Lacune în programele de educație națională și limitele noilor metode educaționale narcisiste

dezbateri și companii filosofice.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 05/11/11, 15:07

Referirea:
Nu mai vorbim despre personal supraîncărcat (32 în CP-ul nepotului meu).
nu numărul de elevi dintr-o clasă contează, ci nivelul de interes din clasă. 30 de copii interesați de ceea ce li se învață prezintă mai puține dificultăți decât 10 elevi cărora nu le pasă.
În țările în curs de dezvoltare, unde cunoștințele sunt văzute ca o cale de ieșire din situații dificile, copiii parcurg mulți kilometri pentru a se înghesui în clase de două ori decât 30.
La noi, un inginer are mai multe șanse să devină șomer decât un instalator, așa că are rost să studiezi....!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 05/11/11, 16:42

La noi, un inginer are mai multe șanse să devină șomer decât un instalator, așa că are rost să studiezi....!


Dar nu cred ca un instalator este o meserie stupida...nu ar trebui sa-l deranjeze daca stie sa citeasca, sa scrie si sa numere. Și 32 într-o clasă în care învățăm să citim nu mi se pare potrivit...Nu sunt sigur că cei 60 de elevi din exemplul tău învață corect, profesorul lor ar prefera să aibă 30!

nu numărul de elevi dintr-o clasă contează, ci nivelul de interes din clasă.


Ministrul EN adaugă că acest interes se datorează calității educatorului și că problema nu este numărul de studenți care justifică reducerea locurilor de muncă:
„Îți dau 40 de elevi în clasa a II-a, dacă nu merge, e vina ta, chiar dacă nu mai ai nicio pregătire acum.”
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 05/11/11, 17:21

Flytox a scris:

Cât de departe putem merge în prostiile astea ... ??? Este până la punctul de a vorbi despre grădiniță și nu mai școală în anumite locuri. :strigăt:


... sau spații de custodie! : Lol:
Profesia didactică este acum clasificată ca fiind expusă riscului în multe sectoare „sensibile”.
Atâta timp cât există „ZEP-uri”, nu ne putem baza pe o educație de calitate...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 05/11/11, 18:01

manet 42 seara buna
Dar nu cred ca un instalator este o meserie stupida...nu ar trebui sa-l deranjeze daca stie sa citeasca, sa scrie si sa numere. Și 32 într-o clasă în care învățăm să citim nu mi se pare potrivit...Nu sunt sigur că cei 60 de elevi din exemplul tău învață corect, profesorul lor ar prefera să aibă 30!
Instalația nu este o profesie stupidă, nu este o critică, doar că nivelul de studii este mai scăzut și șomajul este aproape inexistent spre deosebire de cei cu calificări înalte care nu își găsesc neapărat de lucru.
Altfel am un copil în educație, prieteni apropiați și eu, familie mai puțin apropiată, așa că mă scald în EN. Este cert că nu numai subiectul studiilor este esențial, ci și personalitatea profesorilor. Îmi amintesc, a trecut mult timp, lecții în care ne pierdem ... și altele în care întreaga clasă a fost atentă și legată doar de personalitatea profesorului și, personal, de subiecte care de obicei o uram.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 07/11/11, 18:29

Comparația educației naționale în diferite țări rezumată într-o imagine (lipsește o ultimă linie fundamentală: „rata șomajului la 12 luni după ce ai părăsit școala”...):

Imagine

Sursa: http://education.madmagz.com/fr/les-bud ... fographie/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 18/11/11, 11:07

0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/02/12, 22:10

note macro:
Când să poată număra pe cele zece degete...Poate la Bacalaureat...


Nepoții mei de 3 până la 4 ani numără foarte bine pe degete:

Ciudat !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 17/02/12, 10:21

dedeleco a scris:note macro:
Când să poată număra pe cele zece degete...Poate la Bacalaureat...


Nepoții mei de 3 până la 4 ani numără foarte bine pe degete:

Ciudat !!!

Luna este familia mea care este dăruită până la 21 la 4 ani! : Mrgreen:
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 17/02/12, 11:28

Din punctul meu de vedere sunt mai multe lucruri legate de această problemă.

