Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 22/01/24, 12:47

Genetica are puțin de-a face cu... să zicem, dacă preferați, originile etnice și sociale...

Nu ne nastem nu toți cu același potențial intelectual (biologic) și nici cu același potențial de dezvoltare a creierului lor (social) asa ca o putem face sa evolueze (in ambele directii) dar unii vor avea mai multe "sanse" decat altii...

Este veșnica dezbatere despre înnăscut și dobândit...

Vezi reportajul pe care l-ai postat, mai sus cred, pe Bérézina socială a unui colegiu suburban acum câteva săptămâni...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16302
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5293

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Remundo » 22/01/24, 14:27

ah da la margine, dacă te referi la evoluția etnică a Franței, da, poate ar fi altfel dacă am primi în mod preferențial coreenii și japonezii.

dar devii incorect din punct de vedere politic... : Roll:

Ceea ce am scris mai înainte se aplică perfect și pentru europenii albi care nu au evoluat genetic în raport cu bunicii și mamele lor.
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 22/01/24, 15:12

E doar concret politic... : Cheesy:

Ei sunt cei care ne vor plăti (sau nu) pensiile...

Nu am spus ca te-ai inselat...doar mi-am clarificat gandurile: sunt genele care iti dau un numar de neuroni cand te nasti...dupa ce faci cu ei, e altceva...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 7014
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2939

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de gegyx » 22/01/24, 15:26

Remundo a scris:....Rezultatele sunt dramatice: zeci de generații sacrificate, totuși cu tone de onoruri la bacalaureat și, paradoxal, care stăpânesc slab limba maternă, au puține noțiuni științifice și raționament bine articulat și care compensează vidul. a minții lor prin „gogolizând” pe internet, sau chiar pur și simplu tăvălindu-se în rețelele de socializare și emisiuni de nivel scăzut....[/i]


Aș adăuga, gândire unică, gândire strictă canalizată de reglementări, legi și sancțiuni.
Libertatea de gândire nu mai este posibilă. Să „îndrăznești” să deschizi gura pentru a-ți da cu părerea.
Există exemple zilnice de cenzori de gunoi care resping sistematic ceea ce nu este în modul lor unic de gândire. : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 7014
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2939

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de gegyx » 22/01/24, 15:30

Exemplul vine de sus : Cheesy:

1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 15108
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4423

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de GuyGadeboisTheBack » 22/01/24, 16:40

Remundo a scris:Scoatem cărucioare de absolvenți de liceu cu onoruri, care nu stiu inversează un produs încrucișat, nu cunosc ordinele de mărime, și matematic abia au nivelul 1 S de acum 20 de ani: într-adevăr, abia stiu vectori, nu stiu ecuaţii diferenţiale şi nu controlează sau numere complexe, ni derivari/integriri. În geometrie e mai rău, se blochează pe Pitagora și Thales, și au aproape nici un concept trigonometrie.....
Rezultatele sunt dramatice: zeci generatii sacrificate...
:şoc:
Durata unei generații umane corespunde în general ciclului de reînnoire a unei populații adulte capabile de reproducere, anume aproximativ 25 de ani. Potrivit lui Herodot, trei generații valorează o sută de ani.
(wiki)
Sunt oameni care se împiedică de înmulțiri simple! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Christophe » 22/01/24, 17:08

Tipul asta e mic...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 15108
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4423

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de GuyGadeboisTheBack » 22/01/24, 17:16

Christophe a scris:Tipul asta e mic...

Dar e adevărat... Tavu? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6554
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1662

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Macro » 22/01/24, 17:27

gegyx a scris:Există exemple zilnice de cenzori de gunoi care resping sistematic ceea ce nu este în modul lor unic de gândire. : Roll:


Razand ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16302
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5293

Re: Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste




de Remundo » 22/01/24, 18:57

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Remundo a scris:Rezultatele sunt dramatice: zeci generatii sacrificate...
:şoc:
Durata unei generații umane corespunde în general ciclului de reînnoire a unei populații adulte capabile de reproducere, anume aproximativ 25 de ani. Potrivit lui Herodot, trei generații valorează o sută de ani.
(wiki)
Sunt oameni care se împiedică de înmulțiri simple! : Mrgreen:

Am vorbit despre generație umană sau generații de studenți după părerea ta? În Educația Națională, în fiecare an există o nouă generație de elevi.

iti semnezi polemicile sterile acolo, trolochier de datorie... toata lumea a vazut, daca mai trebuia demonstrata inca o data.

Wiki spune în primul paragraf...
Generația este un concept în științele sociale folosit în demografie pentru a desemna o subpopulație ai cărei membri, având aproximativ aceeași vârstă sau a trăit în aceeași epocă istorică, împărtășesc un anumit număr de practici și reprezentări datorită aceleiași vârste sau a acestui acelaşi aparţinând unei epoci


veți căuta un extras care specifică un anumit context. Cel al reproducerii umane.
1 x
Imagine

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 159