Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste

dezbateri și companii filosofice.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Janic » 08/09/21, 10:39

Janic a scris:
prin urmare, toți copiii care urmează cursuri sportive devin asociali, deoarece toate asociațiile sportive sunt secte.
ați fost vaccinat prea mult, au forțat în mod deosebit dozele, pentru a argumenta astfel!
Fără îndoială, prea vaccinat ...
inevitabil, suntem într-o țară numită libertate căreia îi plac obligațiile, puțin contradictorii, nu!
Dar tu…. Ai nevoie de ochelari. Sau învață să citești din nou.
Pentru ochelari, am avut mult timp, mult, mult timp. Pentru a învăța să citim din nou, cu toții avem nevoie de ea mai mult sau mai puțin, este ca regulile drumului.
Între derivare religioasă, sectară, ideologică ... pun virgule; și apoi înainte de sport am pus puncte pentru a separa genurile ...
Întrucât puneți pretutindeni cât mai multe puncte mici ca mine cu punctele de exclamare, trebuie să livrați manualul de utilizare cu acesta.
Nu pun totul în același coș.
și cu mine chiar mai puțin, atât de bine pentru amândoi!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 30/09/21, 09:50

Cum să faci un copil prost

Ce atitudini parentale ar putea împiedica dezvoltarea cognitivă a copiilor? Hrănind o teamă excesivă că se va răni, se va pierde, va scăpa și va dori să-l oblige să rămână mereu calm, docil. (acces liber)

Iadul este pavat cu bune intenții: supraprotejarea unui copil i-ar putea face un mare deserviciu încetinind dezvoltarea inteligenței sale!

Uneori, „a lua un copil de mână” înseamnă a face un copil nu mai deștept: care îmbrățișează prea mult îmbrățișează rău ... Aceasta este lecția neașteptată produsă de trei micșorări radical diferite și care, totuși, atunci când trebuie să răspundă la o întrebare care „Nu îi întrebăm niciodată („ Cum să faci un copil prost? ”), Viorile lor sunt de acord: ceea ce îl face pe un copil prost nu sunt ecranele sau compania proastă, ci supraprotejarea. Ceea ce poate lua mai multe forme.

În primul rând, hrănește o teamă excesivă că se va răni, se va pierde, va scăpa și va dori să-l forțeze să rămână mereu calm, drăguț, docil. Este legitim, dar trebuie să rămână în limitele rațiunii, potrivit lui Josette Serres, inginer de cercetare la CNRS, specializat în dezvoltarea cognitivă a sugarilor și antrenor pentru copilărie timpurie (1): „Ceea ce este fundamental pentru dezvoltarea inteligenței, este acțiunea ! Toate descoperirile și toate cunoștințele trec prin el, de la o vârstă fragedă. Dacă vrei să faci un copil prost, trebuie doar să-l oprești să acționeze. De la o vârstă fragedă, copilul învață într-adevăr prin corp. Prin el, el reușește să estimeze de ce este capabil și să aprecieze consecințele acțiunilor sale asupra mediului său: captarea intenției unui adult sau chiar punerea unui obiect în mișcare și apoi observarea că acesta rămâne pe pământ, afară. la îndemână, când l-a făcut să cadă de pe scaun în timpul mesei ... Corpul servește la fel de mult ca un instrument ca un etalon. „Când un copil intră într-o cutie, nu este să se joace, ci să-i măsoare volumul în raport cu corpul său. Dacă obiectul este mai mic, îl aduce la gură. Această interacțiune reciprocă între corp și mediu este numită „buclă de percepție / acțiune”. Cu toate acestea, copiii noștri se mișcă mai puțin. „Cu adevărat? Da, continuă J. Serres: „Când copilul începe să meargă, vrem să-l protejăm, să-l împiedicăm să se rănească. La creșă, am dori să-l împiedicăm să alerge. La școală, i se cere să nu se agite. Mai târziu, el rămâne blocat în fața ecranelor. I se oferă mai puține oportunități de a experimenta lucruri și de a explora. "

Ușurința nu te face neapărat foarte inteligent

(...)


0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Macro » 30/09/21, 11:39

De asemenea, a trebuit să încurc o mulțime de lucruri cu ale mele ... Spunându-le foarte puțin că viața era o grămadă mare de rahat și că în fiecare zi vor trebui să mănânce un castron ....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Rajqawee » 30/09/21, 12:06

La naiba, este deja destul de curajos și umil să-l notez, omule. Sunt în mijlocul ei (educație), și asta mă întreabă și pe mine.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Janic » 30/09/21, 12:19

macro
Spunându-le foarte puțin că viața a fost o grămadă mare de rahat și că în fiecare zi vor trebui să mănânce un bol ...
totul depinde de volumul bolului în cauză! : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Macro » 30/09/21, 13:31

Am adăugat, de asemenea, că, dacă ar mânca două boluri la început, ar vedea capătul grămezii mai repede ...

Recunosc că nu am fost cel mai tandru cu ei ... Pentru tandrețea pe care o aveau mama lor.

Azi. Când reușesc în ceva prin aplicarea sfaturilor mele, îmi mulțumesc. Când scotocesc ceva ... caută ce sfaturi nu au urmat și își dau seama că grămada de rahat nu este încă epuizată ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 30/09/21, 14:19

Rajqawee a scris:La naiba, este deja destul de curajos și umil să-l notez, omule. Sunt în mijlocul ei (educație), și asta mă întreabă și pe mine.


Cred că dacă doriți să reușiți să vă educați copiii, este destul de simplu: regula numărul 1 ... nu ascultați sfaturile puiilor ... în special a celor care citesc cărți despre neo-psihologie infantilă : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 30/09/21, 14:21

Macro a scris:De asemenea, a trebuit să încurc o mulțime de lucruri cu ale mele ... Spunându-le foarte puțin că viața era o grămadă mare de rahat și că în fiecare zi vor trebui să mănânce un castron ....


Este întotdeauna mai realist decât să-i faci să creadă că vor avea o viață îngrijită de urși ... pe care nu o vor avea niciodată!
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Rajqawee » 30/09/21, 14:24

Christophe a scris:
Rajqawee a scris:La naiba, este deja destul de curajos și umil să-l notez, omule. Sunt în mijlocul ei (educație), și asta mă întreabă și pe mine.


Cred că dacă doriți să reușiți să vă educați copiii, este destul de simplu: regula numărul 1 ... nu ascultați sfaturile puiilor ... în special a celor care citesc cărți despre neo-psihologie infantilă : Lol: : Lol: : Lol:


Nu există nicio regulă, trebuie să faci tot posibilul și să vezi dacă este în regulă sau nu. Cu copiii mei care arată fericiți și cu toți oamenii care le găsesc drăguți, mi se pare că merge în direcția corectă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 05/11/21, 12:00

Nu numai în Franța deficiențele...

matematică.jpg
maths.jpg (38.51 KiB) Vizualizat de 1144 ori
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : 44 d.Hr. și oaspeții 300