Este sigur că mamutul ar trebui îndepărtat!
Profesorii de pe loc (în cea mai mare parte) nu vor să se schimbe nimic. Este o chestie.
Educația națională ridică nivelul de studiu fără a se îngrijora vreodată dacă acest sistem îi selectează pe cei mai competenți pentru a învăța sau pe cei mai competenți pentru a preda.
Acestea sunt 2 lucruri foarte diferite
Una dintre fiicele mele și-a dorit să fie profesoară de grădiniță de 4 sau 5 ani. La sfârșitul ultimului an, era capabilă să predea, avea baffa ei și chiar avea un dar pentru a capta atenția copiilor.
Un an într-o țară străină pentru a perfecționa o limbă și chiar cred că cu ajutorul unei colege timp de un an ar fi făcut o profesoară excelentă.
În schimb acum e bac plus 5, ajunge anul acesta, dar încă nu a învățat prea multe despre profesia ei și, în sfârșit, și-a ales un profesor de arte vizuale pentru că șansele ei de a trece la concurs sunt mai mari.
Încă mai are credință, dar cred că compania a pierdut cel puțin 3 ani de activitate didactică și a trebuit să plătească și anii de studiu. Pentru a realiza până la urmă ce?

Un alt lucru, elevii acum nu văd rostul învățării. Acasă pentru majoritatea lor sunt tratați ca niște prinți. Îi păstrăm de tot ceea ce le lasă iluzia că lucrurile se obțin fără efort. Să fii educat până la vârsta de 18 sau 20 de ani fără să fi lucrat vreodată cu leitmotivul adăugat că diplomele aranjează totul. Întârzie cât mai mult posibil intrarea lor în viața profesională, știind mai mult sau mai puțin conștient că deziluzia va fi grozavă.
Pe site-ul Pôle emploi, angajatorii nu mai ezită să ceară bac plus 3 sau 4 pentru 9,22 euro pe oră.
Cei mai puțin avantajați sunt adesea orientați către cursuri de gunoi (după cum s-a spus într-un alt §). De asemenea, își văd bătrânii trăgându-se de la șomaj la locuri de muncă ciudate.
De ce ar avea credință în școală?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 18/04/12, 13:37

Bill Gates a ținut recent un discurs la un liceu despre 10 lucruri pe care școala nu le învață, dar pe care totuși trebuie să le înveți cât mai repede! S-ar putea să nu vă placă. Dar să știți că cu siguranță a aplicat regulile pe care le recomandă!…

El vorbește despre sentimentele bune și despre învățăturile corecte din punct de vedere politic care au creat generații de tineri total lipsiți de orice simț al realităților vieții În timp ce explică modul în care acest „concept” îi predispune la eșec în lumea reală, el dă aici zece reguli. urma.

De citit anumitor adolescenți „răzvrătiți”. Și celorlalți…

Regula 1:
Viața este nedreaptă: obișnuiește-te!

Regula 2:
Lumii nu-i pasă de stima de sine.
Lumea se va aștepta să realizați ceva ÎNAINTE să vă felicitați.

Regula 3:
Nu vei câștiga 60,000 de dolari pe an imediat după școală.

Nu vei fi vicepreședinte pentru început, cu telefonul mobil și mașina de serviciu oferite, înainte de a fi meritat, câștigat aceste privilegii.

Regula 4:
Dacă crezi că profesorul tău este dur cu tine, așteaptă până vei avea un șef.

Regula 5:
Lucrul într-un magazin de chipsuri nu înseamnă să te cobori. Bunicii tăi aveau un alt cuvânt pentru asta: au numit-o o oportunitate.

Regula 6:
Dacă dai peste cap, NU ESTE VINA PĂRINȚILOR TĂI, oprește-te
plânge și învață din greșelile tale.

Regula 7:
Înainte să te naști, părinții tăi nu erau la fel de enervanti ca acum!
Au devenit astfel:
* Prin plata facturilor,
* Prin curățarea hainelor
* Și auzindu-te spunând în mod constant cât de bun și cool ești.
Așadar, înainte de a salva pădurile tropicale de dăunătorii generației părinților tăi, începeți prin a vă curăța camera și tot ce este în ea.

Regula 8:
Este posibil ca școala ta să fi scăpat de sistemul „câștig-pierde”, NU VIAȚA!
În unele școli s-au desființat notele de promovare și vi se oferă câte șanse doriți să obțineți răspunsul corect.
Asta nu există în viața reală!

Regula 9:
Viața nu este împărțită în semestre.
Vara nu este un timp liber.
Și foarte puțini angajatori sunt dispuși să vă ajute să VA ASUMEAȚI, este responsabilitatea dumneavoastră.

Regula 10:
Televiziunea nu este „viața reală”.

În viața reală, oamenii părăsesc cafeneaua și merg la muncă.
Dacă ești de acord, dă-o peste cap, dacă nu, bagă capul în nisip și respiră adânc.


http://www.geekios.net/872/bill-gates-l ... prend-pas/
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot], Macro, Remundo și oaspeții 297