili. China ar putea investi 100 de miliarde de yuani (11,5 miliarde de euro) până în 2012 pentru a dezvolta vehicule electrice și hibride. Germania își mărește parcul eolian și intenționează să exploateze energia solară în Sahara... Franța implementează treptat rezoluțiile luate în timpul summitului de mediu Grenelle. Toate țările sunt, în diferite grade, implicate în cucerirea energiilor regenerabile, fiecare beneficiind de resursele lor, altele de competențele lor...

Dacă obstacolele de depășit – științifice, economice, politice etc. – sunt numeroase, s-a dobândit conștientizarea: mixul energetic actual (gaz, petrol și cărbune) va fi înlocuit cu altul mai dens, mai bogat (mare, vânt, biomasă, Soare, hidrogen, energie geotermală etc.). Toate căile sunt explorate și cercetările abundă...


http://www.dossierpourlascience.fr/ewb_ ... 977&num=69

ps: odata si e rar, cand citesc acest numar din Pour la Science nu sunt dezamagit... ba dimpotriva : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/10/10, 16:35

:D Oh, mulțumesc pentru informații.
A trebuit doar să-l cumpăr ca să mă pregătesc pentru o întâlnire...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 343